Čičindra, žižula ili kineska datulja je drevno azijsko voće koje se udomaćilo na Mediteranu.
- Nema kuće u Sukošanu koja nema barem jedno stablo čičindre koja je, uz blitvu, masline i strišnje-trešnje, zaštitni znak poljoprivrede ovog turističkog središta, često je govorio sad pokojni barba Joso Torbarina Điđa s Punte, poznat po kultnom kampu i čičindrama.
Neodoljiva rakija čičindrača
Čičindru su na ove naše prostore, potkraj 19. i početkom 20. stoljeća, donijeli pomorci s dalekih putovanja.
- Prave sukošanske čičindre prepoznatljivog su i neodoljivog okusa, uvjeravju nas supružnici Božo i Marija Gašparović zvani Rošiljevi, dok konzumiramo plodove čičindre sa stabala ispred njihove obiteljske kuće uz Jadransku magistralu.
Od plodova čičindre rade se marmelade, sokovi i rakija čičindrača, na bazi lozovače.
- Liker od čičindre, čičindrača, bezobrazno je dobar. Pomaže kod nesanice i oslabljenog apetita, a smiruje i želučane tegobe. Dakako, ne decilitar ili više, već pićerin čičindraće, preporučuje Srećko Pavić, koji je cijeli radni vijek proveo u zadarskoj Vinilplastici.
Uzgoj, prodaja i prerada čičindre duboko su se ukorijenili u živote brojnih Sukošanaca, gdje je plodno tlo, tik uz bočatu vodu, idealno za odličnu kvalitetu njezinih plodova. Plod dobro podnosi i visoke temperature.
Miloševih 100 stabala
- Čičindra je prepuna vitamina C te se oduvijek koristi kao prirodni lijek, kaže nam Edi iz obitelj Milošević koji imaju plantažu od 100 stabala čičindre.
Učinkovita je za prirodno liječenje anksioznosti i nesanice. Izvrstan je međuobrok, osobito za one koji pokušavaju smršavjeti ili očuvati idealnu težinu.
- Koristi se i kao prirodni antidepresiv. Ima i antikancerogena svojstva, a i moćan je afrodizijak, uvjeravaju sugovornici u trećoj životnoj dobi, nostalgični “dalmatinski galebovi” s tek prispjelom mirovinom, dok čekaju red u pošti da plate prispjele račune.
Ono što manje ljudi zna, čičindra je odlična za maslinike, prava pošast za maslinovu muhu.
- Oni koji teže ekološkoj proizvodnji maslina, preporuka stručnjaka je da u nasadu posade oko 5 posto sadnica čičindre, preporuča legendarni Ante Grginović dok, sa suprugom Danicom, na Ruševcu pozira pokraj obiteljskog stabla čičindre starog više od 150 godina.