Praktikum u masliniku
StoryEditor
MASLINARI I MASLINE

Urod dobar, a masline nedovoljno platile u maslinovom ulju

Zbog ekstremnih vrućina i ljetnih suša radmani su u ovo vrijeme berbe nikad slabiji. Tko je navodnjavao, ima zdrave plodove koje su dobro “platile”, masline su pune ulja, tvrdi Nevio Colić

Zbog branja i meljave maslina, Zadarska županija je gotovo od samog početka listopada na nogama, iako drevna uzrečica, koja je označavala početak berbe maslina, kaže “Dušni dan, skale van”. Stara uzrečica dalmatinskih maslinara, polako, čini se, odlazi u povijest, jer u posljednje vrijeme berba počinje znatno ranije.

- Svi su krenuli u pohode kraljici među biljkama, plemenitoj i neuništivoj - njezinom veličanstvu maslini. Ravnokotarski bazen daje izvrsna ulja, prve količine maslinova ulja potekle su u pogonima uljara još početkom listopada, rekao biogradski maslinar Ivan Birkić.

Nekad bi branje maslina započelo na početku studenoga, odmah nakon Dušnog dana i trajalo bi sve do nove godine, ovisno o urodu. No, kako su posljednjih godina maslinari zasadili ranije sorte maslina berba započinje sve ranije.

Beskonačne priče o tekućem zlatu

- Branje maslina znači rad, ali i zabavu, vrijeme s obitelji i oslobađanje od stresa. To je ritual povezivanja s ljudima i prirodom i, naravno, tu je i uzbuđenje oko konačnog proizvoda, “tekućeg zlata”, kako ga je nazvao Homer, rekao je Radoslav Rade Bobanović iz Poljoprivredne zadruge MaVin, koja u Polači, između ostalog, ima i 12.000 stabala maslina.

- Današnja renesansa maslinarstva samo je nastavak tisućljetne tradicije i iskustva u kojem, tek uz koricu kruha, sudjelujemo u degustaciji mladoga ulja kakvo će se sljedećih dana moći iskušati duž cijele obale, zaleđa te na otocima, kaže biogradski gradonačelnik Ivan Knez.

Naime, u Biogradu na Moru održan je stručni skup i praktikum ‘Maslinarstvo danas i sutra - Biograd 2024.’. Stručnjaci i znanstvenici, okupljeni u Poduzetničkom inkubatoru, podijelili su nova znanja o suvremenom maslinarstvu i kako proizvesti više vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

image

Skup znanstvenika, stručnjaka i maslinara

image

Ivan Ćupić, mentor panel rasprave

image

Sve za Zadarski tjednik

Važnost polikoničke vaze

Na OPG-u Ivan Birkić, masliniku sa 750 stabala u Gaju, između Biograda i Sv. Filip i Jakova, doc.dr.sc. Šime Marcelić i mag.ing.agr. Stjepan Dević dojmljivo su govorili o važnosti pravilne rezidbe maslina i prezentirali prednosti uzgojnog oblika polikonične odnosno višestožaste vaze.

- Ciljevi rezidbe su smanjenje opterećenja masline, prozračivanje krošnje i balansiranje između drvene i lisne mase. Sve ono što je dobro obasjano suncem daje najbolje, objašnjavali su Šime Marcelić i Stjepan Dević, koji je vješto rezao maslinu na tzv. polikoničku vazu.

Riječ je o uzgojnom obliku od najčešće tri do četiri glavne grane koje su formirane na jednakoj udaljenosti jedna od druge, polegnute na oko 45°.

- Ona ima brojne prednosti, to je uzgojni temelj kompromisa s maslinom. Uz najmanji utrošak vremena i troška u rezidbi, dobiva se najveći učinak osvijetljenosti krošnje, plodonošnja i kvalitete ulja, kazao je Marcelić.

Novi pristup, ističe struka, praktičniji je i jeftiniji, posebice u nedostatku radne snage, s čime se susreće sve više maslinara. No, nije pogrešno i ako se rezidba radi na tradicionalan način.

- S polikoničnom vazom postiže se da maslina ima veću količinu lista na manju količinu drva, naglasio je Dević.

image

Maslina je obrana

image

Stručni skup u Poduzetničkom inkubaturu

image

Ivan Knez

Podijela znanja i iskustva maslinara

- Cilj nam je podijeliti znanje i iskustvo našim maslinarima, kaže organizator Nevio Colić.

Nazočni su u Poduzetničkom inkubatoru iz prve ruke mogli doznati kako orezati maslinu da bi smanjili troškove berbe i rezidbe, ali i o najčešćim zabludama o ishrani i zaštiti biljke, kao i o navodnjavanju, kako bi se dobio obilan urod i zdrav plod.

Stručna predavanja održali su prof. dr. sc. Lepomir Čoga s Agoronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc.dr.sc. Josip Ražov, izv. prof. dr. sc. Tomislav Kos sa Sveučilišta u Zadru, te dipl. ing. agr. Marija Mikas, viša stručna savjetnica u Ministarstvu poljoprivrede.

O važnosti navodnjavanja u suvremenoj proizvodnji u maslinarstvu iz dugogodišnje vlastite prakse govorio je dipl. ing. agr. Nevio Colić.

- Znanja nikad dosta. Valja ga prenositi i širiti, poručio je Nevio Colić, poručivši kako je želja organizatora da stručni skup postane tradicionalan.

Poštovanje prema maslini

Još uvijek postoji zabluda da maslini ne treba navodnjavanje, što je ovogodišnja sezona opovrgnula na drastičan način.

- Nova znanja znatno pridonose boljem urodu maslina i radmana. Samo onaj tko je ljetos navodnjavao, ima zdrave plodove i u njima više ulja, tvrdi Nevio Colić, čija obiteljska tvrtka slavi svoj 30. rođendan.

Maslinari su se osuvremenili, educirali i postižu odlične rezultate, a ono što se godinama nikako ne mijenja, to je užitak branja maslina, svojevrsno poštovanje prema maslini i prenošenje ljubavi za maslinike na mlađe generacije.

image

Nevio Colić

image

Ivan Birkić

image

Maslinik OPG Ivan Birkić

04.11.2024., 14:41h
21. studeni 2024 07:31