<p>stipe vučemilović ml. nadin</p>
stipe vučemilović ml. nadinStjepan Vučemilović
StoryEditor
NA 14. DEGUSTACIJI MLADIH VINA I MASLINOVIH ULJA

NADIN 2022. Šampioni- OPG Stjepan Vučemilović, Vina Otoka Paga, Degarra i OPG Plastić...

Manifestaciju u organizacji Udruge vinara pomažu i potiču Grad Benkovac, Zadarska županija i turističke zajednice i lokalne samouprave, uljara, kao i komora obrtnilka i gospodrstvenika, a naravno temeljni je "poticaj" vinara...

Za 175 vina dodijeljeno je 41 zlatna medalja, 72 srebrne i 26 brončanih medalja, dok je od 98 ulja 83% uzoraka (81 ulje) ocijenjeno ekstra djevičanskima od čega 31 zlatno, 19 srebrnih i 31 brončano, a bilo je 14 djevičanskih ulja te svega tri lampante. U godini ekstremne suše i vrućina uljari su imali jednu od najrodnijih godina ikad, dok su vinari trudom i strukom izvukli maksimum...

Šampioni degustacije mladih vina i maslinovih ulja što je uz blagdan Svetog Nikole po 14. put održana u Nadinu su OPG Plasić, OPG Stjepan Vučemilović, Vina otoka Paga i Vinarija Degara, čijim je trijumfom među 175 mladih vina i 98 mladih maslinovih ulja optočela vinarska odnosno uljarska godjna u Zadarskoj županiji. Naime, do tog trenutka govorili smo o vinogradarskoj i maslinarskoj godini, a s ovim činom ovdje počinje vinarska i uljarska godina jer vinogradi su obrani, masline gotovo, a posao prelazi u podrume.

Tko su pobjednici

Denis Plastić preuzeo je dvostruko šampionsko priznanje i z najbolje ulje i za najbolje ulje od sorte Oblica (Orkula) jer je njihovo monosortno ulje od Oblice, a čija je difinitivno bila ova godina, bilo sa 104 boda najbolje ocijenjeno. Pobjednik u kategoriji crnih vina je OPG Stjepana Vučemilovića a nagradu je preuzeo "pomladak" odnosno sin Stipe, za njihov Merlot koji je sa 90 bodova i najbolje ocijenjeno vina smotre. Za bijela vina trijumfirao je Denis Rako sa svojim Vinima otoka Paga, odnosno Chardonnayem sa 89 bodova. Najbolja Maraština je vinarije Degarra sa 88 bodova a nagradu je preuzela enologinja vinarije Dragana Šulentić.

Nadinska smotra, kako je kazao i orgnizator Tomislav Glavić, predsjendik Udruge vinogradara i vinara Nadina, ujedno i predsjednik Udruženja vinara Zadarske županije, osim općih nagrada najboljim vinima i uljima posebno ocijenjuje i nagrađuje autohtonost i tradiciju, pa se posebna priznanja daju za crno vino od ovdašnje Plavine, odnosno bijelo od Maraštine, a kod ulja od Oblice, a ove godine posebno priznanje za Plavinu nije dato jer je pristiglo svega tri uzorka.

Kako su bijela vina nadvladala crna

Manifestaciju u organizacji Udruge vinara pomažu i potiču Grad Benkovac, Zadarska županija i turističke zajednice i lokalne samouprave, uljara, kao i komora obrtnilka i gospodrstvenika, a naravno temeljni je "poticaj" vinara. Oni su na smotru dostavili 175 vina od čega je 58 crnih a 64 bijela, te je po prvi put broj bijelih nadmašio crna, a pristiglo je i osam rose vina, 13 Maraština i jedno voćno vino (od višnje). Dostavljeno je i 98 ulja.

Da je u kraju koji sa preko tri četvrtine oduvijek sadi crna grožđa po prvi put broj bijelih nadmašio crna treba zahvaliti i prijeteljima iz vinarskih udruga: Trsek iz Ludbrega, Pelica iz Kastava i Bilikum iz Križevaca, no dok su nekad njhova bijela harala nad ovdašnjim sada je mnoštvo ovdašnjih bijelih pobralo najviša odličja odnosno zlata (preko 85 bodova). Svečanost su nazočnošću uveličali i predstavnici Udruge hrvatskih vinskih vitezova na čelu s predsjednikom Ivom Delongom, a međunarondi karakter nadmetanju (po 4. put) osigurali kolege s uzorcima vina iz Bosne i Hercegovine i Slovenije, dok su se uljarima ovdašnjeg pristora pridružile kolege iz Istre, ostajući u nacionalnim okvirima.

Sudionike je nakon otvaranja od strane Tomislava Glavića, pozdravio gradonačelnik Benkovca Tomilsav Bulić podvukavši vrhunske uspjehe i nagrade koje ovdašnja vina i ulja uzimaju na svjetskim smotrama, te naglasivši da u borbi za količine vjeruje u nestanak ovdašnje rezerviranosti i nepovjerenja kupaca, odnosno ugostitelja. Stalni sudionik i podržavatelj – Zadarska županija bila je zastupljena ovdje udomaćenim Danijelom Segarićem pročelnikom za poljoprivredu,... najavivši daljnu potporu ovoj manifestaciji kao i ukupnom preporodu uljarstva i vinarstva ovog prostora na koje su u županiji ponosni.

O uljarskoj i vinarskoj godini

Dr. Šime Marcelić s ovdašnjeg Sveučilišta osvrnuo se na ulja uime Udruge senzorskih analitičara maslinovog ulja Olea Zadar navodeći 29 pristigih monosortnih i 69 višesortnih ulja a koj su proškla kemijsku analizu i senzorsko ocjenjivanje kroz 15 kušavanja nakon kojih je 83% uzoraka (81 ulje) ocijenjeno ekstra djevičanskima od čega 31 zlatno, 19 srebrnih i 31 brončano, a bilo je 14 djevičanskih ulja te svega tri lampante. Marcelić je istako da je u sušnoj i vrućoj godini ui kojoj je Svjetodavna služba ministarstva strahovala od 10 do 30% šteta, što je posebno pogodilo otoke, uz radmane od 13 do 18 ispala jedna od najrodnijih godina ikad sa 9.500 tona maslina i (očekivano) 1.400 tona ulja odnosno 30% više nego lani. Oblica koja i dominira imala je svoju godinu.

I Zvonimir Vlatković iz služne Ministarstva osvrnuvši se na problemaitčnu klimatsku godinu kazao je kako je zahvaljujući i trudu i struci čudesno izvučena vinogradarsko vinarska godina, makar sa svega 0,7 l kiše u srpnju ipak rezultirala lijepim i harmoničnim vinima pa je od 174 uzorka podijeljeno 41 zlatnih medalja, 72 srebrne i 26 brončanih medalja. Kod odbačenih ili neocijenjenih dominraju uklonjive greške (uz konzultaciju struke) mahom oksidacija, višak neprovrelog šećera ili kasni pretok i sl.

Nastavak edukacija i vrhunskih rezultata

Nadinska manifestacija vratila je soj "šušur" odnosno masovno veselo okupljanje pod šatorom uz školu, nakon dvije godine u kojima tog nije bilo, ali se manifestacija nastavljala okupljanjem samih pobjednika i dodjelom priznanja, a kiša što je neprekidno lila nije omela preko 300-tinjak sudionika na nezaboravno druženje uz vodstvo Mihovila Mije Brkića i nastup tria Kamen, i gastro užitak. Ona ostaje vjerna edukatinvom dijelu, što treba posebno pohvaliti jer uz profesionalne vinare i uljare, na ovu smotru mladih ulja i vina pristižu deseci "poluamatera" i amatera kojima je taj dio iznimno bitan a vidljivo je da se zahvaljujući i ovoj smotri i "za po doma" ipak piju bolja i zdrava vina, a svake godine se iz redova sudionika poneko pridruži profesionalcima s vinima i uljima na tržištu. Za ulja je konstatirati nevjerojatnu godinum suprotno strahovnajima, a zahvaljući prvenstveno vodje sveopćoj oblici koja je imala svoju godinu, što na žalost često nije slučaj. Kod vina iako su bijeli uzorci nadmašili crna to vlaja pripisati gostima s kontinenta i Istre, dok ovaj kraj ostaje dominanto odrđen crnim vinima, a kod pitnaja kvalitete i dalje unijetim frncuskim sortama. Naime sva zlata otišla su za Merlot, Syrah, Cabernet Sauvignon i mješavine im, a od autohtonih podbacile su Plavine. Kod bijelih smo pak odani autohtonosti jer osim pobjedničkog Chardonnaya, ako izuzmemo sorte proijatelja s kontinenta dominirale su Maraštine (posebno ocijenjene) te kupaže s njima, odnosno iznimno Pošipi.

Ovdašnji su uljari i vinarim oni profesionalni i u Londonu i New Yorku, da spomenemo tek najistaknutije smotre dokazali da su ravnopravni istaknutim kolegama u svijetu, a to ovim manifestacijama prenose i na kolege koji još nisu zašli u profesionalne vode...

 

BODOVANJE

Vina su ocijenjivana metodom OIV-a (Međunarodne organizacije za lozu i vino) metodom 100 bodova. Vina od 85 i više bodova, dobivaju zlato, preko 90 velika zlata (ove ih godine nije bilo), vina od 80 do 84 boda srebro, a vina od 75 do 80 bodova broncu.

Kod ulja se senzorkim ocijenama od maksimalno 100 bodova pribrojava rezultat kemijske analize (max 10 bodova) te zlato dobivaju ulja iznad 100 bodova, srebro ona od 95 do 100 bodova, broncu od 90 do 95 bodova.

 

NAGLASI IZ POZDRAVA ORGANIZATORA

PRVACI EKOLOŠKOG VINARSTVA ZEMLJE

Tomislav Glavić istakao je ono što mnogi ne znaju a i u zemlji prešućuju, a to je da je ekološko vinarstvo u Hrvatskoj, rođeno ovdje 2008. godine sa prvih 30 hekatara, a da danas Zadarska županija s više stotina hektara po postotonom udjelu ekološkog vinarstva spada u vrh Europe i svijeta, s udjelom od gotovo 50%. dok svijet nije uhvatoo nit dvoznamenkasti broj.

-       To se na žalost za sad ne može naplatiti, ali ustrajat ćemo, kazao je Glavić podsjećajuči na muke vinara i uljara:

-       Kad su temprature u zraku u nadinskom vinogradu hvatale 45 a na listu loze do 55 stupnjeva,a tri mjeseca nije bilo kiše, rosu je nreijtko stirala bura, te nam je za budučnost ne tek vinogradarstva i uljasrtva neophodna aktivna politika navodnjavanja.

Glavić je iznio i optimisitčne najave po pitnaju manifestacije koja će dogodine umjesto pod šatorom pred školom biti održana u novoizgrađenom Drtuštvenom domu (potvrdio gradonačelnik Bulić), ali i niz novih rograma posvećenih autohtonim sortama u sprezi s Agronomskim fakultetom i našim vinskom osloncem prof., dr. Edijem Maletićem.

 

EDUKATIVNI POROGRAM

Nadin i organizator Tomislav Glavić ostaje vjeran tradiciji odnosno edukativnom dijelu manifestacije u svrhu daljnjeg produbljivanja ovdašnje "vinske revolucije" te progam ide s nizom predavanja i radionica:

14.00 sati - - VAŽNOST PRAVILNE GNOJIDBE MASLINE

Predavač, Josip Pavlica dipl.ing.agr. UDRUGA MASLINARA ZADARSKE ŽUPANIJE

14.30 sati - - ISHRANA VINOGRADA - Predavač, Zvonimir Vlatković dipl.ing.agr. MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE

15.00 sati - - INAKTIVNI KVASCI U OBRANI OD SUŠE Predavač, Maja Maslek dipl.ing.agr. LALLEMAND

15.30 sati - - "STRANE ILI DOMAĆE SORTE"- REZULTATI ISTRAŽIVANJA U RAVNIM KOTARIMA

-PREDAVANJE I KUŠANJE EKSPERIMENTALNIH VINA - Predavač,prof.dr.sc.Edi Maletić, AGRONOMSKI FAKULTET- ZAGREB

Posljednja radionica naravno "interaktivna" s kušavanjem niza sorti pronađenih autohtonih grožđa kojima se želi udahnuti novi život, kao i introduciranih sorti Portugala (petog europskog vinskog proizvođača čuvneog u svijetu) okupila je poseno velik broj zainteresiranih a o tome kao i daljnim projektima agilnog dr. Maletića vrijedi nam posebno izvijestiti.

05.12.2022., 00:00h
DAMIR MARIČIĆ
27. studeni 2024 07:52