Nacionalni dan sigurnosti cestovnog prometa jučer je obilježen i Policijskoj upravi zadarskojm uz štand na forumu i policijski BMW, Zadrani su se mogli informirati o izmjenama Zakona o sigurnosti u prometu koji je stupio na snagu 30. srpnja. Novosti se odnose na do sad neregulirano sudjelovanje električnih romobila u prometu, a cijeli spektar sličnih prometala dobio je naziv osobna prijevozna sredstva.
Uz to, novim zakonom definirana je i kategorija pomoćna pješačka sredstva koja se odnosi na naprave koje se pokreću isključivo snagom osobe koja upravlja tim sredstvom kao što su: romobili bez motornog ili električnog pogona, dječji bicikl, koturaljke, role, sanjke, skije, klizaljke i sl. Također, novim je Zakonom na kolniku zabranjeno igranje i/ili vožnja pomoćnim pješačkim sredstvima.
- Osobna prijevozna sredstva ne smiju se kretati autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila. Dobna granica za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvom je 14 godina, a kada se kreću biciklističkom stazom vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su, pri prelasku kolnika, obratiti pažnju na udaljenost i brzinu vozila koja mu se približavaju te kolnik prelaziti nakon što se uvjere da to mogu učiniti na siguran način. Ako pak biciklistička staza nije označena preko kolnika dužni su zaustaviti osobno prijevozno sredstvo i gurati ga preko obilježenog pješačkog prijelaza ili kolnika ceste, rekao nam je u uvodu policijski službenik za promet Ante Kardum.
Od 1. kolovoza ove godine, PU zadarska je zabilježila 29 prekršaja vezanih za prometovanje romobilima. Zanimljivo je da i osoba koja ne upravlja romobilom a vozi se iza vozača, također plaća kazanu od 300 kuna.
Vozači pak mogu biti kažnjeni od 500 kn na više ako se ne voze po biciklističkoj stazi, a vožnja bez kacige također će vas dodatno stajati 300 kn.
Vozilom se ne smije upravljati koristeći slušalice u ili na oba uha čime bi se umanjila mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. U slučaju kršenja propisane obveze, propisana je sankcija, odnosno novčana kazna u iznosu od 300 kuna.
-Također, vozači su dužni noću i danju, u slučaju smanjene vidljivosti, biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Uz to, od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na osobnom prijevoznom sredstvu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, dodao je Kardum.
Uvodi se i obveza svim liječnicima, odnosno, liječniku koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabranom liječniku da, sukladno pravilniku kojim se propisuju zdravstveni pregledi vozača i kandidata za vozače, upozore vozača o privremenoj nesposobnosti koja ne može biti duža od šest mjeseci. Liječnici su u obavezi dano upozorenje evidentirati i u medicinskoj dokumentaciji. Po isteku roka o privremenoj nesposobnosti vozač se neće upućivati na ponovni liječnički pregled, a za liječnike koji ne obavijeste vozača o privremenoj nesposobnosti te podatak o tome ne evidentiraju u medicinskoj dokumentaciji propisane su prekršajne sankcije...