Prošle su 32 godine od kada je na širem području Suhovara svoje živote na oltar domovine položilo čak 11 hrvatskih vitezova legendarne varaždinske 7. gardijske brigade Puma, postrojbe koja je prva ušla u Knin tijekom Oluje i zavijorila hrvatsku trobojnicu na kninskoj tvrđavi.
- Taktička grupa 7. gardijske brigade Pume izvela je 3. i 5. ožujka 1993. godine dva napada na selo Drače, u kojima je živote izgubilo 11 pripadnika: Darko Tomić, Mladen Poturiček, Josip Pavličević, Marijan Zebec, Ivan Kovačević, Dražen Obrstar, Ivica Uranić, Veseljko Kreća, Ivo Hruško, Dražen Miljević i Stjepan Labaš, a 21 pripadnik je bio ranjen, kazao je Robert Puja, predsjednik Udruge 7. gbr Pume.
Junaci žive vječno
Kroz brigadu Puma, tijekom Domovinskog rata, prošlo je 4.500 pripadnika, 90 ih je poginulo, jedan se još vodi kao nestali, 500 ih je ranjeno ili ozlijeđeno. Postrojba je u ratnom putu nanizala najvažnije i najsjajnije pobjede iz Domovinskog rata.
- Stotinjak metara dalje od crkve u Humboltovu dvorištu poginulo je pet suboraca, prisjeća se Željko Habunek, junak Domovinskog rata koji je ranjen tijekom borbi kod Drača.
Neprijatelj je bio dobro opremljen i utvrđen s jakom tenkovskom, topničkom i pješačkom potporom, a prilaz selu gusto miniran. Selo Drače ostalo je, nažalost, u neprijateljskim rukama, a oslobođeno je tek u operaciji Oluja.
- Krajem veljače 1993. taktička grupa 7. gardijske brigade s 216 pripadnika, u kojoj se nalazio i vod od četiri tenka T-55, stigao je na zadarsko bojište. Tada nitko nije mogao pretpostaviti da će premještaj na jug Hrvatske potrajati gotovo tri godine. Sretni smo i ponosni na naš ratni put koji je bio velik, no neokaljan bilo kakvim zločinom. Danas je prigoda da se prisjetimo i naših poginulih suboraca koji su svoje živote položili za slobodnu Hrvatsku, rekao je Puja, istaknuvši kako zahvaljuje svima u Općini Poličnik i u Zadarskoj županiji koji se sjećaju njihovih preminulih kolega i na ovako dostojanstven način obilježavaju godišnjicu njihove pogibelji.
Zauvijek prijatelji
Dragim gostima, prijateljima iz Varaždina tradicionalno su domaćini bili Davor Lončar, načelnik Općine Poličnik, Dario Buljat, predsjednik Općinskog vijeća, Branko Zrilić, predsjednik UHDDR Poličnik, te mještani Suhovara.
- Moglo bi se reći da smo i više od prijatelja, spojio nas je obrambeni, osloboditeljski Domovinski rat. Upravo zbog toga jamčimo i obećavamo da nećemo zaboraviti žrtvu Puma, ali i svih poginulih vitezova u obrambenom Domovinskom ratu. Sve što su napravili za našu domovinu ponosno ćemo i dalje prenositi mlađim generacijama, kazao je Branko Zdrilić.
Suhovare su bile i poprište prve značajnije pobjede u Domovinskom ratu na zadarskom području, kad je 3. siječnja 1992. odbijen veliki napad.
- Posebnu zahvalnost i najdublje poštovanje iskazujemo svim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote utkali u temelje samostalne i suverene Republike Hrvatske, rekao je će Davor Lončar, načelnik Općine Poličnik.
Uz ponos na sve ostvareno, kaže Lončar, u zalog nam ostaje trajna obaveza odužiti se braniteljima razvijajući naše društvo na temeljima jednakosti, pravde i solidarnosti te gradeći bolju i prosperitetnu budućnost domovine.
- Njihova nesebična žrtva omogućila je ostvarivanje višestoljetnog hrvatskog sna o slobodi i nezavisnosti te nikada neće biti zaboravljena, poručio je Lončar.
Počast su odali pripadnici Puma, UHDDR Poličnik, Općine Poličnik, Zadarske županije, Grada Zadra i brojna izaslanstva županijskih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Pjevanjem liturgijskih psalama i pjesama, euharistijsko slavlje i svečanost kod spomenika, uveličao je crkveni zbor.