-Iz konferencije je proizašla poruka kako mi, zajedno s Vladom, moramo pronaći najbrža moguća rješenja za pomoć svima koji nemaju riješeno stambeno pitanje. Posebno je važno rješavati zemljišta u državnom vlasništvu koja su namijenjena isključivo za izgradnju stambenih objekata, rekao je Lončar.
Fokus na obiteljskim kućama i zemljištima
Općina Poličnik ima jasnu viziju stambenog razvoja i demografske obnove – poticanje izgradnje obiteljskih kuća, posebice u naselju Murvica, gdje se želi izbjeći gradnja višestambenih zgrada, kako bi se omogućilo mladima da kupe zemljište po povlaštenim cijenama uz potporu općine, županije i Vlade.
- Želimo da mladi ljudi dođu u našu sredinu, kupe zemljište po povlaštenoj cijeni i uz povoljne uvjete otplate kredita, istaknuo je Lončar, dodajući kako je cilj stvoriti uvjete u kojima mladi mogu planirati gradnju i život u Poličniku. Lončar je ukazao na birokratske prepreke koje značajno otežavaju stambeni razvoj.
- U Poličniku proces čekanja na građevinsku dozvolu traje godinu i pol, a jednako toliko traje i izmjena prostornog plana. Trebalo bi oko tri do četiri godine da se osigura prostorni plan, komunalna infrastruktura i sve dozvole, što je predugo ako želimo brzo rješavati stambene potrebe, upozorio je.
Mjere za olakšavanje gradnje
Kako bi se ubrzalo rješavanje stambenih pitanja, Lončar predlaže projektiranje tipskih kuća od 100 do 150 kvadratnih metara te pružanje pomoći mladima u sufinanciranju projektne dokumentacije. Također je najavio oslobađanje od plaćanja komunalnih doprinosa za 50% te trogodišnje oslobađanje od komunalnih naknada.
- Banke bi trebale ponuditi fiksne kamatne stope s trajnim razdobljem otplate od 10 do 15 godina, a lokalna i regionalna vlast trebala bi sufinancirati dio tih kredita kako bi se mladima olakšalo stambeno zbrinjavanje, rekao je Lončar.
Komunalna infrastruktura i rješavanje državnog zemljišta
Najveći izazovi za općinu Poličnik su, prema riječima načelnika, osiguranje komunalne infrastrukture i rješavanje pitanja zemljišta u državnom vlasništvu.
- Najteže je riješiti komunalnu infrastrukturu jer je preskupa, a zemljišta koja su u vlasništvu države često su blokirana složenim pravnim pitanjima, istaknuo je. Dodao je da Ministarstvo demografije bez potpore Vlade i drugih ministarstava neće moći postići potrebne rezultate. Lončar je naglasio i važnost adekvatnog prostornog planiranja za budući razvoj. U naselju Murvica, općina planira izmjene i dopune prostornog plana te izradu urbanističkog plana koji će predvidjeti škole, parkove, stambene objekte i ostalu infrastrukturu.
- Moramo izraditi urbanistički plan kako bismo mogli vidjeti što je sljedeće i kako možemo početi rješavati probleme. To je nužno za planiranje budućnosti, izjavio je. Od 2013. godine, općina Poličnik radi na stambenim politikama s ciljem zadržavanja i privlačenja stanovnika, no Lončar priznaje da su napravljene i određene pogreške.
- Struka nam je na početku rekla da su parcele u veličine 600 kvadratnih metara sasvim dovoljne, a sada se pokazalo da bi možda trebale biti veće – između 700 i 800 kvadrata, rekao je. Unatoč tome, najavio je nastavak ulaganja u stambene objekte u iduće tri do četiri godine.
Tko su budući stanovnici novih kvartova?
Slični projekti rješavanja stambenih pitanja provode se i u općinama Klis i Dugopolje, gdje se također nastoje stvoriti uvjeti za demografski oporavak. Općine surađuju, izmjenjuju ideje i praktički surađuju na projektima. Lončar je naglasio kako prodaja zemljišta po tržišnim cijenama nije opcija, jer bi to dovelo do dolaska investitora i turista umjesto mladih obitelji, a bez potrebne komunalne infrastrukture razvoj bi bio upitan.
- Potrebne su nam mlade obitelji koje će nositi ovu državu, oni su naša budućnosti. Smatram da mladima treba pomoći jer je njima u trenutno najteže. Naša djeca, iako stalno zaposleni, ne mogu si priuštiti vlastitu nekretninu normalne kvadrature. To je poražavajuće. Lončar smatra kako nije ni čudno ni sramota što mlad čovjek traži da mu se pomogne te da slične prakse postoje već odavno u Europi.
- Brojni su primjeri hrvatskih obitelji koje su, nezadovoljne situacijom u Hrvatskoj, svoju sreću pronašle, na primjer, u Beču. Ovo nas dovodi do pitanja: zašto slične politike ne bi mogle biti implementirane i u Hrvatskoj? Potrebna je politička volja da se primjeni dokazano uspješan model i prilagodi lokalnim potrebama, što bi moglo značajno unaprijediti kvalitetu života mladih obitelji i potaknuti pozitivne demografske trendove. Stambena politika nije samo pitanje gradnje zgrada, već strateško planiranje koje može imati dalekosežne posljedice na socijalnu strukturu i ekonomski razvoj zemlje. Beč to dokazuje svakim danom, a na nama je da se zapitamo, a zašto ne i mi, zaključuje Lončar.
Poziv na zajednički rad svih aktera
Na kraju svog osvrta, načelnik Lončar je uputio apel na zajednički rad i uključenost svih aktera u društvu, uključujući medije, stručnjake, institucije i javnost.
- Od vrha vlasti do lokalnih samouprava, svi se moramo uključiti kako bismo zajedničkim naporima riješili demografske probleme. Potrebno je stvoriti uvjete koji će omogućiti ostanak i dolazak novih obitelji u Poličnik, zaključio je. Konferencija je jasno ukazala na potrebu za hitnim djelovanjem, a sada je najvažnije da svi sudionici, od lokalnih vlasti do državnih institucija, udruže snage kako bi stvorili uvjete za demografski oporavak i poboljšanje kvalitete života u cijeloj zemlji.