Rukotvorine i vezovi Kateryne Chumachenko prava su mala umjetnička djela nastala povezivanjem talenta, truda, strpljenja i ljubavi. S obzirom da je Kateryna došla iz Ukrajine u Zadar gdje svoje znanje i vještine nesebično dijeli s drugima održavajući radionice veza, razgovarali smo o tome kako je otkrila strast prema krojenju, pa vezu, pa umjetnosti..., kao i o brojnim pozitivnim aspektima ovog hobija kako za mentalno, tako i za fizičko zdravlje.
Zaljubljena u književnost i cvijeće
U Ukrajini je živjela u velikom industrijskom gradu koji se zove Zaporizhzhya, a u Hrvatsku je došla zbog rata i sada živi u Bibinjama sa svojom 13-godišnjom kćerkom.
Ne može zamisliti, otkriva nam, svoj život bez književnosti, osjeća se prazno ako ne pročita barem nekoliko stranica dnevno. Trenutno je impresionirana E. M. Remarkom i nastavlja čitati sve njegove romane.
Osim toga, uživa u vrtlarenju, posebno cvijeću što potvrđuju motivi na njenim vezovima, iznimno se divi nježnosti i skladnoj kombinaciji boja cvjetova.
- U Ukrajini smo imali vrt u kojem sam tako rado provodila topla jutra, dodaje Kateryna koja nastoji otputovati nekoliko puta godišnje jer želi otkrivati nove kulture i razgledati povijesna remek-djela arhitekture, slikarstva i kiparstva.
No, ipak, posebno je raduje - vez. Počela je krojiti s 10 godina, dok je bila na zimskim praznicima kod bake.
- Odlučila sam ispuniti svoje dane novom i uzbudljivom aktivnošću. Od tada sam postupno razvijala vještine ručnog rada. Sada to nije samo šivanje, to je i perlanje, vez, izrada nakita od perli, vez na odjeći, govori Kateryna.
Žensko društvo puno podrške
A ideja o radionicama vezenja bila je potaknuta čuđenjem nekih novih poznanika u Hrvatskoj koji nisu znali kako se primjerice kreiraju detalji na odjeći.
- Mislim da je vrlo uzbudljivo kada dođete na susret bez iskustva u baratanju iglama i koncem i odete s npr. izvezenom kozmetičkom torbicom. Dame su tako zadovoljne gotovim projektima i ponosne na sebe, kao astronauti koji su otkrili novu zvijezdu. U Ukrajini smo imali klub gdje smo dijelili svoja iskustva i gotove projekte. Uvijek su se tu rađale nove ideje i uvijek je bila pozitivna atmosfera, žensko društvo puno kreative i podrške, priča Kateryna i dodaje da takvi klubovi postoje u Njemačkoj, Velikoj Britaniji, Italiji i SAD-u.
Brojne su mogućnosti ukrašavanja vezom - jastuci, hlače, majice, stolnjaci, broševi, božićni ukrasi... Stari predmeti mogu dobiti novo ruho, a možete i stvoriti nešto potpuno novo, potrebno je samo malo mašte. No, to nisu jedine prednosti ove zanimljive aktivnosti.
- Vezenje utječe na razvoj našeg mozga. Istraživanje koje je provela Royal United Hospital Bath (UK) pokazalo je da vezenje ima neurokemijski učinak na mozak, da smanjuje razinu hormona stresa i povećava količinu serotonina i dopamina, hormona zaslužnih za dobro raspoloženje i zadovoljstvo. Također je znanstveno dokazano da su žene koje su tijekom života uživale u vezenju rijetko obolijevale od Alzheimerove bolesti. Osim toga, vezenjem se učimo strpljenju što je prijeko potrebna osobina u današnjoj užurbanoj svakodnevici, postižemo ravnotežu i povećavamo samopouzdanje gledajući kako smo uloživši svoj trud stvorili nešto jako lijepo, zaključuje Kateryna.