Sveučilište U Zadru
StoryEditor
18. tjedan psihologije

Predstavljen priručnik "Biti zaposlen roditelj djeteta s teškoćama u razvoju: Umijeće (ne)mogućeg"

Na Sveučilištu u Zadru započelo je obilježavanje 18. Tjedna psihologije, manifestacije kojom se javnosti šalje poruka kako život pojedinca i zajednice može biti bolji, ugodniji i kvalitetniji. Kroz radionice s djecom i mladima predavači će u Zadru obraditi teme otpornosti, stresa, emocionalnog života mlađih, perfekcionizma kod sportaša, darovitosti, mentalnog zdravlja roditelja, sekstinga...

Prvoga dana manifestacije u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru održana je promocija sveučilišnog priručnika "Biti zaposlen roditelj djeteta s teškoćama u razvoju: Umijeće (ne)mogućeg" autorica Ane Slišković, Matilde Nikolić Ivanišević, Jelene Ombla, Ane Šimunić i Andree Tokić, redom profesorica Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru. Priručnik je rezultat spoznaja prikupljenih u istraživačkom projektu "Dobrobit zaposlenih roditelja djece s teškoćama u razvoju" te se njime nastoji dati sustavan pregled problematike roditeljstva djece s teškoćama u razvoju u obliku prikladnom za širu zajednicu, roditelje, obitelji, poslodavce...

- Do sada su se sustavna istraživanja bavila osobnim, društvenim i obiteljskim čimbenicima, a rijetko radnom domenom. Veliki broj roditelja ne radi jer nema dovoljno podrške, a oni koji rade doživljavaju teškoće u ostvarenju ravnoteže između radne i obiteljske uloge. Istraživanjem je obuhvaćeno preko 1.100 djece s poteškoćama u razvoju u Hrvatskoj. Rezultati su ukazali na četiri bitne smjernice: potrebno je osnažiti roditelje, pružiti im formalnu i neformalnu podršku te veću podršku u radnoj sredini. Te smjernice nisu univerzalne, ali mogu se sažeti u poruci: "roditelj mora biti dobro da bi njegovo dijete bilo dobro", istaknula je na predstavljanju priručnika prof. dr. sc. Ana Slišković.

Publikacija se sastoji od triju dijelova. U prvom dijelu definirani su ključni pojmovi (teškoće u razvoju, invaliditet, tip i stupanj oštećenja itd.), predstavljeni podaci o prevalenciji teškoća u razvoju te opisani zahtjevi roditeljske skrbi djece s teškoćama u razvoju koji se mogu negativno odraziti na dobrobit roditelja. Drugi dio priručnika usmjeren je na izazove ove skupine roditelja u vezi s mogućnosti zapošljavanja te usklađivanja radne i obiteljske uloge, dok su u trećem dane smjernice za same roditelje djece s teškoćama u razvoju, članove njihove šire obitelji i prijatelje, rukovoditelje u radnim organizacijama, stručnjake koji rade s ovim skupinama te ostale članove zajednice.

- Priručnik koji predstavljamo rezultat je multidisciplinarnog pristupa i zajedničkog truda brojnih stručnjaka koji su nesebično dijelili svoje znanje, iskustvo i strast prema ovoj važnoj temi. On nije samo zbirka savjeta i uputa; on je svjedočanstvo o solidarnosti, razumijevanju i nadi. Nadamo se da će ova publikacija postati vrijedan resurs svima koji se nalaze u sličnoj životnoj situaciji, pružajući im osnaženje i praktične smjernice kako bi uspješno upravljali svojim obiteljskim i profesionalnim životima, rekao je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.

Recenzentice priručnika prof.dr.sc. Anita Vulić-Prtorić i izv. prof. dr. sc. Marina Milić istaknule su vrijednost nepretencioznih preporuka koje se daju bez dociranja svima koji trebaju biti uključeni u skrb o djeci s teškoćama, posebice poslodavcima.

Pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb i zdravstvo Grada Zadra Mladen Klanac rekao je da priručnik neće obogatiti samo zainteresirane roditelje i stručnjake, nego i širu javnost te svakome može preporučiti da ga pročita, a svoje pozitivne dojmove istaknuli su jedan roditelj djeteta s autizmom i edukacijska rehabilitatorica Teuta Radas.

Knjiga se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadeli te preko web shopa po cijeni od 20 eura.

image
Sveučilište U Zadru
image
Sveučilište U Zadru
image
Sveučilište U Zadru
image
Sveučilište U Zadru
image
Sveučilište U Zadru
18.02.2025., 11:35h
20. veljača 2025 16:03