Zadarsko kazališno ljeto renomirani je festival koji ima svoju vjernu publiku i dugogodišnju tradiciju te njeguje prepoznatljiv kazališni izričaj. Kontinuirano se održava od 1995. godine na otvorenim lokacijama grada Zadra. Festival je s vremenom postao neizostavan dio kulturnog života grada, okupljajući ljubitelje kazališta i glazbe iz cijele Hrvatske i inozemstva. Do sada je održano više od 200 gostujućih predstava te 24 vlastite produkcije i koprodukcije koje su obogatile kulturnu ponudu Zadra.
Tijekom godina, Zadarsko kazališno ljeto postalo je platforma za predstavljanje najboljih kazališnih ostvarenja iz Zadra, ali i Hrvatske. Imali smo priliku u našem gradu vidjeti neke od najpoznatijih kazališnih trupa i umjetnika, kao i doživjeti promociju lokalnih talenta kroz vlastite produkcije HNK Zadar.
Početci u poratno vrijeme
U razgovoru s ravnateljem HNK Zadar, Renatom Švorinićem, saznajemo kako je Festival započeo u poratno vrijeme, kada se grad Zadar polako oporavljao od ratnih strahota i tražio načine za ponovno oživljavanje društvenog i kulturnog života.
- U početcima se sve odvijalo u puno drugačijim uvjetima nego što su danas. Osjećao se zanos i entuzijazam, što je omogućilo razvoj Zadarskog kazališnog ljeta koje se održava već punih 30 godina. Festival je tijekom godina prošao kroz određene izmjene, prilagođavajući se novim okolnostima i potrebama publike, ali je zadržao svoj izvorni duh i svrhu, započinje Švorinić.
Zadarsko kazališno ljeto, iako se većinom odvija na vanjskim prostorima, ne predstavlja ambijentalno kazalište, već festival drame i glazbe.
- U poratno vrijeme grad je bio skoro pa prazan, što je omogućavalo korištenje gotovo svakog prostora za potrebe festivala. Danas je to iluzija, jer za ambijentalno kazalište potreban je prostor s tišinom i dobrim pristupom, što je u sadašnjem Zadru vrlo teško izvesti bez velikih tehničkih zahtjeva i s puno više napora. S obzirom na turističku sezonu i povećani broj posjetitelja, pronalaženje odgovarajućeg prostora za izvedbe postalo je izazov. Slični prostorni izazovi prisutni su i u drugim većim gradovima, gdje gustoća stanovništva i turistička aktivnost otežavaju održavanje kazališnih izvedbi na otvorenom. Veće produkcije zahtijevaju dodatne resurse i logističku podršku, što dodatno opterećuje organizatore, objašnjava Švorinić.
Nekoć je bilo jednostavnije
Ovogodišnje otvaranje festivala bilo je hommage estetici onoga vremena, uz predstavu “Oporuka” koja je slijedila slična estetska načela. Potrudili su se dočarati duh prošlih vremena, stvarajući izvedbu koja evocira estetiku i stil prvih godina festivala.
- Ovogodišnje otvaranje festivala posvetili smo estetici toga vremena, tada je to bila “Kafeterija” Carla Goldonija u režiji Zorana Mužića, a sada smo napravili sličan mediteranski komad. Ostali smo estetski na istom putu s predstavom “Oporuka,” prema operi “Gianni Schicchi” Giovacchina Forzana i “Teštamentu” Vanče Kljakovića. Također, u programu imamo nekoliko predstava koje su povezane s tim periodom. Izvodit će se “Kako je Potjeh tražio istinu,” koja je izvedena prije 10 godina, kao i “Romanca o tri ljubavi,” koja je bila dio programa u početcima kazališnih ljeta, ističe Švorinić.
Švorinić je dugogodišnji ravnatelj HNK Zadar, ovo je njegovo čak 21. Zadarsko kazališno ljeto, a tijekom svih tih godina prikupio je mnoge drage uspomene.
- Najviše se sjećam vremena kada nam je bilo puno jednostavnije raditi, kada je grad bio mirniji i situacija staloženija. Moramo se prilagoditi novim uvjetima jer danas, s rastućim turizmom, kazalište ne može biti ispred turističkih aktivnosti koje pokreću grad. Svjesni smo te dinamike i prilagođavamo se situaciji najbolje što možemo, tražeći načine kako uskladiti kulturne događaje s potrebama i interesima posjetitelja i lokalne zajednice, naglašava Švorinić.
Festival drame i glazbe
Cilj im je stvoriti harmoničan program koji obuhvaća raznolikost i bogatstvo kazališnih izričaja, bez favoriziranja pojedinih produkcija ili gostovanja.
- Sada je omjer otprilike 50-50 % između naših produkcija i gostujućih predstava, što je također nešto što se mijenjalo tijekom godina. Naš cilj bio je povećati udio domaćih produkcija u programu. Ove godine imamo dvije produkcije HNK Zadar i dvije u koprodukciji, jednu sa Zadarskim plesnim ansamblom, a drugu s Dramom plus. Želimo naglasiti važnost naših vlastitih projekata i aktivno uključivanje lokalnih umjetnika u cjelokupni program, ali također imamo pet gostujućih predstava, kao i Jazz festival, koji obogaćuju našu kulturnu ponudu, kaže Švorinić.
Od 2015. godine, kao dio Zadarskog kazališnog ljeta, održava se trodnevni Zadar Jazz & Blues festival u prekrasnom ambijentu Muzeja Antičkog stakla. Festival je postao sastavni dio kulturne ponude grada Zadra, privlačeći ljubitelje jazz i blues glazbe iz cijele regije, ali i šire.
- Jazz festival uveli smo kako bismo zadovoljili apetite naših gostiju, budući da kod predstava postoji jezična barijera, a glazba je ipak univerzalni jezik koji povezuje ljude. Što se tiče gostujućih predstava, biramo ih prvenstveno prema prostoru koji imamo na raspolaganju. Naši prostori nisu pogodni za velike produkcije i ansambl predstave, te nemamo uvjete za njihovo izvođenje. Da raspolažemo s drugačijim prostorom, vjerojatno bismo razmišljali o drugačijem programu koji bi uključivao i veće predstave, možda i balet, ističe Švorinić.
Problem s prostorom
Otvaranje novog, prilagođenog prostora omogućio bi HNK Zadar širenje programa i privlačenje raznovrsnijeg spektra umjetničkih izričaja, što bi dodatno obogatilo kulturnu ponudu grada Zadra.
- Da se realizira jedna pozornica na Kapetanovoj kuli, to bi sigurno riješilo ne samo naše probleme, već i probleme drugih u kulturnim krugovima grada Zadra. Pozornica bi omogućila izvođenje većih predstava, koncerata i drugih kulturnih događaja u jednom od najatraktivnijih dijelova grada, čime bi se dodatno obogatio ne samo kulturni život, već i turistička ponuda Zadra, objašnjava Švorinić.
Svaka predstava ili glazbeni nastup pažljivo se biraju kako bi se osigurala kvaliteta i autentičnost izvedbi, čime se zadovoljavaju i očekivanja publike i standardi kulturne izvrsnosti.
- Ovo je festival koji neprekidno postoji već 30 godina i koji je uspio izgraditi svoju vjernu publiku, što je ključno jer bez podrške publike cijela ova priča jednostavno ne bi bila moguća. Posebno je važno što lokalna zajednica sudjeluje koliko god je moguće - kao protagonisti, umjetnici, kostimografi, autori glazbe... Festival kontinuirano evoluira u tom smjeru, nastojeći pružiti sadržaj koji nije isključivo usmjeren prema turistima, već i prema lokalnom stanovništvu, čime se očuva autentičnost i povezanost s zajednicom, zaključuje Švorinić.