Razgovarali smo s Veljkom Šagijem, predsjednikom Šahovskog kluba Casper, koji nam je otkrio bogatu tradiciju ovog Kluba i njegovu važnu ulogu u lokalnoj zajednici. Naglasio je koliko je posvećen rad s mladima ključan za razvoj budućih šahovskih talenata, ispričao je kako su generacije šahista iz ovog kluba stvarale svoj put prema uspjehu, istaknuo je prednosti bavljenja šahom i još mnoštvo toga. Šahovski klub Casper kontinuirano podržava razvoj mladih šahista, a ima reputaciju kao jedan od rijetkih klubova s redovito najbrojnijim kadetima.
Protest protiv prosječnosti
- Kad je moja kćer Andrea imala četiri godine, učio sam ju prve šahovske poteze. Moj sin Franko, koji je tad imao dvije godine, proučavao je sve sa strane, ali se brzo vidjelo da i on napreduje jednakom brzinom. Nakon nekoliko godina on je bio prvak Hrvatske, a Andrea je bila druga u Hrvatskoj u svojim kategorijama do devet godina. To je bio motiv da se pokrene Casper, jer se ispostavilo da se s malo truda i pažnje može dobiti vrlo uspješne pojedince, prisjetio se Šagi.
Tri strastvena zaljubljenika u šah, Ankica Šarić, Patrik Levačić i Veljko Šagi, osnovali su Šahovski klub Casper 1996. godine, s namjerom da prenesu svoje znanje i strast prema igri mlađim generacijama.
- Djeci je vrlo bitno dati priliku da se razviju u iznadprosječne pojedince, a to je moguće isključivo uz poticajno okruženje. Casper je tako nastao kao protest protiv prosječnosti, da se ne bi više toliko sustavno gušila svaka kreativnost i iskakanje iznadprosječnosti, objasnio je Šagi.
Brojni izazovi
Početak njihove avanture bio je poput strmog uspona; prvih deset godina bili suočeni s brojnim izazovima. Unatoč dugotrajnom periodu poteškoća, svjetlo na kraju tunela nije izostalo, a nakon teških godina došlo je zlatno razdoblje.
- Godine 2005. seniori su ušli u prvu A ligu, što je bio prvi tako velik uspjeh za Zadar. Trud je bio ogroman, bilo je teško, ali nam je drago da smo uspjeli pokazati što sve možemo, pogotovo u tako malom klubu. Naša prvotna ideja nikad nije ni bila ulazak u prvu A ligu, već da se mladim ljudima koji se nađu na šahovskom polju omoguće maksimalni uvjeti – treneri, turniri, prostor, tehnologija – sve ono što im treba da bi imali priliku uspjeti, kazao je Šagi.
Tijekom godina, ŠK Casper iznjedrio je nebrojeno mnogo prvaka Hrvatske, dokazavši svoju izvanrednu kvalitetu. U 2019. godini, ostvarili su zapažen uspjeh osvojivši naslov ekipnog kadetskog prvaka Hrvatske s iznimnim talentima Matejem Levačićem, Marijem Ljubičićem, Noemi Bedić, Karlom Mijićem i Josipom Jakšićem. Godine 2021., Matej Levačić zasjao je kao juniorski prvak Hrvatske, dok je Mario Ljubičić ostvario izvanredno treće mjesto.
- Djeci koja su talentirana treba pomoći jer se ne mogu sami izboriti za uvjete. Odrasli često kažu “Daj sve od sebe!”, a da pritom osobno daju maksimalno 20 %. Odrasli su ti koji trebaju primjerom pokazati da daju maksimalnu podršku pa će onda i uspjesi svakako nadoći, naglasio je Šagi.
Gradi se samopouzdanje
ŠK Casper nudi svakodnevne treninge, a čak i najmlađi članovi imaju priliku sudjelovati u šahu u jutarnjim terminima za predškolsku dob. Popodnevni termini rezervirani su od 17 do 21 sat pod vodstvom četiriju trenera.
- Minimalna dob za priključivanje je četiri godine. U jednom trenu kada prerasteš svoju razinu znanja, onda prelaziš u sljedeću kategoriju koja je primjerena tvom znanju. Postoje razni leveli i treneri, a kad najbolji isplivaju na površinu, onda ih u naprednoj grupi preuzima međunarodni majstor Patrik Levačić, zaključio je Šagi.
U ŠK Casperu sve je bez stresa i pritiska, ovo nitko ne shvaća kao “ozbiljan” trening, već se ovdje radi o čistoj igri i zabavi s figurama na šahovnici.
- Cijeli koncept od početka nam je gradnja znanja putem igre. Ako malom djetetu postavljate pitanja tako da uvijek zna odgovor, onda mu itekako gradite samopouzdanje. Rješenje je uvijek jednostavno, a postupno idemo prema težima. Ovakvim načinom iznutra dobijete ono što nikad neće moći dobiti isključivo vanjskim pohvalama. Zato i je opasno učiti šah s krivim trenerom jer u svega nekoliko treninga možemo kod djece ubiti njihovo samopouzdanje i motivaciju, objasnio je Šagi.
Poštovanje prema protivniku
Djeca se zaljube u šah i nauče tehniku jer im stručno vodstvo pruža osjećaj da su intelektualno nadmoćni i da mogu lako prevladati svaku prepreku.
- Najveće dječje potrebe su za pažnjom i osjećajem vrijednosti, i to je ono na što posebno obraćamo pažnju. Naravno, ne možemo izbjeći situacije da se djeca međusobno bore i da netko u konačnici pobijedi, a netko izgubi, ali je bitno razvijati se kroz koncept igre da se djeca osjećaju vrijednima, istaknuo je Šagi.
U Casperu, članovi su uvijek okruženi toplinom i podrškom, stvarajući okolinu obogaćenu empatijom i razumijevanjem.
- Djeca smiju i tisuću puta pogriješiti u potezima, ali ne smiju biti grubi prema svojem partneru, suparniku, suigraču ili kolegi iz ekipe. Dakle, itekako toleriramo pravo na pogrešku, ali nipošto ne toleriramo bilo kakav oblik pritiska, ruganja ili agresije, naglasio je Šagi.
Poticanje strateškog razmišljanja
Tehnika postavljanja pitanja koja potiče točne odgovore pomaže djeci da razvijaju vjeru u vlastito znanje i osjećaj da su kompetentni.
- Ne postoji sport u kojem su šestogodišnjaci ravnopravni s odraslima, jednostavno postoji fizička barijera. Međutim, u šahu postoji intelektualni napor gdje odrasli želi pobijediti, ali malci uspiju pobijediti. Kada malac postane svjestan da ima sposobnost da pobijedi nekog velikog, taj trenutak gradnje samopouzdanja ne možete ni sa čim usporediti, naglasio je Šagi.
Šah je igra koja ne samo da zabavlja, već i gradi samopouzdanje i potiče razvoj strateškog razmišljanja.
- Najvažnija prednost bavljenja šahom, pogotovo od najmlađe dobi, jest što ćete početi razmišljati strateški par godina ranije nego što generalno prirodno kreće. Šah je najbolje sredstvo za poticanje strateškog razmišljanja jer svaka odluka ima svoju posljedicu. S vremenom naučiš da kriva odluka ponekad dovede do toga da izgubiš partiju, a želiš pobijediti i to te potakne da se kreneš ulagati dodatan trud, kazao je Šagi.
Glavna misija ŠK Casper jest stvaranje okoline gdje će se svaki član osjećati uvaženo i podržano, neovisno o svojim postignućima.
- Ne želimo poticati egzotičnost i uspjeh, već znanje za svih. Ne podržavamo samo uspješne, svi su nam važni i svi su jednako prihvaćeni. Neki talenti kad prerastu svoju sredinu moraju otići dalje kako bi napredovali, ali s druge strane nije dobro izvlačiti mlade talente iz sredine koja im je još uvijek prirodna, u kojoj su odrasli i gdje su stekli prijatelje, zaključio je Šagi.