Mjesec srpanj počeo je ispodprosječnim temperaturama zraka za ovo doba godine. Kiše gotovo da i nije bilo u proteklim danima, pa tako na lokacijama gdje vladaju izrazito sušni uvjeti, plodovi su najčešće nedovoljno razvijeni ili uvelike kasne s razvojem što dovodi u konačnici do nakupljanja smanjene količine ulja i do kasnijeg zrenja. Najavljeni ekstremni toplinski val neće ići u prilog maslinarima, jedino će onemogućiti daljnju reprodukciju maslinine muhe.
Kaolinska glina
Nadalje, da bi omogućili nesmetan razvoj plodova potrebno je provoditi navodnjavanje kako se isti ne bi smežurali i u krajnjoj liniji osušili. S količinom vode i učestalošću navodnjavanja treba biti oprezan pri kraju proizvodnog ciklusa kada voda smanjuje količinu polifenola te na taj način smanjuje i kvalitetu ulja. U ovim sušnim uvjetima, gdje ne postoji mogućnost navodnjavanja, može se jako puno napraviti primjenom biostimulatora na bazi aminokiselina (preferirati one biljnoga podrijetla) te primjenom kaolinske gline koja će štiti plod od izrazito visokih temperatura. Kaolinska glina pokazala se kao dobra mjera zaštite i od maslinine muha i to na način da preko ploda stvori fizičku barijeru koju muha teško probija i na taj način joj onemogućuje odlaganje jaja. Također, od ove godine na hrvatskom tržištu se pojavila nova kombinacija kaolinske gline i bakrenog oksiklorida koja, osim zaštite od štetnika, ima jednim dijelom i fungicidni učinak. Osim toga, bijela boja kaolina odbija dobar dio sunčevih zraka čime štiti maslinu od velikog sunčevog zračenja te na taj način smanjuje pojavu ožegotina kao i evapotranspiraciju.
Važnost susjeda
Nadalje, vrlo je važno pratiti dinamiku leta maslinine muhe pomoću lovki ili žutih ploča te na vrijeme poduzeti preventivne mjere zaštite. Naravno, uvijek su poželjnije one mjere gdje se prilikom provođenja istih koristi što manje sintetskih insekticida te je potrebno da takve mjere provodi veći broj maslinara na nekom području kako bi one imale pozitivan učinak. Kada govorimo o ovakvom principu zaštite, najveći neprijatelj maslinara je njegov susjed ukoliko ne provodi mjere dobre poljoprivredne prakse. Primjerice, ukoliko susjedni maslinar ne provodi mjere zaštite od muhe i k tome otpale plodove nakon berbe ne ukloni ili ne zakopa obradom tla, njegov maslinik predstavlja “izvor zaraze” u slijedećoj vegetacijskoj sezoni i otežava susjednim maslinarima zaštitu. Nadalje, potrebno je apelirati na maslinare da redovito kose travu u svojim maslinicima, naročito ukoliko se ista osušila jer predstavlja veliku opasnost u slučaju izbijanja požara. Iz iskustva je poznato da i mala visina rijetke suhe trave, od nekih 20 do 30 cm ispod stabala maslina je dovoljna da uzrokuje značajne štete na stablima. Te štete se najčešće očituju u vidu pucanja kore uslijed velike temperature ili čak zapaljenja nižih grana i na kraju cijelo stablo bude zahvaćeno vatrom. Također, potrebno je u neposrednoj blizini stabala ukloniti plotove, koji ukoliko se zapale stvaraju izrazito visoku temperaturu koje može dovesti do sušenja grana na stablima koja su udaljena po nekoliko metara od takve buktinje.
Spriječiti štetu
Stoga, tijekom ovog perioda, potrebno je voditi računa o dinamici leta muhe, te u skladu s vremenskim uvjetima poduzeti adekvatne mjere zaštite. Također je potrebno održavati maslinike urednima kako bi se spriječile eventualne štete samim vlasnicima a i njihovim susjedima.