Proistječe to iz dvaju priopćenja koje je, ususret izborima iduće godine, objavilo Državno izborno povjerenstvo (DIP), želeći osigurati što veću transparentnost financiranja izborne promidžbe.
DIP je, dijelom potaknut i nedavnim pozivom dvoje zastupnika biračima da im doniraju sredstva za promidžbu prije nego se uopće znaju datumi izbora, pozvao sve koji se žele kandidirati, bilo za europske ili parlamentarne izbore, da prije bilo kakve promidžbe, uplate donacija i nastanka troškova, otvore poseban račun.
To vrijedi za političke stranke, za potencijalne kandidate, nositelje nezavisnih listi i potencijalne osobe ovlaštene za zastupanje tih listi.
Najranije šest mjeseci prije izbora, najkasnije s danom kandidature
Poseban račun dužni su otvoriti najkasnije s danom podnošenja kandidature, a najranije to mogu učiniti šest mjeseci prije izbora.
U roku tri dana od dana otvaranja tog računa, dužni su DIP-u dostaviti pisanu obavijest o tome s podacima o računu.
- Uzimajući u obzir da će se sljedeći izbori članova u Europski parlament iz Hrvatske održati 9. lipnja 2024., proizlazi da osobe koje se namjeravaju kandidirati na tim izborima mogu otvoriti poseban račun od 9. prosinca ove godine, istaknuo je DIP.
Objasnio je i kako je rok od kojega se može otvoriti poseban račun za parlamentarne izbore, izračunao vodeći računa o datumu posljednjih izbora.
Uzimajući u obzir najraniji rok za otvaranje posebnog računa (šest mjeseci), te činjenicu da se ne zna datum parlamentarnih izbora, proizlazi da osobe koje se namjeravaju kandidirati na tim izborima mogu otvoriti poseban račun od 5. siječnja 2024., naveo je DIP.
Osobe koje se namjeravaju kandidirati, bilo na europskim ili parlamentarnim izborima, dužne su na poseban račun prikupljati sredstva za izbornu promidžbu te ih koristiti isključivo za pokriće izbornih troškova, ne i za podmirenje osobnih troškova.
U ove posljednje, ubrajaju se primjerice, troškovi za osobnu odjeću, otplatu dugovanja, osobni troškovi članova obitelji i itd.
Posebni računi za donacije i izborne troškove
Donacije za izbornu promidžbu moraju biti uplaćene na poseban račun i prikazane u izvješću o primljenim donacijama.
Svi izborni troškovi moraju biti podmireni s posebnog računa i prikazani u izvješću o troškovima (rashodima).
Primi li osoba koja se namjerava kandidirati, bilo na europskim ili parlamentarnim izborima, donaciju za financiranje promidžbe u trenutku kad se zakonski još ne može otvoriti poseban račun, treba ju uplatiti na taj račun kad se stvore zakonski uvjeti za njegovo otvaranje i prikazati ju u izvješćima o donacijama za financiranje izborne promidžbe.
Navedeno vrijedi i za trošak izborne promidžbe koji nastane prije otvaranja posebnog računa, treba ga prikazati u izvješćima o financiranju izborne promidžbe i to kao trošak i kao vlastita sredstva.
- Ponašanje suprotno navedenom predstavljalo bi zaobilaženje svrhe zakona, poručio je DIP.
DIP podsjeća da je u njegovoj ovlasti nadzirati financiranje i izborne promidžbe, i redovno godišnje financiranje političkih stranaka, neovisnih zastupnika i vijećnika te utvrditi zakonitost financiranja svakog nadziranog subjekta.
O provedenom nadzoru i zakonitosti financiranja, DIP objavljuje izvješća na svojoj mrežnoj stranici. (Hina)