Uvođenju kaznenog djela femicida usprotivili su se Hrvatska odvjetnička komora i svi sudci Kaznenog odjela Vrhovnog suda, piše u petak Večernji list.
Sada je to već pravosudna pobuna protiv femicida jer se zbog diskriminacije po spolu uvođenju toga kaznenog djela u e-savjetovanju usprotivila i Hrvatska odvjetnička komora, a i svi suci Kaznenog odjela Vrhovnog suda smatraju taj prijedlog neustavnim, navodi dnevnik.
Uz to, sudci su potpisali još niz primjedbi na izmjene Kaznenog zakona i Zakona o kaznenom postupku te su ih uputili i Ministarstvu pravosuđa i uprave na znanje, uz napomenu da se radi o jednoglasno prihvaćenim zaključcima.
Za "teško ubojstvo bliske ženske osobe" predložena je kazna od najmanje 10 godina ili dugotrajni zatvor. HOK ističe da je ista kazna i sada propisana za teško ubojstvo bliske osobe koju je počinitelj prije toga zlostavljao pa to drže nepotrebnim.
Ukazuju na moguću nepravdu u tretmanu počinitelja na primjeru sukoba supružnika, među kojima prije nije bilo zlostavljanja, u kojem oboje namjeravaju ubiti drugoga (bez nužne obrane) i prežive.
Suprug bi odgovarao za pokušaj teškog ubojstva bliske osobe, za što mu prijeti do 40 godina zatvora, a supruga za pokušaj ubojstva i najviše 20 godina zatvora. Stoga drže da je prijedlog protivan Ustavu, Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te Povelji Europske unije, koji jamče ravnopravnost žena i muškaraca.
I kazneni sudci Vrhovnog suda obrazlažu da je prijedlog diskriminatoran, nasuprot spolnoj ravnopravnosti kao temeljnoj vrednoti ustavnog poretka, te zabrani diskriminacije "po bilo kojoj osnovi, kao što je spol..." iz Europske konvencije.
Stupnjevanje ljudskih života prema vrijednosti osobe strano je kaznenom pravu, a i Ustav jamči jednako pravo na život svakom ljudskom biću. Prijedlog im nije ponudio znanstveno-stručne razloge, a kako je kaznenopravno nepotreban, drže da su razlozi za uvođenje novog kaznenog djela političke prirode, piše novinar Večernjeg lista Marinko Jurasić. (Hina)