Prošli tjedan u Biogradu na Moru, od 27. do 29. rujna, Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP) u suorganizaciji sa svojim matičnim fakultetom, Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom (ERF), organizirala je 6. kongres socijalnih pedagoga "Novo doba, nove perspektive".
Preko 150 prisutnih stručnjaka na Kongresu doprinijeli su raznovrsnosti i dubini diskusija o različitim temama. U tri odvojene dvorane, sudionici Kongresa mogli su istovremeno uživati u bogatom programu koji je uključivao predavanja, intenzivne rasprave, interaktivne radionice, simpozije te prezentacije i promocije.
Tko su socijalni pedagozi?
Socijalni pedagozi obrazovani su stručnjaci čija se ekspertiza usmjerava na prevenciju, dijagnostiku i tretman poremećaja u ponašanju, kako kod djece tako i kod odraslih. Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP) predstavlja strukovnu organizaciju koja igra ključnu ulogu u razvoju, promicanju i zaštiti profesionalnog identiteta socijalnih pedagoga, kao i razvitku socijalne pedagogije općenito.
- Socijalni pedagozi svojim znanjima, vještinama i nesebičnim osobnostima skrbe o najslabijim, ponekad i najmarginalnijim skupinama našeg društva, te se, iako često bivaju zasjenjeni brojčano snažnijim i široj javnosti poznatijim skupinama stručnjaka za mentalno zdravlje, nesebično se daju za svoje korisnike u velikom broju sektora u kojima rade, kazala je Valentina Cindori, socijalna pedagoginja, supervizorica i Gestalt psihoterapeutkinja.
Heterogenost radnih mjesta
Socijalni pedagozi svoj posao obavljaju u različitim okruženjima, uključujući škole, vrtiće, domove zdravlja, sudove, policijske postaje, pa i čak zatvore. Djeluju i u raznim ustanovama, kao što su bolnice, domovi za djecu, mlade i starije osobe, te u brojnim nevladinim udrugama.
Ovi stručnjaci nisu ograničeni samo na praktičan rad; mnogi od njih sudjeluju i u znanstvenim istraživanjima te visokoškolskom obrazovanju. Unatoč svojoj važnoj ulozi na različitim radnim mjestima, socijalnim pedagozima može biti izazovno umrežavati se i promovirati svoj rad upravo zbog raznovrsnosti njihovih profesionalnih sredina.
Socijalni pedagozi, osim što svom radu doprinose svojim znanjima, vještinama i osobnošću, također posvećuju znatan trud i vrijeme kontinuiranom educiranju. Prepoznaju važnost kontinuiranog usavršavanja i ulaganja u vlastiti profesionalni razvoj, što se manifestira kroz dodatne certifikate u psihoterapiji, postdiplomske ili doktorske studije te redovito prisustvovanje radionicama, treninzima i kongresima.
Kongres "Novo doba, nove perspektive"
Kongres u Biogradu na Moru započeo je pozdravnim govorom predsjednice HUSP-a, Maje Vučić Blažić, koja je istaknula kako su novo doba i nove perspektive pokazatelji da se socijalna pedagogija neprestano razvija kao znanost i struka, pri čemu socijalni pedagozi pokazuju svoju prilagodljivost, kreativnost i visoke kompetencije u zahtjevnim vremenima koja su iza, ali i ispred nas.
Sve je sudionike pozdravila i prodekanica za znanost ERF-a, doc. dr. sc. Tihana Novak, naglasivši kako matični fakultet uvijek stoji uz svoje stručnjake kao podrška i partner. Njezine riječi potvrdio je i dekan ERF-a prof. dr. sc. Ante Bilić. Plenarna predavanja kongresa održali su doc. dr. sc. Toni Maglica s temom Socijalna pedagogija u ranom i predškolskom odgoju te Snježana Maloić koja je predstavila temu Digitalizacija i informatizacija – praktične implikacije za probacijsku službu.
Pozitivan odnos prema drugima
U ime Hrvatske komore socijalnih pedagoga (HKSP) podršku ovom kongresu dao je doc. dr. sc. Toni Maglica te ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Momir Karin koji je u svom dirljivom govoru socijalne pedagoge opisao kao stručnjake koji su za svoje korisnike uvijek otvorena srca, što je u obrazovnom sustavu često presudno za uspostavu odnosa s učenicima.
Misao da je pozitivan odnos prema drugima, ispunjen toplinom i kvalitetom, tajna koja može izmijeniti društvenu dinamiku, istaknuta je kao centralna tema svih pozdravnih govora, naglašavajući da su socijalni pedagozi neprestano posvećeni njezinom integriranju u vlastiti rad.
Za nezaboravan glazbeno-scenski trenutak zaslužni su bili učitelji i učenice Glazbenog odjela iz Osnovne škole Biograd na Moru, u suradnji s talentiranim članovima KUD-a "Zadarski tanac".
Posao nije lagan, ali ispunjava
Ovaj događaj označio je službeni početak tjedna socijalne pedagogije, koji traje od 27. rujna do 02. listopada, a prvi se puta obilježava u Hrvatskoj povodom Međunarodnog dana socijalne pedagogije, 02. listopada, na inicijativu HKSP a uz sudjelovanje HUSP-a i ERF-a.
- Bez obzira na sektor o kojem govorimo, ovaj posao nikada nije lagan. To je posao u kojem susrećete najranjivije, u njihovim najmračnijim trenutcima, jer da im nije tako ne bi ni trebali socijalnog pedagoga. No, unatoč teretu ljudskih sudbina, kada završe rad s određenim klijentima, većina socijalnih pedagoga će vam reći da svoj posao na koncu doživljavaju kao blagoslov. I zaista, nema većeg blagoslova, nego vidjeti osmjieh na donedavno ispaćenim licima, mir u donedavno suznim očima i radost u uplašenim srcima. Nema većeg blagoslova, nego pomoći nekome da popuni praznine, često nastale vrlo rano tijekom razvoja. Nema većeg blagoslova, nego biti uz nekoga dok traži i gradi svoj put, svoje mjesto pod suncem, svoju svrhu među mnoštvom, istaknula je Cindori.