Na Nadinskoj smotri desetljećima dominiraju vrhunska crna vinaPixabay
StoryEditor
VINARSKA PREDVIĐANJA

2025. trebala bi dati bolja vina, nakon lošije 2024.

Kakva je bila vinogradarska 2023.? Prema podacima, u Hrvatskoj je od 760 tisuća hektolitara, proizvodnja vina pala na 426 tisuća hektolitara, za 42,3%?! Radi se o najgoroj godini u prethodnih 50 pa i više godina u većini svijeta, jer je i svjetska vinska proizvodnja pala gotovo 40%. Razlozi nisu toliko u smanjivanju vinogradarskih površina, već u klimi. Nemile vremenske prilike donosile su krupu, sušu, a ponajviše kiše i vlage, koja je pogodovala razvoju svekolikih bolesti

Uvriježili smo osvrnuti se na minulu vinogradarsko-vinarsku godinu krajem jedne i početkom druge godine, kako je to inače uobičajeno za mnoge segmente života. Ovdje je obvezno kazati da se vinogradarsko-vinarska godina ne poklapa s kalendarskom jer vinogradarska počinje nakon berbe i završava s idućom berbom, dok vinarska ili podrumarska počinje s berbom, makar je presudno važno što se prethodno događalo u vinogradarskoj, jer bez dobrog grožđa nema niti dobrog vina. Vremenski je to ovdje kolovoz, kada počinju berbe prvih sorti, pa do početka listopada s zadnjim trganjima. Vinogradar tada već zna što je napravio i dobio, dok vinar-podrumar tek kreće da bi s proljećem izbacivao na tržište prva bijela vina, dok će pod crna crtu podvući tek s jeseni, a s nekima tek nakon niz godina odležavanja, sazrijevanja i maturiranja.

Nadin, Sabatina, Stankovci

Vinarski prvi ogledi vezani su uz degustacije i ocjenjivanja mladih vina. To su preliminarni rezultati jer dio se grešaka kod lošijih vina još može ispraviti kao što se dobra još mogu pokvariti lošim postupcima, opremom i ambijentom.

Na 33. Međunarodnom susretu vinogradara i vinara Sabatina 2023., vinari s područja Zadarske županije osvojili su tri šampionske titule i najviše zlatnih odličja u konkurenciji 411 uzoraka iz Hrvatske i susjednih zemalja. Stjepan Vučemilović bio je dvostruki šampion, nagrađen za svoje izuzetno desertno vino. Šampion u kategoriji mladih crnih vina bio je Trifun Poljak. Zadarski vinari poslali su ukupno 139 uzoraka, od kojih 80 u kategoriji mladih vina, 34 otvorenih, 17 buteljiranih i 8 u kategoriji jakih alkoholnih pića. Bio je ovo jedan od najvećih uspjeha ovdašnjih vinara na ovoj smotri.

Šampion nadinskog natjecanja 2023. u konkurenciji crnih mladih vina bio je PZ MAS VIN Polača, dok je šampion bijelih mladih vina bio Darko Bujanec iz Ludbrega. Šampionsko maslinovo ulje proizveo je Vjeko Mitrović iz Sikova. Nagradu za najbolju autohtonu crnu vinsku sortu plavina dobio je Krešimir Puća iz Zatona (šibenskog), nagradu za najbolju mladu maraštinu dobila je Vinarija Degara iz Zadra, dok je najbolje ocijenjeno mlado rose vino OPG Branko Kutija iz Lisičića. Najbolje ocijenjeno mlado maslinovo ulje sorte oblica proizveo je Miodrag Deša. S 15. degustacijom mladih vina i maslinovih ulja Nadin je polagao “malu maturu”, učinivši to više nego odlično, s čak 165 uzoraka mladih vina i 59 uzoraka mladih maslinovih ulja, u “izazovnoj i zahtjevnoj” godini, a što je postalo udomaćeni iskaz za tešku i lošu godinu, u kojoj su pobjednici i nositelji nagrada ipak pokazali da je moguće dobiti i vrhunska ulja i vina, uz puno znanja i malo sreće.

Na 27. Vinkovu u Stankovcima, među 116 pristiglih uzoraka vina iz Zadarske i Šibensko kninske županije, Tomislav Grbić imao je najbolje crno vino Merlot, ujedno i najbolje ocijenjeno vino na smotri, a Denis Rako najbolje bijelo. Inače, ovo je po mnogima bila godina “odbačenih” vina. Od 116 uzoraka vina, 37 ih je odbačeno, jer su bila manjkava, najčešće zbog oksidacije. Od 36 “općih bijelih” vina 17 je odbačeno. Od 12 Maraština dvije su odbačene, kao i jedan od pet roseea. Kod crnih je 17 odbačeno od 63 “opća crna”, te još tri plavine, što je ipak bolji prolaz.

image

Na 33. Međunarodnom susretu vinogradara i vinara Sabatina 2023., vinari s područja Zadarske županije osvojili su tri šampionske titule i najviše zlatnih odličja u konkurenciji 411 uzoraka iz Hrvatske i susjednih zemalja

Goran Kovačić/Pixsell
image

Na nadinskoj smotri vina, zavladalo je obilje bijelih, čak 62 su ocjenjena, od toga 17 zlata, 32 srebra i 13 bronci

Ivo Čagalj/Pixsell

Vinogradarske godine 2023. i 2024.

Kakva je bila vinogradarska 2023.? Prema podacima, u Hrvatskoj je od 760 tisuća hektolitara, proizvodnja vina pala na 426 tisuća hektolitara, za 42,3%?! Radi se o najgoroj godini u prethodnih 50 pa i više godina u većini svijeta, jer je i svjetska vinska proizvodnja pala gotovo 40%. Razlozi nisu toliko u smanjivanju vinogradarskih površina, već u klimi. Nemile vremenske prilike donosile su krupu, sušu, a ponajviše kiše i vlage, koja je pogodovala razvoju svekolikih bolesti. Pa su tako, prema riječima Zvonimira Vlatkovića, i ovdje vinogradi izgubili 40% uroda. Na sreću kad govorimo o prestižnijim vinima odnosno profesionalnim vinarima, oni su uspjeli obraniti nešto više roda.

No zbog svega što ćemo pobrojati u toj 2024. a dotičući se očekivanja od 2025. spomenuti je vinogradarsku 2024. kao, mogli bismo reći, suprotnu prethodnoj, ali opet “zahtjevnu”. Sušnu da se sušnija ne pamti, ali bez bolesti.

- Već se ponavljamo s “teškom i zahtjevnom godinom”, pa se upitati je li nam to stalna sudbina? Iznimna suša i visoke temperature donijele su nikad raniju berbu, čak raniju nego 2011, i dala nam - različita vina. Brana do prve polovice rujna vina su s mnoštvom suhica i šećera značila iznimno složenu fermentaciju, bijela vina kojima su temperature poništile aromatiku... Ona vina od berbi nakon polovice rujna kada je krenula kiša imaju slabije tijelo i boju, komentirala je Marina Pavlović dio spoznaja ocjenjivačke komisije za vina na ovogodišnjoj smotri u Nadinu.

Decanter DWWA 2024.

U najkraćem,Hrvatska je na ovogodišnjem najvećem vinskom okupljanju, ocjenjivanju i nagrađivanju, londonskom Decanteru, prošla bez platine, a Zadarska županija bez zlata, nakon nekoliko godina u kojima smo primali ta najveća priznanja. Hrvatska je dobila 11 zlata, dok ih je 2023.bilo 25, a ovdašnji vinari koji su zadnjih godina išli od jednog pa do četiri zlata sada su prošli bez njih. No zadarski su vinari uzeli 17 srebrnih i brončanih priznanja, što je prema broju nagrada, drugi najbolji rezultat ikad.

IWC LOndon 2024.

Na londonskom IWC-eu 2024. (International Wine Challenge - Međunarodni vinski izazov), najrigoroznijem i najslavnijem vinskom nadmetanju, ovdašnji vinari su 2023. bili slavodobitni s dva od pet hrvatskih zlata, da bi 2024. godine ona izostala. Pa mi se čini da pratimo zaoštrene bitke između Decantera i IWC-a za primat “strogosti” u svijetu vina, što ćemo provjeravati ove godine.

CATAD’OR WORLD WINE AWARDS, Santiago da Chile

Na najvećem nadmetanju vina na južnoj zemljinoj polulopti, Zadrani su se 2024. pojavili drugi put, nakon što su godinu prije bili prvi koji su do nje došli i briljirali.

Velika zlata - 93 i više bodova dobila je vinarija DEGARRA za svoj Garageist 2016. Potom su zlata - 89 do 92,9 bodova uzeli: BADEL 1862 D.D. Korlat Syrah 2019, BADEL 1862 D.D. Korlat Syrah 2014, VELEBNA za Chardonnay 2021, OPG STJEPAN VUčEMILOVIć Vallis Rabiosa Chardonnay 2022 te DEGARRA za pjenušac brut.

Prešov, Slovačka, nagrade OIV-a

Riječ je bilo o 26. Međunarodnom OIV-ovom (Međunarodna organizacija za lozu i vino koja je cijele 2024. godine obilježavala 100 godina postojanja) ocjenjivanju vina u slovačkom Prešovu.

DGM (Double gold medal - Dvosruka zlatna medalja) - za vina iznad 90 bodova dopala je Pošip 2022 Kraljevski vinogradi s 92 boda i Plavac Mali 2019 Kraljevski vinogradi s 92 boda.

Zlatne medalje uzeli su i Merlot 2018 Fiolić i Chardonnay 2021 Velebna. HGM - Počasnu zlatnu medalju dobio je Crljenak 2019. Kraljevski vinogradi.

image

Vinogradarska 2023., prema podacima je bila najgora godina u prethodnih 50 godina

Sanjin Strukic/pixsell
image

Ove će se godine, za vrhunsku kvalitetu moćnih crnih vina, vinari morati svojski potruditi

Damir Maričić

Vinfest Benkovac s “popravnim”

Najistaknutija ovdašnja vinska smotra, ponos ovdašnjeg vinarstva, mjesto na kojem se piju “prava” vina, dakle ne mlada već vina na tržištu, spremna za najistaknutije vinoljupce, imala je “gaf” s procedurom i ocjenama, pa je doživjela i popravni odnosno ispravak. Vinfest je ovog puta bio najveličanstveniji do sad, s tri dana punih sadržaja, uz prijatelje iz Portugala s kojima su razmijenjene sadnice autohtonih sorti.

Šampion Vinfesta 2024. bio je, nakon ispravaka, OPG Šime Škaulj s Cabernet Sauvignonom, ujednoi šampion crnih vina na tržištu. On je preuzeo trofej koji od ove godine nosi ime pokojnog Željka Katuše, velikog čovjeka i stručnjaka koji je posthumno dobio i nagradu za životno djelo Zadarske županije. Najbolji Rose ima OPG Branko Kutija iz Lisičića, najbolju Plavinu Vina Vinketa. Šampion bijelih vina u postupku proizvodnje su Vina Karaba s Maraštinom, dok je šampion kod crnih vina u postupku proizvodnje bio Stjepan Vučemilović sa svojim Merlotom. Šampionsko bijelo vino na tržištu bila je Degarra Maraština.

Kako nam je najavljena 2025.?

Za vina koja ćemo piti u 2025. imamo već prve ocjene, jer je u studenom 2024. odrađena Sabatina na kojoj su, uz starija vina na tržištu, kao i vina u postupku proizvodnje, ocjenjivana i mlada vina, dakle ona iz berbe 2024., a tradicionalno je dominantan broj takvih uzoraka poslan iz Zadarske županije.

Na 34. Sabatini imali smo 3 zadarska šampiona, 10 velikih i 69 “običnih” zlata. Zadrani su, na očito obljubljenu Sabatinu, poslali 195 uzoraka i uzeli 167 nagrada, čime je nagrađeno 86% svih iz ove županije dostavljenih uzoraka.

Nadinska smotra, koja je jedno vrijeme bila upitna, a potom održana, prvi put uz ministra poljoprivrede, dala je ipak suzdržanije ocjene. Ocijenjeno je 46 mladih crnih vina (izvan toga još 7 Plavina), a s čak tri najbolje ocijenjena, četvrto tek malo niže, trijumfirao je Trifun Poljak. Zlata je ukupno podijeljeno svega 16, jer znamo kako desetljećima ovdje dominiraju upravo vrhunska crna vina, što prošle godine nije bio slučaj. Treba reći da su sva zlata za crna išla na tri francuske kraljevske sorte Syrah, Merlot i Cabernet Sauvignon, same ili u kombinaciji. Zasebno se ocjenjuje i nagrađuje najbolja Plavina, a ocijenjeno ih je sedam., Pobjednička je srebrna OPG-a Miletić, a sve ostale zaslužile su tek broncu. Kod bijelih vina je zavladalo obilje, čak 62 su ocjenjena, od toga 17 zlata, 32 srebra i 13 bronci. Pobjedničko je bilo Muškat Damira Brunčića iz Križovljana. Od 17 zlata vinari iz Zadarske županije uzeli su 7. Najbolje domaće bijelo vino imao je Stjepan Vučemilović. Radosna saznanja donijelo je zasebno nadmetanje Maraština. Čak ih je 17 zaslužilo ocjenu, a pristiglo ih je 23. Čak četiri su zaslužile zlato. Osim pobjednika Bože Glavića, zlata su uzele i Vinarije Degarra i Vinarija Jokić te Stjepan Vučemilović. Ovo je svakako jedan od najvećih iskoraka kad je u pitanju dizanje vrijednosti ovdašnje Maraštine. Godina će svakako donijeti bolja vina od lanjskih iz loše i male berbe 2023., ali će se za vrhunsku kvalitetu moćnih crnih vina ove godine vinari-podrumari morati svojski potruditi.

21.01.2025., 11:04h
Damir Maričić
22. siječanj 2025 08:44