Pixabay
StoryEditor
MIRISI ZIME

Cimet- ukusan i ljekovit začin za mirisne zimske dane

Cimet se prodaje u dva oblika, kao štapići cimeta (cimet u kori) i mljeveni. Cejlonski cimet se najčešće prodaje u obliku štapića ima nježniju i pikantniju aromu, a koristi se za oplemenjivanje kompota, slatkih jela, variva, vrućih napitaka. Kasija cimet je nešto oštrijeg okusa, lagano pecka jezik, više se upotrebljava za posebna jela i umake i njega najčešće nalazimo u mljevenom obliku

Cimet je, prema Wikipediji, jedna od najstarijih mirodija, a potječe s Istoka. Najveći dobavljač cimeta je Indonezija. Razlikujemo cejlonski cimet i kasija cimet, koji potječe s Burme.

Cejlonski i kasija cimet - razlika

Cejlonski cimet naziva se i pravi cimet. Daleko je zdravija varijanta od običnog (kasija) cimeta koji je vrlo raširen i prodaje se u supermarketima i običnim trgovinama. Ako koristite puno cimeta, svakako kupujte cejlonski. Naime, kasija cimet sadrži puno više kumarina, supstance koja prema posljednjim znanstvenim istraživanjima u većim količinama može izazvati oštećenja jetre.

Cejlonski cimet je aromatični začin koji se od davnina koristio u kineskoj medicini kao pomoć kod prehlada, opće slabosti te kao lijek za probavu, a danas je popularan u mnogim svjetskim kuhinjama. Bogat je antioksidansima i fenolima koji su nezamjenjivi borci u borbi protiv infekcija. Dobiva se iz kore zimzelenog drveta cimetovca (Cinnamomum verum), guljenjem, sušenjem i mljevenjem unutarnjeg sloja kora mladih grana, a za razliku od kasija cimeta, ne sadrži kumarin koji u povećanim dozama ima toksični utjecaj na organizam.

Cimet se prodaje u dva oblika, kao štapići cimeta (cimet u kori) i mljeveni. Cejlonski cimet se najčešće prodaje u obliku štapića ima nježniju i pikantniju aromu, a koristi se za oplemenjivanje kompota, slatkih jela, variva, vrućih napitaka. Kasija cimet je nešto oštrijeg okusa, lagano pecka jezik, više se upotrebljava za posebna jela i umake i njega najčešće nalazimo u mljevenom obliku.

Ukoliko ste u dilemi koji oblik cimeta bi trebali imati u svojoj kuhinji, odgovor je oba, i mljeveni i u obliku štapića. Naime, štapić cimeta praktičan je u pripremi aromatiziranih napitaka i kompota, a mljeveni će dati izvrsnu aromu voću i kolačima. Cimet se čuva u čvrsto zatvorenim staklenkama na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Mljeveni cimet upotrijebite unutar šest mjeseci, dok cimet u štapićima može zadržati svježinu i do godinu dana. Vijek trajanja možete produljiti ukoliko staklenku s cimetom stavite u hladnjak.

Zdravstvene dobrobiti cimeta

Istraživanje je pokazalo, kako cimet smanjuje srčana oboljenja i dijabetes za 23 posto. Provedena studija pronašla je antioksidativna svojstva u cimetu, koja pomažu protiv nastanka dijabetesa. Potvrđeno je, da cimet pomaže kod upala i infekcija, suzbija širenje leukemije i limfoma, ublažava probavne smetnje, regulira količinu šećera u krvi, pomaže u mršavljenju, ublažava reumatske bolove, poboljšava aktivnost mozga, smanjuje količinu lošeg kolesterola, uklanja gljivične infekcije i ublažava menstrualne tegobe. Cimet sadrži visoke razine antioksidansa i fenola, koji pomažu kod liječenja infekcija. Cimet je prirodni konzervans pa kada se dodaje hrani usporava rast i razvoj bakterija. Veliki je izvor mangana, vlakana, željeza i kalcija.

image
Pixabay

Utvrđeno je, da mješavina meda i cimeta liječi mnoge bolesti. Primjerice, kod respiratornih infekcija, vjeruje se kako će spriječiti ili pomoći kod olakšanja simptoma kod prehlade. Za ublažavanje upale grla, dodajte jednu do dvije žličice cimeta u šalicu vrućeg čaja. Također možete dodati i limun, a i napraviti mješavinu meda i pola žličice cimeta te uzeti dva puta dnevno. Ta kombinacija se koristi kao lijek već stoljećima. Med i cimet imaju ljekovita svojstva, koja, ako se pomiješaju, daju lijek izvanredne moći, mirisa i okusa.

Dozvoljena dnevna doza cimeta

Sigurna preporučena dnevna doza cimeta je maksimalno 6 grama. Vrijednosti iznad tih se ne mogu smatrati sigurnima za upotrebu. Kako koristiti cimet? Možete s njim začiniti jela, piti čaj od cimeta ili đumbira i cimeta, koristiti štapić cimeta, jesti cimet i jogurt.

Cimet rolice

Sastojci

Tijesto

400 gr glatkog brašna

50 gr šećera

200 ml toplog mlijeka

1 vrećica suhog kvasca

1 jaje

1 žumanjak

50 gr rastopljenog maslaca

1 prstohvat soli

Nadjev

150 gr smeđeg šećera

1 žlica mljevenog cimeta

50 gr maslaca sobne temperature

Preljev

100 gr krem sira

50 gr maslaca sobne temperature

50 gr šećera u prahu

pola žličice ekstrakta vanilije

image
Pixabay

Priprema

Tijesto

1. Zamijesite tijesto. Toplo mlijeko stavite u zdjelu pa u nju dodajte kvasac, šećer, jaje, žumanjak i otopljeni maslac. Pjenjačom miješajte dok se sastojci ne sjedine. Špatulom ili drvenom žlicom umiješajte brašno i sol. Miješajte dok se tijesto ne počne formirati tijesto. Tijesto prebacite na lagano pobrašnjenu podlogu i mijesite da postane glatko, otprilike 10 minuta.

2. Ostavite da se tijesto digne, pa ga prebacite u dobro nauljenu zdjelu i pokrijte plastičnom folijom. Ostavite da se diže sat vremena ili dok se ne udvostruči.

3.Razvaljajte tijesto na pobrašnjenoj podlozi u oblik pravokutnika. Bitno je da ima "kutove" kako biste maksimalno iskoristili tijesto i da vam rolice iz sredine štruce ne budu deblje od ovih s kraja.

Nadjev

Pomiješajte šećer i cimet. Ravnomjerno rasporedite omekšali maslac (što je topliji, bit će ga lakše razmazati) po tijestu, a po njemu pospite mješavinu šećera i cimeta. Zarolajte, narežite pa ostavite da se još malo digne. Tijesto zarolajte tako da krenete rolati širu stranu, i to čvrsto (ne stezati) da imate lijepi kružni presjek. Nožem ili koncem izrežite rolice na širinu od 3 cm.

Cimet rolice prebacite u nauljeni kalup (a može i obložen papirom za pečenje), prekrijte čistom krpom i ostavite na toplom pola sata do 45 minuta.

Pećnicu zagrijte na 175 stupnjeva. Pecite 20 do 25 minuta ili dok rubovi blago ne porumene. Ostavite da se prohlade dok pripremate preljev.

Preljev

U zdjelu stavite krem sir, omekšali maslac, šećer i ekstrakt vanilije. Miksajte dok ne dobijte glatku smjesu. Premažite po cimet rolicama i poslužite.

01.12.2024., 13:07h
:
Zadarski tjednik
03. prosinac 2024 00:40