42729
Shutterstock/alina Demidenko
StoryEditor
U POVRTNJAKU

Što uzgajati nakon rajčice, paprike i patlidžana?

Plodovito povrće iscrpljuje tlo jer im je za rast i razvoj potrebno mnogo hranjivih tvari. Kako poboljšati tlo i što na njemu sijati i saditi? Donosimo savjete i 10 prijedloga

S obzirom na vremenske uvjete, sezona plodovitog povrća kao što su rajčice, paprika i patlidžan, bliži se kraju. Mnoge je biljke rajčice uništila plamenjača pa je pitanje hoće li zeleni plodovi uspjeti sazrjeti. Paprika i patlidžan u vrtovima koji nisu redovito zalijevani ili navodnjavani, izgledaju sparušeno, plodovi su sitni, često gorki.

U svakom slučaju, vrijeme je za planiranje čišćenje gredica od ovoga povrća, na mjesto kojega će doći neko novo.

Obnovite plodnost tla

Plodovito povrće iscrpljuje tlo jer im je za rast i razvoj potrebno mnogo hranjivih tvari, posebno dušika, fosfora i kalija. Stoga je važno obnoviti plodnost tla prije nego posijete ili posadite sljedeću kulturu.

U tlo dodajte organsko gnojivo poput komposta ili stajnjaka.

Ako na tom mjestu ne planirate ništa uzgajati ove jeseni, posijte biljke za zelenu gnojidbu, kao što su djeteline, grahorice ili lupina. One će spriječiti eroziju, obogatiti tlo dušikom, a nakon što narastu, zaorite ih.

U slučaju da ćete dodati mineralno gnojivo, neka ono bude uravnoteženo poput NPK 10-10-10. Može se dodati i kalijev sulfat ili koštano brašno.

Ako niste sigurni u kakvom je stanju tlo, najbolje je napraviti analizu te prilagoditi gnojidbu.

Što uzgajati nakon plodovitog povrća?

Sjetva krajem kolovoza, u rujnu i listopadu ovisi o vremenskim uvjetima. U nekim su krajevima pale obilne kiše dok je ponegdje i suša pa su sjetva i sadnja uveliko otežani.

Na mjesto rajčice, paprike i patlidžana preporuča se uglavnom sijati zeleno i korjenasto povrće.

Evo 10 prijedloga:

Zelana salata, ovisno o sorti, ima vrijeme berbe 30 do 60 dana. Odaberite sorte koje dobro podnose kraće dane i hladnije temperature.

Špinat također možete brati već nakon 30 dana, odnosno njegovu baby verziju za salate, sendviče, smoothije. Također voli hladnije temperature.

Rukola je brzorastuća biljka i moći ćete ju brati već nakon 20 dana. Sijte ju sukcesivno, kako biste stalno imali svježe listove.

Blitva je otporna na hladnoću, može se brati do kasne jeseni, a preživjet će i snijeg te slabiji mraz.

Kupusnjače poput kupusa, kelja i raštike dobro će uspijevati na gredici na kojoj je raslo plodovito povrće. Ako ih sijete iz sjemena, gledajte da su sorte ranijeg dozrijevanja. One koje posadite jest ćete već ove jeseni.

Rotkvice brzo sazrijevaju, dobro uspijevaju u jesen, a mogu se brati već nakon 20 do 30 dana.

Mrkva i peršin siju se u kolovozu jer im je za formiranje korijena potrebno i do 80, odnosno 90 dana. Mogu prezimiti, posebno ispod snijega.

Češnjak i crveni luk najčešće se sade krajem rujna i u listopadu. Ako vrijeme posluži, može i u studenom, a za berbu će doći u proljeće.

M. CELING CELIĆ, AGROKLUB

01.09.2024., 09:58h
22. studeni 2024 10:21