Dolaskom hladnijih dana i češćim boravkom u zatvorenim prostorijama, vrtići diljem Zadra postaju pravo žarište sezonskih bolesti. Virusi i bakterije lako se prenose u zajednicama gdje se svakodnevno okuplja veliki broj djece. Roditelji i odgajatelji već sad bilježe povećan broj prehlada, viroza i drugih respiratornih infekcija.
Tijekom jeseni i zime u vrtićima prevladavaju respiratorne infekcije poput prehlada, gripe, respiratornog sincicijskog virusa (RSV), kao i gastrointestinalne tegobe uzrokovane norovirusima ili rotavirusima. Uz to, bakterijske infekcije poput streptokoknog grla također su česte, posebice među djecom koja dijele igračke, pribor za jelo ili prostor za igru.
- Male ruke sve dodiruju, a potom se često stavljaju u usta ili trljaju oči. To je jedan od glavnih razloga zašto se infekcije tako brzo šire, objašnjava struka.
Djeca u vrtićima izložena su velikom broju mikroorganizama zbog prirode svog okruženja. Uz to, njihov imunološki sustav još uvijek se razvija, što ih čini osjetljivijima na infekcije, a dijete bi trebao biti bez simptoma najmanje 24 do 48 sati prije povratka u vrtić, kako bi se spriječilo širenje bolesti među drugom djecom.
Uloga vrtića: Mjere prevencije i suradnja
Kako bi saznali na koji način vrtići u Zadru i okolici pristupaju izazovima sezonskih bolesti, poslali smo upite nekolicini vrtića o njihovim mjerama za sprječavanje širenja zaraza. Nažalost, odgovore smo dobili samo od rijetkih. Oni koji su se javili naglašavaju važnost edukacije osoblja, roditelja i djece, kao i svakodnevno čišćenje prostora i igračaka.
- U vrtiću se provode dnevne, tjedne, mjesečne i godišnje mjere održavanja higijene prostora u skladu s Planom sanitarno-higijenskog održavanja. Dnevne mjere uključuju svakodnevnu dezinfekciju posuđa i prostora za pripremu hrane, dezinfekciju sanitarija i stolova za jelo, kvaka na vratima i prozorima te rukohvata. Također, osoblje i djeca prilikom ulaska u sobu dnevnog boravka preobuvaju se, a prostorije se redovito provjetravaju, naglasila nam je Maja Tolić Perišić, ravnateljica Talijanskog dječjeg vrtića Pinocchio.
- Tjedno dezinficiramo prostore dnevnog boravka, uključujući tepihe, igračke i didaktičke materijale, kao i spavaonice. Mjesečno provodimo pranje tepiha i tepisona te dezinfekciju garderobnih ormarića i prostora za odlaganje cipela. Na godišnjoj razini provodimo zdravstvene preglede svih djelatnika, uzorkujemo vodu i hranu te dvaput godišnje obavljamo dezinsekciju i deratizaciju, nastavila je Tolić Perišić.
- U vrijeme pojave virusnih infekcija odgojitelji svakodnevno promatraju djecu te, u slučaju simptoma bolesti, provjeravaju temperaturu i obavještavaju roditelje da dođu po dijete. Ako više djece ima simptome, obavještavamo zdravstvenu djelatnicu koja prati epidemiološku situaciju, istaknula je Vesna Knežević, ravnateljica Dječjeg vrtića Čuperak.
- Igračke koje dolaze u kontakt s rukama i izlučevinama djece peru se i dezinficiraju svakodnevno toplom vodom i sapunom te se ostavljaju da se potpuno osuše prije ponovne upotrebe. Ako igračke koristi dijete koje pokazuje simptome bolesti, odmah ih uklanjamo i dezinficiramo. Od vremena korone plišanim igračkama se više ne služimo. Isto tako, odgojitelji potiču djecu na redovito pranje ruku, a roditelje obavještavamo da nas informiraju o simptomima kod djece kako bismo mogli pratiti epidemiološku situaciju. Naš prioritet je definitivno zdravlje i sigurnost svakog djeteta, kazala nam je ravnateljica Dječjeg vrtića Čuperak.
Što nam kažu iz Grada?
Pročelnica Upravnog odjela za školstvo Grada Zadra Tihana Magaš naglasila je kako gradski vrtići postupaju prema strogo propisanim pravilima i protokolima:
- Što se tiče pitanja o dezinfekciji, takva pitanja trebate iskomunicirati s našim ustanovama, a ne s UO za školstvo. Sve mjere se u praksi provode u skladu sa zakonom i preporukama, kako našeg odjela, tako i nadležnih ministarstava. U svim vrtićima provodi se svakodnevno čišćenje i dezinfekcija prostora i opreme, a u slučaju pojave zaraznih bolesti mjere se pojačavaju u suradnji s epidemiolozima, kazala je.
- U vrtićima Latica, Radost i Sunce, zbog učestalijeg boravka u zatvorenim prostorima tijekom zimskih mjeseci i veće mogućnosti širenja kapljičnih infekcija, svakodnevno se provodi čišćenje i dezinfekcija prostora, opreme i igračaka prema planu higijenskog održavanja. U vrtiću Latica, posebna pozornost posvećuje se dezinfekciji igračaka i površina s obzirom na to da uz tri redovne skupine imaju i deset skupina djece s teškoćama u razvoju, od kojih mnoga imaju specifičnosti vezane uz zdravstveno stanje, naglašava Magaš.
- Praćenjem pobola djece, ukoliko je potrebno, dodatno se provode mjere čišćenja i dezinfekcije. Postupanje se razlikuje s obzirom na vrstu bolesti koja se javlja, a u suradnji s tvrtkom Ciklon d.o.o. dva puta godišnje obvezno se provodi dezinfekcija objekata i opreme. U vrtiću Latica igračke se dezinficiraju između jutarnje i popodnevne smjene, a navečer ponovno, kako bi bile spremne za sljedeći dan. Za dezinfekciju koriste se profesionalna sredstva prema preporukama dobavljača Alca Zagreb d.o.o., a sredstva se po potrebi mijenjaju kako bi se smanjila rezistencija patogenih mikroorganizama. Uz navedeno, prostorije se redovito zrače tijekom dana, osobito između smjena, rekla je Magaš.
Iz perspektive struke
Izv. prof. dr. sc. Alan Medić, dr. med. spec. epidemiologije, voditelj Odjela epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo Zadar istaknuo je kako je potpuno uobičajeno da djeca u kolektivima poput vrtića imaju 7 do 10 respiratornih infekcija godišnje. Objasnio je da je to dio prirodnog procesa izgradnje imunološkog sustava i da se takve infekcije ne mogu u potpunosti spriječiti.
- Nitko ne može spriječiti kolanje raznih virusa zrakom. Kad bismo djecu stavili pod ‘stakleno zvono‘ i sve dezinficirali, tek bismo tada ugrozili njihov imunološki sustav, koji se svakodnevno mora poticati na rad kroz interakciju s mikroorganizmima, naglasio je dr. Medić.
Što se tiče nadležnosti Zavoda za javno zdravstvo, dr. Medić je pojasnio da Služba za ekologiju uzima uzorke hrane i vode prema ugovoru te jednom godišnje provodi nadzor nad osobama koje rade s djecom i hranom, a svaki vrtić ima zaposlenog ili ugovorenog zdravstvenog djelatnika koji prati zdravstveno stanje u vrtiću. U slučaju epidemijskih situacija, taj djelatnik obavještava nadležne ili se konzultira sa Zavodom za epidemiologiju. Na pitanje o mogućoj mutaciji virusa i zastarjelosti postojećih protokola, dr. Medić je bio jasan, kazavši kako je to netočno te da postojeći protokoli ostaju učinkoviti i utemeljeni na znanstvenim spoznajama.