Kip svetice Nediljice u ophodu
StoryEditor
SVETIŠTE U MASLINIKU

Fenomen svetice u Vranu privlači tisuće hodočasnika

Teško je objasniti što ih privlači, to nije nešto opipljivo, ljudi traže duhovnu stvarnost koju ovdje uspijevaju pronaći u trenucima molitve, euharistijskom slavlju, sakramentu ispovijedi u masliniku svetišta

Hrvatska ima bogatu tradiciju štovanja svetaca, kako onih općih, tako i onih specifičnih za hrvatski narod. Među njima je i hrabra ranokršćanska mučenica, sveta Nediljica, svjedokinja koja je imala svega 16 godina kad je podnijela mučeništvo odsijecanjem glave, 6. srpnja 303. godine.

Mučenica i čuvarica dana Gospodnjeg

- Sveta Nediljica je bila janje među vukovima. Najjače oružje te mlade djevojke bilo je vjera u Krista i čistoća srca. Mogla se povući, odreći Krista, ali izabrala je ostati vjerna Kristu, makar je to značilo žrtvu vlastitog života. I ta žrtva nije bila uzaludna, u svojoj nadahnutoj propovijedi istaknuo je zadarski nadbiskup mons. Milan Zgrablić, koji je u zajedništvu s don Srećkom Petrovom, župnikom župa sv. Mihovila u Vrani, Prikazanja BDM u Pristegu i sv. Ante Padovanskog u Radošinovcima te subraćom svećenicima predvodio svečano eharistijsko slavlje u svetištu u Vrani.

Riječ je o tradicionalnom okupljaju tisuća vjernika cijele Zadarske nadbiskupije na prvu nedjelju u srpnju u ravnokotarskoj Vrani, jednom od središnjih nadbiskupijskih svetišta koje je smješteno u zaobalju Pakoštana, na obali Vranskog jezera i istoimenog parka prirode.

image

Centralno svečano euharistijsko slavlje

image

Zavjetni blagdan sv. Nediljice u vranskom svetištu... Zavjetni ophod oko svetice

image

Sveta pričest na otvorenome

image

Tradicionalna okrjepa

- Četiri su svete mise, u 7 i 9 sati, središnja u 11 i večernja u 18 sati kad je i obred blagoslova djece koje je ove godine predvodio don Dario Tičić, župnik biogradske Župe sv. Stošije, objašnjava Miro Tokić iz Vrane, član legendarnih Vitezova vranskih, koji baštine bogatu povijesnu i kršćansku baštinu Vrane.

Mir i tišina

Vranski krajolik fascinira, posvuda vlada potpuni mir i tišina. Bogomdan prostor zemljoradnje koja je othranila ovaj kraj.

- Kršćanstvo je u Vrani dubokih korijena, što je imalo i širi društveni utjecaj. O tome svjedoče crkve - župna crkva sv. Mihovila, zavjetna crkva sv. Nediljice, ostaci gotičke crkve sv. Katarine u templarskoj Gradini i ostaci crkve Gospe od Karmela. Dolazak kršćanstva u Vranu imalo je važan utjecaj na ukorjenjivanje kršćanstva u hrvatskom narodu, što je bilo plodonosno kroz čitavu povijest, kaže Desnica.

Nakon duhovne, uslijedila je tjelesna okrjepa na sjeverno-zapadnim prilazima svetišta. Bilo je u Vrani svega, a ponajviše uzvišenog ozračja koje je došlo sa zavjetnim blagdanom sv. Nediljice.

17.07.2025., 10:42h
17. srpanj 2025 14:28