Na prvom predavanju u Kolanu, stručna predavačica Karla Škorjanc, magistra održive poljoprivrede, predstavila je vunu kao sirovinu budućnosti, naglašavajući njezine jedinstvene karakteristike, ekološku održivost te široke mogućnosti primjene u različitim industrijama od tekstila, građevine do poljoprivrede. Škorjanc je predstavila primjere dobre prakse s otoka Krka, gdje se vuna uspješno prikuplja, obrađuje i pretvara u raznovrsne proizvode, od vune za pletenje i filcanje do proizvoda za malčiranje i izolaciju. Posebno je istaknula potencijal vune kao materijala koji ne samo da doprinosi održivoj budućnosti, već i čuva okoliš, tradiciju u lokalnoj zajednici te povećava bioraznolikost.
Predavanje u Pagu privuklo je zainteresirane građane, uključujući lokalne proizvođače, umjetnike i obrtnike. Karla Škorjanc ponovno je istaknula važnost očuvanja tradicije prikupljanja vune na otoku Pagu, ali i istraživanja novih, inovativnih načina kako se vuna može koristiti u modernim industrijama. Jasminka Gršković, s otoka Krka, predstavila je svoj brend Blue Sheep i proizvode koje izrađuje od vune.
Na predavanjima su predstavnici Udruge Volim Vlašići podijelili anketu prisutnim članovima OPG-ova kako bi se izjasnili o trenutnoj praksi upravljanja vunom. Nažalost, rezultati su pokazali zabrinjavajuću stvarnost: svi lokalni proizvođači vunu uglavnom bacaju ili spaljuju. Ovaj poražavajući podatak ističe potrebu za podizanjem svijesti o vrijednosti vune i razvoju infrastrukture koja bi omogućila njezino prikupljanje i preradu. Ova situacija potaknula je raspravu među prisutnima o nužnosti promjena u pristupu upravljanju i održivom korištenju vunom, pronalaženju održivih rješenja koja bi spriječila daljnje bacanje ovog prirodnog resursa te promicanje važnosti vune kao vrijednog resursa na otoku Pagu.
- Kako bi se ponovno pokrenulo organizirano prikupljanje vune na otoku Pagu, ključno je ostvariti sinergiju između predstavnika lokalne samouprave, tvrtki, OPG-ova i institucija. Samo zajedničkim naporima moguće je izgraditi održiv sustav koji će omogućiti iskorištavanje ovog vrijednog resursa i spriječiti njegovo daljnje uništavanje. Za uspješnu realizaciju prikupljanja vune potrebni su konkretni koraci, uključujući osiguravanje logistike i infrastrukture za prikupljanje i skladištenje vune, sufinanciranje troškova prikupljanja i prijevoza vune do pogona za obradu, potpore i poticaji lokalnih i državnih institucija kroz projekte, fondove i mjere koje bi olakšale cijeli proces – od prikupljanja do prerade vune. Pokretanje takve inicijative ne samo da bi imalo ekonomske prednosti za lokalne poljoprivrednike i proizvođače, već bi značajno doprinijelo održivom razvoju otoka, očuvanju tradicije i zaštiti okoliša te stvaranja novog brenda otoka Paga” – istaknula je Ana Žunić, predsjednica udruge Volim Vlašići.
Udruga Volim Vlašići na otoku Pagu provodi projekt ‘Vratimo vuni sjaj‘ ima za cilj upravo edukaciju i informiranje te promjenu loših praksi odnosno poticanje lokalnih proizvođača i predstavnika jedinica lokalne samouprave na iskorištavanje potencijala vune, umjesto njezinog uništavanja. Projekt financira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU i Zadarska županija, UO za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove.