VELIMIR BRKIĆ
StoryEditor
RAVNOKOTARSKI MISIR

Žerava: oaza sunca i mira, naselje u sastavu Grada Nina

U sjeverozapadnom dijelu Ravnih kotara, svega 10-ak kilometara jugoistočno od Nina i još manje kilometara od Zadra, smjestilo se multinacionalno mjesto Žerava

Oj Žerava, selu u dva reda, iz daleka ko Pariz izgleda…, zapjevalo se na prostranom dvorištu crkve sv. Petra u Žeravi nakon svete mise na Petrovu, na blagdan sv. Petra i Pavla. Uglavnom žene i djeca, tek poneki muškarac. Svećenik je don Ivica Bašić, župnik Vrsi i Poljica, dok je remeta Rade Mamić iz Poljica.

U sjeverozapadnom dijelu Ravnih kotara, svega 10-ak kilometara jugoistočno od Nina i još manje kilometara od Zadra, smjestilo se multinacionalno mjesto Žerava, naselje u sastavu Grada Nina. Žerava, iako je nemilosrdno presijeca izuzetno frekventna prometnica Briševo (Mazija) – Žerava – Ninski Dračevac – Nin, istinska je oaza mira i sunca, ali i plodne zemlje.

Ravnokotarski misir

- Žeravljani su u svom nahođenju dostojno prihvatili trajnu ulogu hrvatskih poljodjelskih neimara, kazao je Zdravko Jurlina, kojem je poljodjelstvo ušlo pod kožu.

Jurlina je bio dugogodišnji gastajbajter, a sad je vlasnik OPG-a Zdravko Jurlina.

- Žerava je ravnokotarski misir, jedan od najplodnijih poljoprivrednih zemljišta na Mediteranu, uvjerljiv je Jurlina, jedan od 10-ak ovdašnjih sugovornika.

Žerava kao samostalno naselje postoji od 2001. godine. Nastala je izdvajanjem dijela naselja iz naselja Poljica. Prema popisu iz 2011. naselje je imalo 208 stanovnika, a 2021. deset manje ili točnije 198 stanovnika koji žive u 68 kućanstava.

- U Žeravi žive mještani prezimena: Predovan, Jurlina, Paleka, Bušljeta, Zekić, Mijolović, Ukalović, Kojić, Beram, Beretin…, a u zaselku Poljaci: Poljak, Karamarko, Marinković, Rajčević…

A svi su od nekud došli: Mijolovići iz Slivnice, Berami iz Poljica, Poljaci iz Šibuljine podno Velebita, Paleke iz današnjih Arbanasa.

image

Blagdansko-nedjeljnje opuštanje i razbibriga

VELIMIR BRKIĆ

Grebno i Njivice

- Paleke su se prezivale Paljoke, kao Iliri katolici. Jedni prispjeli u Zemunik, a drugi u Žeravu. Mislilo se da smo Česi ili Slovaci kad ono Žeravljani nomadi, sasvim ozbiljno će sugovornik Ante, kojeg smo susreli na višenamjenskom igralištu kod škole, igralištu na kojem se igra poznati malonogometni turnir Sv. Petar i Pavao.

Grebno se nalazilo uz greben na prostoru sjeveroistočno od Žerave u nekoliko nastamba do tzv. Njivica. U neposrednoj blizini, oko 1.000 metara istočno od zdenca Zvečan nalazila se crkva sv. Petra.

- Nastambe su se pravile od ševara koji je rasao uz Vunjkovo blato, danas poznatije Bokanjačko blato. U turskim pohodima sve je to bilo zapaljeno. Turski sultan po dolasku od svojih vojnika dozna da su kuće zapravo šeravice, te je glasno rekao: “Ništa od naših Ravnih kotara kad oni kuće svakog dana mogu napraviti”, u jednom će dahu sugovornik Paleka.

image

Uspomena od Zadarskog tjednika

VELIMIR BRKIĆ

Od ševara do Žerave

Tako po stalnoj paljevini ševarica i po žeravi što je ostalo od ševara Žerava dobije svoje ime.

- Nemamo zapravo ništa kad je riječ o doktoru, ambulanti, a najviše bi nam bio potreban jedan jedini dućan. Ali zato imamo deset i više OPG-a, kuće za odmor s bazenima, uljaru, štandove za prodaju voća i povrća, dobre susjede i mještane, u jednom će dahu Marijan Beretin, ovdašnji 27-godišnji “opegeovac”.

Osim po poljodjelstvu Žerava je nadaleko poznata po uzgoju šafrana, najskupljeg začina na svijetu.

- Premda bi se mnogi lako pomamili kada čuju da se gram prodaje za 20 eura, brzo ih ohladi spoznaja da za gram ovog začina treba ubrati od 140 do čak 180 cvjetova. I to ručno! Cvijet po cvijet i to u zoru, reći će jedan od boćara na ovdašnjem zogu.

U velebnoj školi je tek šest učenika od prvog do četvrtog razreda. A prije 15-ak i više godina bilo ih je čak 15.

- Kod učiteljice Tee Beretin iz školskih klupa je izašlo dvoje četvrtaša, a u novu školsku godinu dolaze dva prvašića, objašnjavaju Romijana i Grozdana Jurlina.

image

Škola za 6 učenika

VELIMIR BRKIĆ

Nova crkva

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić za vrijeme župnika Tihomira Vulina blagoslovio je 20. lipnja 2010. godine u Žeravi, koja pripada drevnoj Župi sv. Mihovila arh. Poljica, novoizgrađenu filijalnu crkvu sv. Petra i oltar. Župljani su prvi put u svojoj povijesti dobili bogoslužni prostor, nakon što su se okupljali na slavljima u crkvi u Poljicima.

- Uz pomoć Grada Nina, dobrotvora i mještana sagradili smo crkvu da uistinu ona bude hram Božji i vrelo bogoljublja, čovjekoljublja i domoljublja, ponosno će Boško Jurlina.

Žerava je neobično mjesto, izuzetak po svemu. Svi optimistični, puni ideja i planova, nasmijani kao da im umjesto vode curi med i mlijeko.

15.07.2023., 09:37h
VELIMIR BRKIĆ
23. studeni 2024 08:44