Program okuplja mlade hrvatskog podrijetla koji se angažiraju volonterskim radom u ekološkoj obnovi i očuvanju hrvatske baštine u lokalnim zajednicama, ali paralelno i uče hrvatski jezik.
U Zadru boravi tako 14 mladih iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Italije, Sudana, Kanade, Argentine i Australije zajedno s voditeljicom Ivanom Rora iz Hrvatske matice iseljenika.
"Zadarska županija rado se odazvala pozivu Hrvatske matice iseljenika za suradnju u provedbi programa Eco Heritage Task Force," istaknuo je uvodno župan Longin podsjetivši pri tom na hrvatsku prošlost u kojoj je bilo nekoliko iseljeničkih valova te na činjenicu da pojedinačna iseljavanja traju i do današnjega dana.
"Vaši su preci otišli trbuhom za kruhom ili, pak, u vrijeme bivše Jugoslavije, i pritisnuti političkim progonima. Ono što je u tim, realno tužnim i teškim pričama jer svaki odlazak iz Domovine je težak, dobro jest kada se ipak nastavi njegovati znanje jezika i veza s Domovinom te prenositi tu ljubav na djecu, na unuke.
Sudjelovanje u ovom programu dio je upravo te namjere i stoga mi je jako drago da ste pokazali interes i došli ovdje u Domovinu svojih baka i djedova kako biste ju ne samo bolje upoznali, već i kroz svoj volonterski radi čini dobro," rekao je župan Božidar Longin i zahvalio Hrvatskoj matici iseljenika što provodi ovaj i slične programe.
"Mislim da je zajednički zadatak svih nas potaknuti ljubav prema Domovini kod onih koji odrastaju daleko od nje, a puno je lakše voljeti ono što poznaješ. U konačnici krajnji cilj ovakvih programa možda je i stvaranje želje kod nekoga od polaznika da učine suprotno od svojih predaka i vrate se graditi život u Hrvatskoj. Danas je Hrvatska moderna i razvijena zemlja, članica Europske unije, i ne postoji razlog zašto mladi ljudi ne bi mogli ovdje ostvariti svoje poslovne i privatne planove," dodao je još župan Longin.
U ime Hrvatske matice iseljenika na gostoprimstvu je zahvalila Ivana Rora koja je rekla da je do sada ovaj program održan na 24 lokacije u kojem je sudjelovalo 1226 mladih iz 40 zemalja.
Zahvalila je Zadarskoj županiji koja je sudionicima programa financirala smještaj i prehranu u Đačkom domu u razdoblju od 22. srpnja do 6. kolovoza te razgled grada uz pratnju turističkog vodiča.
"Provedba našeg programa rezultirala je kod jednog dijela naših iseljenika povratkom u Domovinu i brakovima, tako da ovaj program smatramo jednim od boljih. Spajamo volonterski rad sa učenjem hrvatskog jezika, a u Zadru ćemo imati i jednu multimedijalnu radionicu u sklopu koje ćemo prikazati što smo sve za svoga boravka tu napravili," rekla je Ivana Rora.
Zadarska županija povezala je Hrvatsku maticu iseljenika s Volonterskim centrom u Zadru koji im je pomogao dogovoriti volonterske akcije u sklopu koje su već očistili školski vrt Prirodoslovno-grafičke škole i OŠ Šime Budinića gdje su i obojali školsku dvoranu. Čeka ih još čišćenje rijeke Zrmanje i okoliša Srednjoškolskog đačkog doma, posjet Udruzi Prospero u Gračacu te bojanje klupa i sređivanje biljaka u Domu sv. Frane. U suradnji sa Sveučilištem u Zadru organizirana im je i nastava hrvatskog jezika, a posjetit će i PP Telašćica.