Park prirode Telašćica prostire se na preko 70 kvadratnih kilometaraPP Telašćica
StoryEditor
PARK PRIRODE

Uvala Telašćica ima 25 malih plaža, slano jezero i stijene koje idu do 161 m u visinu i 90 m u dubinu

Park prirode Telašćica ocijenjen je prosječnom ocjenom 4,7, a svoja iskustva i dojmove je ostavilo preko 7.700 posjetitelja

Uvala Telašćica smještena je u središnjem dijelu istočne obale Jadranskog mora, u jugoistočnom dijelu otoka Dugi otok. Zahvaljujući svojoj iznimnoj ljepoti, bogatstvu i značaju, ova uvala, okružena s 13 otoka i otočića, a sadrži i šest otočića unutar uvale, proglašena je Parkom prirode 1988. Status zaštićenog područja dobila je još 1980. zahvaljujući svojem iznimno vrijednom biljnom i životinjskom svijetu, geološkim i geomorfološkim fenomenima, vrijednim zajednicama morskog dna te zanimljivom arheološkom nasljeđu.

Područje Parka prirode Telašćica je područje bogato suprotnostima, s tihim i mirnim plažama i položenom obalom s jedne strane i divljim strmim klifovima s druge strane, područje šuma alepskog bora i hrasta crnike s jedne strane, te ogoljelog kamenjara s druge, područje obrađenih polja prekrivenih vinogradima i maslinicima, ali i područje degradiranih oblika vegetacije koja prekriva suha staništa.

Oko 500 biljnih vrsta

Tri temeljna fenomena predstavljaju osnovna obilježja ovog područja: jedinstvena uvala Telašćica kao najsigurnija, najljepša i najveća prirodna luka u Jadranskom moru, u kojoj su 25 malih plaža, strmci otoka Dugi otok ili takozvane “stene”, koje se uzdižu do 161 metar nad morem i spuštaju se u dubinu do 90 m, i konačno slano jezero “Mir” s ljekovitim svojstvima. Najslikovitiji među otocima je otok Katina, a najneobičniji zasigurno Taljurić. Ukupna površina Parka prirode je 70,50 km2 i to 25,95 km2 na Dugom otoku i susjednim otočićima te 44,55 km2 na moru. U okolini su predivno obrađena polja i livade, a na brežuljcima bogata mediteranska vegetacija s oko 500 biljnih vrsta i jednako bogatom faunom. Podmorski svijet broji preko 300 biljnih i 300 životinjskih vrsta.

Više od 2.500 sunčanih sati godišnje, srednja siječanjska temperatura viša od 7°C i srednja godišnja viša od 16°C, obilježja su klime tog prostora. Zimi more ima približno 13°C, a ljeti približno 23°C. O tome da je Telašćica od davnine napučen kraj svjedoče ostaci rimskih građevina u Maloj Proversi, kao i brojne predromaničke crkvice, među kojima se ističe crkva sv. Ivana u Stivanjem polju, a o tome da su počeci ribarstva u Hrvata započeli baš na ovim obalama svjedoči prvi zapis o ribarstvu s kraja X stoljeća. U Parku prirode moguće je roniti na nekoliko atraktivnih mjesta u blizini klifova, te šetati po zanimljivim mjestima, a prekrasan pogled s vidikovca Grpašćak ne smije se propustiti, navodi se na web stranici Parka.

image

Mišljenja o izletničkim brodovima su podijeljena

ARHIVA ZT

Čarobno iskustvo

Popularnost ove prirodne znamenitosti naše županije očituje se i na servisu Google Mapps gdje je Park prirode Telašćica ocijenjen prosječnom ocjenom 4,7, a svoja iskustva i dojmove na stranici je ostavilo preko 7.700 posjetitelja.

Tako Kaoutar Manbal opisuje svoj boravak u Telašćici kao “čarobno iskustvo” i nešto što se mora napraviti ako se dođe u Zadar. Mattheis Oliveira se, međutim, žali da vožnja brodom dugo traje, a da se prekratko zadržavaju u samoj Telašćici. Irina Ilieva također nije bila zadovoljna prijevozom koji opisuje kao nagore životno iskustvo, no o samom parku ima samo riječi pohvale.

No ima i drukčijih mišljenja pa Vicboy 1 piše: “Sve krasno,vožnja brodom 3-4 sata,organizirano kupanje,ručak riba,meso salata,vino gratis crno,bijelo,rakija a najbitnije krajolik fantazija....”. Ima i onih koji na Telašćicu ne stižu organiziranim izletima, nego vlastitim prijevozom:

Dan za pamćenje

“Parkiravši auto, krenuli smo do Podmorske poučne staze Tripuljak, te tako nastavili hodajući Uvalom Mir, nakon čega smo se popeli na predivne hridi visine do 161 metar, s kojih se pruža nezaboravan pogled na morsko plavetnilo svjetlucajući poput dijamanata s jedne strane, te na Slano jezero Mir tirkizne zelene boje s druge strane. Stigavši do Skraće, napravili smo skulpturice od kamenja, kao i tisuće ostalih posjetitelja koji su tako ostavili svoj trag u kamenu. Tu se nalazi i plaža do koje se prema našem mišljenju dođe malo teže, pa smo je zaobišli i došli do predivne pješčane plaže zvane Lojišće, koja se nalazi u istoimenoj uvali. To je bila najveća nagrada nakon mnogo prijeđenih koraka i umora koji nas je polako svladao, jer tamo čovjek ima sve što može poželjeti a to je mir i bistro i čisto more. To je bio dan za pamćenje,” napisala je Vesna Hlebar, jedna od brojnih gostiju koje je oduševio posjet ovom biseru.

13.03.2024., 15:38h

IVAN STAGLIČIĆ
23. studeni 2024 15:07