<p>Marina Zadar</p>
Marina ZadarDino Stanin/PIXSELL
StoryEditor
Luka državnog značaja

Tankerska plovidba mogla bi uzeti koncesiju za Marinu Zadar

Kako je Marina Zadar od ideje do projekta, izgradnje i financiranja djelo uma, znanja i sposobnosti Zadrana, nama nije svejedno hoće li je preuzeti neki novi Turci, Rusi, Kinezi i kojekakvi novoproizašli tajkuni

Ideja o gradnji marine u uvali Vrulje javlja se još šezdesetih godina u okrilju gospodarski moćne Tankerske plovidbe koja je tada, kao i danas, svoj osnovni biznis širila i na poslovanje u turizmu. Tijekom 1980. godine izrađen je i usvojen urbanistički plan, na temelju kojeg je s tadašnjim projektnim uredom Donat ugovorena izrada cjelokupne projektne dokumentacije. Glavni projektant arhitektonskog dijela bio je Ante Uglešić, dipl. Ing. arh., a projektant pomorskog dijela i infrastrukture Nado Predovan dipl. ing. građ. Investitor je bio Tankerkomerc. Građevinske radove izvodilo je zadarsko poduzeće Jadran, a podmorske radove Pomgrad Split. Prva faza izgradnje vezova dovršena je 1983., a ostali sadržaji i prateći objekti bili su gotovi do ljeta 1984. godine.

Novoizgrađena marina u samom središtu grada ima 300 vezova u moru i 200 "suhih" vezova u natkrivenim spremištima i na otvorenom. Sa svojim sadržajima i posebno s lokacijom, u središtu Jadrana i centru grada spada u najbolje i najopremljenije nautičke luke u zemlji.

Međutim, zbog višegodišnjeg sukoba između Uprave Tankerkomerca i RH oko imovinsko-pravnih odnosa te sudskih postupaka koji su trajali godinama Marina je danas zapuštena, a njene zgrade derutne i onečišćene, ali unatoč tome i dalje je još uvijek u funkciji.

Pravna bitka između Tankerkomerca i RH započinje još 2009. godine, a nakon toga SDP-ova Vlada 2014. godine, na svojoj sjednici održanoj 10. srpnja 2014., donijela Obavijest o namjeri davanja koncesije na pomorskom dobru u svrhu gospodarskog korištenja luke posebne namjene-luke nautičkog turizma - Marina Zadar i u svrhu gospodarskog korištenja pomorskog dobra na dijelu k.o. Zadar, kojom se raspisuje natječaj za dodjelu koncesije na razdoblje od 30 godina.

Natječaj je raspisan, ali nije izabran najpovoljniji ponuditelj, pa stoga Tankerkomerc nije koncesionar Marine Zadar i nije dužan plaćati koncesijsku naknadu. Tu započinju dugotrajni i složeni pravni postupci koje je pokrenuo Tankerkomerc d.d. koji su svoj epilog dobili na Ustavnom sudu 24. studenog 2023. godine kada su ustavni sudci jednoglasno donijeli odluku da se odbijaju ustavne tužbe Tankerkomerca d.d.

Plenkovićeva Vlada je na temelju prethodno donesene odluke Ustavnog suda na sjednici 19. listopada 2023. godine primjenjujući u praksi po prvi put odredbe čl. 75. novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koje se tiču privremenog gospodarskog korištenja pomorskog dobra, donijela Odluku o davanju Lučkoj upravi Zadar na privremeno gospodarsko korištenje lučkog područja luke posebne namjene - luke nautičkog turizma - Marina Zadar i pomorskog dobra na dijelu k.o. Zadar.

Naime, Odlukom Vlade RH daje se Lučkoj upravi Zadar na privremeno gospodarsko korištenje luke nautičkog turizma –Marina Zadar i pomorsko dobro na z.k.č. 3558/2, 3561 i 3562 sve k.o. Zadar. Površina lučkog područja ukupno iznosi 56211m2, a površina pomorskog dobra 3.248 m2 koje se daje Lučkoj upravi Zadar na privremeno gospodarsko korištenje na razdoblje od jedne godine, kako je propisano člankom 75. ZPDMR prema kojem privremeno gospodarsko korištenje pomorskog dobra može trajati najduže jednu godinu, a ako se u roku od godinu dana ne ispune zakonski uvjeti za davanje koncesije pomorsko dobro stavlja se u opću upotrebu.

Privremeno gospodarsko korištenje dato Lučkoj upravi Zadar na godinu dana može biti i kraće ako se pronađe odgovarajući koncesionar. Naime, Odluka Vlade će se ukinuti ako se u vremenskom razdoblju od jedne godine donese odluka o davanju koncesije i na temelju iste zaključi ugovor o koncesiji u svrhu izgradnje i gospodarskog korištenja lučkog područja luke posebne namjene i pomorskog dobra.

Budući da je luka nautičkog turizma Marina Zadar luka državnog značaja za koju koncesiju daje Vlada Republike Hrvatske, a tijelo koje provodi postupak Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, treba najprije utvrditi status raspisanog natječaja te nakon toga sve propisane odluke prema odredbama ZPDML i Zakona o koncesijama

Privremeno gospodarsko korištenje pomorskog dobra novi je institut raspolaganja pomorskim dobrom te je novo pravno oružje u rukama Vlade RH u izvanrednim situacijama na pomorskom dobru, ali je i znak nemoći institucija koje su u redovnom postupku sukladno važećim Zakonima i propisima propustile pravovremeno i cjelovito zaštititi javni interes Republike Hrvatske.

Kako je ovom Odlukom Vlade Lučka uprava Zadar zadužena voditi brigu o održavanju i upravljanju lučkog područja i pomorskog dobra te osigurati red, čuvanje i pružati usluge ujedno i osigurati prava zaposlenim radnicima te ostvarivati prihode i poduzimati sve radnje za normalno funkcioniranje ali i unaprjeđenje lučkog područja i pomorskog dobra iz iskustva nam je poznato da takva praksa nije davala rezultata i vidnog napretka.

Zato je sva sreća da je Zakonom predviđeno kratkotrajno privremeno upravljanje od godinu dana u kojem vremenu bi se trebao pronaći pravi koncesionar koji ima financijsku snagu, ali i senzibilitet da takav biser nautičke luke kakva je Marina u samom središtu Zadra vrlo brzo dovede na mjesto koje joj i pripada.

Sad se stvorila čista situacija za budućeg koncesionara jer su svi postupci koji su kočili provedbu postupka koncesije s obvzama i teretima Tankerkomerca okončani pravomoćnom presudom kojim je utvrđen status pomorskog dobra.

Prema natječaju koji je bio raspisan za izgrađenu luku s morskim dijelom na površini od 56 211 m2 i dodatnog pomorskog dobra od 3 248 m2 što je ukupno 59 459 m2 visina koncesijske naknade tražena je u iznosu od 594 590,00 kuna što je 10 kuna po m2, odnosno cca 80.000 eura plus 4% od godišnjeg prihoda.

Kako je Marina Zadar od ideje do projekta, izgradnje i financiranja djelo uma, znanja i sposobnosti Zadrana, nama nije svejedno hoće li je preuzeti neki novi Turci, Rusi, Kinezi i kojekakvi novoproizašli tajkuni.

Tankerska plovidba d.d., ako ima interesa, bila bi savršeni budući koncesionar Marine Zadar, a koja je u svoje okrilje već vratila Turisthotel, ovom bi koncesijom upotpunila poslovni portfelj i nastavila disperziju poslovanja, a Zadru i RH osigurala razvoj i prosperitet u nautičkom turizmu.

22.01.2024., 21:16h
05. travanj 2025 02:34