Upravo su objavljeni rezultati ocjenjivanja vina na londonskom IWC-eu 2024. (International Wine Challenge - Međunarodni vinski izazov), najrigoroznijeg i najslavnijeg vinskog nadmetanja, dok ih pred nešto godina nije nadmašio također londonski Decanter, a čije rezultate skoro očekujemo pa nam se je osvrnuti na njih i u ovoj godini nakon što smo to lani, tada slavodobitno učinili pa i slavodobitno zadarski. Ove godine vijesti nisu tako “vedre” niti za Hrvatsku, a niti za Zadar. Pa mi se sve čini da smo žrtve zaoštrene bitke između Decantera i IWC-a za primat “strogosti” u svijetu vina.
Od 98 hrvatskih priznanja svega 4 zadarska
Nakon lanjskog svojevrsnog trijumfa zadarskih vina s dva od pet tada osvojenih zlata, mnoštvom srebra i preporuka, kada je zablistala vinarija Bora odnosno Zdravko Žuža, a nekolicina naših vinara slijedila sa srebrima, sada nam je istaći da je među 19 hrvatskih srebrnih nagrada samo Stjepan Vučemilović od ovdašnjih vinara i vinarija uzeo srebro. Ni zadarski vinari, niti bilo tko iz Hrvatske ove godine nisu uzeli zlato, a koje se daje za vina od 95 i više bodova. Bronci je Hrvatska uzela 37, a od ovdašnjih vinarija tek Vinarija Benkovac odnosno Badel 1862 za svoj Korlat Merlot, dok je među 42 preporuke ovdje stiglo dvije za istu vinariju za Korlat Supreme Cuvee te za Bora Svrdlovinu. Hrvatska je tako uzela 98 priznanja, bez najvećih, od ukupno za preko 50 svjetskih zemalja i tisuće i tisuće vina dodijeljenih 5.870 nagrada odnosno priznanja. Ovo je jedno od najmasovnijih hrvatskih pojavljivanja na ovom eventu, ali uz bitno manje zapažen rezultat nego lani ovdje kao i na decanteru ili nizu drugih smotri. Kako je većina vina starijih godišta i već su se pojavljivala na domaćim i svjetskim smotrama, čini mi se nužnim ponoviti kako se radi o značajnom pooštravanju kriterija vjerojatno zbog svjetskog prestiža. Kako će se u tome trendu ponašati Decanter vidjet ćemo skoro odnosno 19. lipnja kada objavljuju rezultate.
Dakle na IWC 2024 je Hrvatska bez zlata a s 19 srebra pa ću ih najkraće navesti: Kremena Malvasija Dubrovačka,2021, Vinogradi Volarevic 90 bodova; 25 Perpera Malvasija Dubrovačka,2022 istog proizvođača i bodova; Maximo Oro,2020 Vinarija Kutjevo sa 92 boda; Pošip Riserva, 2021 susjeda nam Barake sa 92 boda; pa je naš Stjepan Vučemilović i 92 boda za njegovo Vallis Rabiosa Desertno Vino,2022 (koje ćemo jednom valjda smjeti prozvati Prošek); Santa Lucia Malvazija,2018 Kozlović s 90 bodova; Goldberg Graševina,2022 Belje s 91 bodom; Lasina,2022 s 90 bodova za Sladić vina, što me moram reći nakon Vučemilovićeve nagrade najviše raduje jer uzdiže jednu našu izvornu pomalo zapuštenu, makar na sreću ne i ugroženu, sortu; Jakov šibenski, 2019 šibenske Vinoplod Vinarije, a što je inženjersko-kemičarski pobratim onog deserta našeg Vučemilovića koje ne smijemo zvati Prošek, isto s 92 boda; Vugava Premier Dračevo polje,2022, 91 bod Vislander; Traminac Principovac,2021 Iločki podrumi 92 boda; Graševina Principovac,2020 istog proizvođača i bodova; Afrodita Malvazija Istarska,2020 Matić Vina s 91 bodom; Malvazija Riserva,2023 vinarije Rossi s 90 bodova kao njihova Malvazija istarska s 92 boda; Merga Victa Pošip,2023 Black Island Winery s 90 bodova; Malvazija Istarska,2023 Bastian s 91 bodom; Rose,2023 također Bastian s 90 bodova, Montiron,2022 s 90 bodova od Terra Eno Olea i Malvazija Istarska Bomarchese Selekcija, 2021, Degrassi s 92 boda.
Vučemilović: Potvrda makar s pooštrenim kriterijima
Stjepan Vučemilović je dakle za svoj nezvani prošek uzeo 92 boda, a što je maksimum koje su ove godine uspjeli uzeti hrvatski vinari i vinarije, ukupno svega njih sedam (7).
Pa nam kaže:
- Znate kako sam prolazio s ovim vinom na nizu smotri u svijetu pa sam malo rezervirano primio ovu informaciju. No nakon pregleda i svih drugih nagrađenih, a vidjet ćete da je riječ o najistaknutijim našim vinarijama i to s vinima s najistaknutijih položaja, a da ne kažem koliki je broj takvih završio ispod srebra i bez oznake bodova, zadovoljan sam. Očito je da je došlo do pooštravanja kriterija i ocjenjivanja u odnosu na prethodna a vidjet ćemo je li to opći trend. Čini se čak da je, jer imamo informaciju Saše Špiranca da i Decanter misli dati svega 3% zlata. Znate da je ovo vino bilo pobjedničko na Sabatini zajedno i recimo njihova varijanta prošeka, a govorim o Vinoplodu, tada i sada jednako ocijenjena. Iskreno kako znam da njihov nije rezultat klasične tradicionalne proizvodnje prošeka sušenjem grožđa, bio sam tada malo skeptičan, no kad sam ga probao otišao sam direktorici čestitati. Znate da su kod nas u ocjenjivačkim sudovima mahom enolozi, dok su ovdje kao i na Decanteru mahom somelijeri, pa smo s ovim i u mom i tom slučaju dobili potvrdu da se obje struke slažu. I naravno da nam je ovo korak “poguranca” u našoj bitki za Prošek pred Europskom komisijom, a čuli ste ovih dana da nam neki talijanski političari tu opet “mute”, zaključio je ovogodišnji nam najbolje plasirani Stjepan Vučemilović.
Čujmo i što je reklo povrenstvo IWC-a:
Bilješke kušanja:
Tropsko voće + banana, sušeno začinjeno šećerno zagoreno voće. Med i grožđice + smokva. Dobar balans.
Za grožđe, jer Stjepan ne stigne navesti sve, stoji da je od Malvasije i Maraštine, makar bude i štogod dodatka. Ima 14,0% alkohola, slatko je bijelo desertno vino sa spomenutih 92 boda, kao ovogodišnjeg hrvatskog maksimuma.
Od 37 hrvatskih bronci i 42 preporuke (svega) tri spomena Zadra
Kazali smo kako je za hrvatska vina dodijeljeno 37 bronca, a od ovdašnjih vina dobio ju je samo Korlat Merlot, 2020, VInarije Benkovac odnosno točnije Badel 1862, jer se vino ionako ne finišira u Benkovcu. Za njega kušači i ocjenjivači IWC-a kažu:
Bilješke kušanja:
Kompleksna crni ribiz i voćne pastile u nosnicama. Sočnost koja se nastavlja na nepcu. Suha tamna čokolada u završetku. Crveno vino s 14,0% alkohola. Inače za vina ispod srebra ne daju broj bodova.
Iza su preporuke, a za hrvatska vina dano ih je 42. Kada je Zadarska županija u pitanju dvije. Prva je preporuka za Korlat Supreme Cuvee, 2015, isto Badel 1862 kao posebna kupaža Cabernet Sauvignona, Merlota i Syraha također s 14.0% alkohola. Tako su vina linije Korlat u koja sam se kada su u pitnaju crna dalmatinska vina jedino u stanju zakleti u stalno jamstvo kvalitete prošla ispod mog očekivanja, a isto vrijedi i za s moje strane “forsiranu” Svrdlovinu od njenog otkrića od Mladena Anića do ove izvedbe koja je dobila preporuku, a to je Vinarija Bora.
U čekanju Decantera
Prema informacijama naših vinara odnosno Radoslava Bobanovića kao predsjednika Udruge vinara Zadarske županije i Tomislava Škaulja koji je prevezao ovdašnja zajednički slana vina na špediciju u Zagreb na ocjenjivanje je poslano do 30 ovdašnjih vina, jer izvan zajedničke pošiljke nekoliko je vinarija uključujući Badel 1862 slalo vina samostalno. Kazali smo kako je pred nešto manje od 10-tak godina Decanter popularnošću uspio nadmašiti IWC i postao najuglednije vinsko ocjenjivanje u svijetu. DWWA 2024 (Decanter World Wine Awards) brodske je pošiljke primao već od studenog lani i do konca veljače se valjalo prijaviti s vinima, platiti do sredine ožujka, a s koncem ožujka je otpremanje završeno. Sada je u tijeku ocjenjivanje jer od 6. do 11. svibnja je prva faza s podjelama bronce, srebra i zlata. Od 14 do 18. svibnja ide druga faza za Platine i Najbolje u Show-u, a konačno s rezultatima izlaze vani 18. lipnja. Inače Decanter s nagradama je u svojoj 21. godini, i čvrsto se etablirao kao najveće i najutjecajnije svjetsko vinsko natjecanje. DWWA 2024 ima pristiglih više od 18.300 vina iz 57 zemalja, a ocjenjuje ih 250 vinskih stručnjaka iz 33 zemlje. Kao novost navode da dok su uz objavljene rezultate natjecanja uvijek pratili opisne bilješke za kušanje samo osvajača medalja, ove godine će svi sudionici, bez obzira na status medalje, dobiti bilješke za kušanje. Samo kušanje vina je ograničeno na ne više od 80 vina dnevno (manje 15 vina) kako bi se izbjeglo zamor nepca i osiguralo da je svako vino promišljeno ocijenjeno. Prethodno su samo vina nagrađena zlatnom medaljom (95+ bodova) unutar panela ponovno kušana za konačnu potvrdu od strane supredsjedatelja, a sada će i visoka srebra (94 boda) također biti podvrgnuta kušanju supredsjedatelja radi konačnog odobrenja.