21333
Rada Milišić/agroklub
StoryEditor
5 savjeta za pomoć

Zbog visokih temperatura kokoši mogu nesti smanjena i lošija jaja

Ptice nemaju znojne žlijezde pa koriste druge načine kako bi se rashladile. Visoka temperatura utječe i na proizvodnju te kvalitetu jaja. Kako im pomoći?

Dugotrajan toplinski val kakav nas je zadesio značajno utječe na sva živa bića pa tako i kokoši te ostalu perad. Ptice su osjetljive na visoke temperature jer nemaju znojne žlijezde i teže reguliraju tjelesnu temperaturu, a čak može doći do ugibanja.

Ponašanje tijekom vrućine

Njihova će aktivnost tijekom ovih dana biti smanjena, kako bi očuvale energiju i izbjegle svako dodatno zagrijavanje. Instinktivno će tražiti hladnija i sjenovitija mjesta, ispod krošnji drveta, strojeva ili prikolica u dvorištu.

Ptice prilikom velikih vrućina šire krila kako bi povećale površinu tijela koja je izložena zraku, a što im pomaže da se rashlade. Kada vidite da dišu otvorenim kljunom, to ne mora značiti da su žedne nego na taj način povećavaju isparavanje topline i rashlađivanje.

Proizvodnja jaja

Također, toplinski stres može smanjiti proizvodnju jaja ili ona mogu biti lošije kvalitete. Ljuska im može biti tanja jer stres uzrokuje smanjenje kalcija, a dolazi i do nepravilne ili deformirane ljuske, grbavih ili valovitih površina.

Visoke temperature mogu dovesti do smanjenja njihove veličine jer kokoši mogu smanjiti unos hrane i vode, što utječe na njihov ukupni unos hranjivih tvari. Uz to, bjelanjak može postati manje viskozan, a žumanjak izgubiti čvrstoću i boju, što rezultira lošijim okusom i teksturom. Ovakva se jaja i brže kvare.

Pet savjeta kako pomoći kokošima

Kako biste ove pojave sveli na minimum te pomogli kokama da prežive ovaj period ljeta, držite se ovih pravila:

1. Osigurajte im mjesto pod drvetom ili zasjenite dio prostora pomoću mreža za voćarstvo.

2. Svakodnevno, barem dva puta im osigurajte svježu i čistu vodu. Pojilice postavite na više mjesta, a pritom pazite da nisu na suncu.

3. Kokoši hranite rano ujutro i kasnije navečer kada su temperature niže. Izbjegavajte visokoproteinske obroke je probavljanje proteina povećava tjelesnu temperature. Povećajte unos kalcija i drugih esencijalnih minerala putem dodataka u hrani ili vodi.

4. Ako nemaju pristup travnatim površinama, dajte im svježe trave, djeteline ili ostatke voća i povrća koje će rado kljucati i na taj se način osvježiti. 

5. Kupanje u prašini također će im pomoći da se rashlade, ali i riješe tekuti, nametnika kojima odgovaraju ovako visoke temperature. (agroklub)

19.07.2024., 08:58h
22. studeni 2024 20:39