Kako se već uvelike piše, oblik turizma najviše razvijen u Hrvatskoj, baziran na kratkoročnom smještaju, došao je do svog vrhunca i početka kraja ili preslagivanja. Iako su i naši zakonodavci to prihvatili i zakonskim izmjenama dijelom krenuli u reforme u tom pravcu, uvjerljivije nego mi sami, sliku svega ovoga nam daje Europski statistički ured (Eusrostat), posebnom studijom s mnoštvom podataka o objektima za kratkoročni najam koji se iznajmljuju putem on line platformi. Vjerovali ili ne, Zadar je u toj analizi u samom vrhu Europske unije!
719 milijuna noćenja u kratkoročnom najmu preko online platformi
Krenimo redom. U, za sad, statistički sređenoj 2023. (nove podatke Eurostat namjerava objaviti u srpnju ove godine), 719 milijuna noćenja bukirano je u objektima kratkoročnog smještaja preko online platformi, uz rast od 20%. Najveći su redom Francuska (159 milijuna noćenja), Španjolska (141 milijuna), Italija (107 milijuna), Njemačka (49 milijuna), Portugal (40 milijuna), Grčka (38 milijuna), Hrvatska (34 milijuna), Poljska (33 milijuna), Austrija (21 milijun). No, od navedenih zemalja, ako gledamo na broj stanovnika, samo Portugal i Grčka s nešto manje od 11 milijuna stanovnika, iako su i one gotovo tri puta veće od nas, dok su ostale mega zemlje u odnosu na Hrvatsku, koja ima nešto manje od 4 milijuna stanovnika. Uz to, niti jedna od ovih zemalja ne može se usporediti s našom statistikom prema kojoj su u nas stranci ostvarili 95% takvih noćenja. I ono što je za nas porazno - više od 60% takvih noćenja ostvareno je u srpnju i kolovozu, dok su kod svih drugih zemlja takva noćenja ravnomjernije raspoređena kroz cijelu godinu. Dodatni naš problem je i taj što su gotovo sva noćenja ostvarena u regiji Jadranska Hrvatska, a ne ravnomjerno u cijeloj zemlji.
Jadranska Hrvatska vicešampion EU-a
Eurostat navodi kako je 27 država članica EU-a podijeljeno u 242 statističke regije (razina NUTS 2). U 2023. godini, u 17 od ovih regija, broj noćenja gostiju u smještajnim objektima rezerviranim putem četiri vodeće online platforme premašio je 10 milijuna noćenja. A tri najpopularnije regije u EU 2023. bile su Andaluzija (36 milijuna noćenja), Jadranska Hrvatska (33 milijuna) i Provansa-Alpe-Azurna obala (25 milijuna). Dakle naše regija je po tome “vicešampion” EU. No, Andaluzija je površinom upola veća od Hrvatske i ima oko osam milijuna stanovnika. Regija Provansa - Alpe - Azurna obala sa sjedištem u Marseilleu, s manje ovih noćenja od nas, nešto je manje površine od Hrvatske, ali s više od pet milijuna stanovnika i rodno mjesto modernog turizma i pojma rivijere.
Zadar drugi u EU?!
Eurostat navodi kako je (samo) 60 gradova u EU imalo više od milijun ovakvih noćenja. Iako smo mi u Zadru u apsolutnim brojkama daleko od, u ovom vidu smještaja, vodećeg Pariza (19,2 milijuna), Rima (12,5 milijuna), Barcelone (11 milijuna), Zadar je s 1,7 milijuna noćenja dospio u tablicu Eurostata. Odmah smo iza Banidorma (2 milijuna), zbog omjera noćenja gostiju i nas - lokalnog stanovništva. S omjerom 6,5%, a samo je Banidorm (grad na obali južno od Valencije u Španjolskoj), s 8% iznad nas. Ovaj postotak znači da stranci u kratkoročnom smještaju, rezerviranom preko on line platformi, spram svih nas koji ovdje spavamo 365 noći godišnje (recimo 70.000 stalnih stanovnika X 365 dana) ostvare oko 6,5% naših noćenja.
- Kada se uzmu u obzir podaci o lokalnom stanovništvu, europski gradovi koji su tijekom 2023. godine imali najveći omjer turista koji su boravili u smještaju na popisu platformi, u usporedbi s lokalnim stanovništvom, bili su Benidorm, Benalmádena i Torremolinos u Španjolskoj (8,2%, 6,2% i 4,8%), kao i Zadar i Pula u Hrvatskoj (6,5% i 5,5%). Da bismo te vrijednosti stavili u perspektivu, ovaj omjer iznosi 0,44% za EU kao cjelinu, navodi se u analizi Eurostata.
Sami zaključite je li to naš uspjeh ili nevolja.