Tomislav Blažević i Mihaela Šimat, autori izložbeDoris Babić
StoryEditor
Baština humanosti u Zadru

Izložbom Baština humanosti u Zadru odaje se zahvalnost svima koji su nesebično djelovali na dobrobit potrebitih

Tijekom svih ovih godina pokazuje se kako djelatnost Crvenog križa ne prestaje i zapravo je sve više osnažena podrškom svojih donatora, članova, volontera koji neumorno sudjeluju i prate djelovanje ove međunarodne organizacije na nacionalnoj i lokalnoj razini kroz djelovanje Hrvatskog Crvenog križa i Gradskog društva Crvenog križa Zadar

Izložbom “Baština humanosti u Zadru: 145 godina Hrvatskoga Crvenog križa” Znanstvena knjižnica Zadar predstavlja djelovanje najveće humanitarne organizacije u Republici Hrvatskoj koja svoje početke djelovanja bilježi u Zadru.

Udruga “Ustanova domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima” utemeljena je u Zadru 22. listopada 1878. godine kao prvo hrvatsko humanitarno društvo, koje je djelovalo u skladu s međunarodno prihvaćenim odlukama Crvenoga križa, osnovanoga 1863. godine.

Bogat fond Znanstvene

image

Naslovnica Statuta iz 1878. dio je bogatog fonda Znanstvene knjižnice

ZKZD

Znanstvena knjižnica Zadar u fondu rijetkih knjiga čuva brojne prvotiske statuta dalmatinskih gradova kao i raznih udruga i ustanova među kojima i prvi statut udruge “Ustanova domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima” iz 1878. godine što je bio jedan od povoda za ovo događanje, ali i izradu pretiska navedenoga Statuta kao dokaza da je udruga ove humanitarne organizacije prvi put osnovana u Hrvatskoj i svoje prvo sjedište imala upravo u Zadru. Ovaj pretisak, 145 godina nakon objavljivanja prvoga Statuta, predstavlja prinos povijesti humanitarnoga djelovanja Crvenoga križa u Zadru i Hrvatskoj te se nadamo da će biti poticaj daljnjim znanstvenim i stručnim istraživanjima.

Izložba i prateći katalog pokazuju koliko je fond Znanstvene knjižnice Zadar nezaobilazan i poticajan za znanstvena istraživanja, ne samo u našoj zadarskoj sredini, već je relevantan i za poznavanje najveće humanitarne udruge u Hrvatskoj. Katalog izložbe i pretisak tiskani su u nakladničkoj cjelini Knjižno blago Znanstvene knjižnice Zadar, u kojoj Knjižnica kontinuirano predstavlja svoju bogatu i vrijednu građu od 1984. godine.

Posjetili smo, uz vodstvo autora izložbe, diplomiranih knjižničara Tomislava Blaževića i Mihaele Šimat, izložbu koja broji 160 eksponata, odnosno knjižničnih jedinica iz zbirki rukopisa, fototeke, zbirki razglednica, oglasa i plakata, periodike te monografskih publikacija Znanstvene knjižnice Zadar te muzejskih predmeta iz fundusa Odjela Muzeja grada Zadra i Galerije umjetnina Narodnog muzeja Zadar i arhivske građe Hrvatskoga Crvenog križa i Gradskoga društva Crvenog križa Zadar.

- Izložbom i katalogom “Baština humanosti u Zadru”, koji su dio nacionalnoga programa svečanoga obilježavanja 145. godišnjice Hrvatskoga Crvenog križa, a pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, želimo odati zahvalnost svima koji su nesebično djelovali na dobrobit potrebitih i istaknuti važnost organiziranoga humanitarnog djelovanja. Također, izložba i katalog dio su obilježavanja u sklopu manifestacije Dani europske baštine 2023. pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske. Zahvalni smo prof. dr. sc. Borisu Dželaliji, prof. emeritusu, akademiku Vjekoslavu Jerolimovu, prof. dr. sc. Anti Braliću, Luki Knezu, mag. educ. hist., prof. Marini Marijačić, Mireli Kalcina i Maji Antonić Vrbota na svesrdnoj pomoći i potpori kako bi pretisak Statuta i katalog izložbe bili otisnuti, kazao je Blažević dodavši da su zahvalni i ostalim organizatorima, odnosno suradnicima Šimi Lisici, ravnatelju Gradskog društva Crvenog križa Zadar, Hrvoju Perici, voditelju odjela Muzej grada Zadra (Narodni muzej Zadar), Renati Peroš iz Narodnog muzeja Zadar te Marini Pinjagić Telak, zamjenici izvršnog predsjednika Hrvatskog Crvenog križa, kao i svim ostalim djelatnicima i ustanovama te pojedincima i volonterima koji su pomogli da se ovaj projekt organizira i realizira.

image

Svečano otvorenje

ZKZD

Val dobrote

Izložba “Humanost kao baština: 145. godina Hrvatskoga Crvenog križa” počinje poviješću Međunarodne organizacije Crvenoga križa i prisjećamo se važnosti dvoje ljudi, Henryja Dunanta i Florence Nightingale. Oni su svojom skromnošću i vrijednošću potaknuli veliki val humanosti na kojemu je Crveni križ počeo temeljiti svoje poslanje od 1863. godine.

- Nakon Henryja i Florence slijedi povijesna priča jednoga bračnog para, grofice Amelije Lantane rođene Borelli Vranski, i grofa Josipa Lantane. Grofica Borelli bila je osnivačica i potpredsjednica prve udruge Crvenoga križa u Hrvatskoj, Ustanove domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima. Na izložbi predstavljamo grofičine osobne spise i fotografije, istaknula je Šimat.

Razvoj medicine u 19. stoljeću u Dalmaciji povezan je sa začetcima organizirane humanitarne djelatnosti u Zadru.

Vojna bolnica

1806. godine Vincenzo Dandolo (generalni providur za Dalmaciju) donosi dekret o osnutku zadarskoga Liceja. Iste godine u sklopu Liceja otvorena je Medicinsko-kirurška škola koja se smatra prvim medicinskim i farmaceutskim fakultetom na hrvatskome području. 1820. godine austro-ugarski car Franjo Josip I. potpisao je odluku o osnivanju Primaljske škole u Zadru. 1847. godine u Zadru su kirurzi Cezar Pellegrini, Jerolim Definis i Toma Fumegallo uz pomoć Ivana Bettinija (anesteziologa) obavili prvu operaciju u eterskoj narkozi, pet mjeseci nakon otkrića narkoze koju je William Thomas Green Morton demonstrirao u Bostonu.1868. godine osnovano je prvo Liječničko društvo u Dalmaciji (Jatro-fizičko društvo).

Humanitarna djelatnost u Zadru, ali i u Hrvatskoj, utemeljila se 22. listopada 1878. kada je “Ustanova domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima” dobila suglasnost i odobrenje tadašnjih vlasti u Zadru za Statut društva.

Senkić-Klapan, Blažević i Šimat prikazali su izložbom i događaje vezane za rad Crvenoga križa u Zadru tijekom Prvoga svjetskog rata koje su pratile novine Smotra dalmatinska i Narodni list.

Tijekom Prvoga svjetskog rata u samostanskome kompleksu svetoga Nikole, gdje se još 1804. godine smjestila Vojna bolnica, organizira se rad bolnice Crvenoga križa. Zahvaljujući medicini i tečajevima koje liječnici organiziraju, pomoć ranjenima odvija se nesmetano. Lijepo je zapaziti da im u pomoć dolaze i učenici tadašnjih srednjoškolskih zavoda te časne sestre iz Zavoda sv. Dimitrija. Svršetkom Prvoga svjetskog rata dolazi do sloma Austro-Ugarske Monarhije 1918., a Crveni križ u Zadru prestaje djelovati kao dio organizacije Crvenoga križa Carevine Austrije. 1920. godine Zadar je Rapalskim ugovorom pripojen Kraljevini Italiji. Do 1943. godine naglasak je na organiziranoj borbi protiv tuberkuloze što se vidi u raznim izvješćima i plakatima iz toga vremena. U tom razdoblju počeo je i Drugi svjetski rat tijekom kojega je Zadar doživio teška razaranja i gubitke, kazao je Blažević.

Iznimno i uspješno ostvarivanje ciljeva i zadaća

Fotografije Zadra iz 1946. godine pokazuju da je Zadar razrušeni grad. Općinski odbor Crvenoga križa u Zadru 1947. godine nalazi se pod okriljem republičkoga društva Crvenoga križa unutar Crvenoga križa Jugoslavije. Općinski odbor Crvenoga križa u Zadru započinje s osnivanjem jedne od najznačajnijih aktivnosti, dobrovoljnim darivanjem krvi. 1978. godine u Zadru je proslavljena 100. obljetnica postojanja Crvenoga križa. Tom prigodom novine Narodni list te časopisi Medica Jadertina i Naš rad objavljuju članke na temu rada i aktivnosti Crvenoga križa u Zadru. 1981. godine Općinska organizacija Crvenoga križa u Zadru organizira djelovanje Službe za njegu i pomoć u kući u cilju zaštite starih i nemoćnih osoba.

Polako smo se približili devedesetim godinama i početku Domovinskoga rata. 1991. godine donesena je odluka o istupanju Crvenoga križa Hrvatske iz sastava Crvenoga križa Jugoslavije. U arhivi Gradskoga društva Crvenoga križa nalazi se dokumentacija koja pokazuje na koje se sve načine Općinsko društvo Crvenoga križa Zadar tijekom rata borilo za stanovništvo da mu pomogne humanitarnom i drugom potrebnom pomoći.

- 1998. godine u Zadru je organizirana velika proslava 120. godišnjice postojanja Crvenoga križa u Hrvatskoj. Iz toga perioda prikazujujemo članke iz novina i fotografije sačuvane u Gradskome društvu Crvenoga križa Zadar, govori Šimat i dodaje da je Gradskome društvu Crvenoga križa Zadar darovana Povelja Republike Hrvatske 2013. godine za iznimno i uspješno ostvarivanje humanitarnih ciljeva i zadaća na području zaštite i unaprjeđenja zdravlja, socijalne skrbi, zdravstvenoga i humanitarnoga odgoja, izuzetnoga prinosa i zasluga u poštovanju međunarodnoga humanitarnog prava i zaštiti ljudskih prava u Republici Hrvatskoj i u svijetu.

image

Vremeplov humanosti

Doris Babić

Posebni izazovi

Europska migracijska kriza, koja je svoj vrhunac dosegla 2015. godine, tražila je od Crvenoga križa da aktivno sudjeluje u pomoći migrantima na što se Crveni križ spremno odazvao. Od 2020. godine do danas Crveni je križ aktivno sudjelovao u posebno izazovnim vremenima. Svijet je, pa tako i Hrvatsku, snašla pandemija koronavirusa. Potresi koji su zaredali prvo u Zagrebu i okolici, a nakon toga i u Petrinji, tražili su da Crveni križ krene u pomoć unesrećenom stanovništvu.

- Izložbeni materijal nedvojbeno pokazuje kako su povijesne krize u najvećoj mjeri pridonijele razvoju zdravstvenoga sustava, ali i širenju ideje o nužnosti uspostavljanja organiziranoga humanitarnog rada, zaključuje Šimat.

Tijekom svih ovih godina pokazuje se kako djelatnost Crvenoga križa ne prestaje i zapravo je sve više osnažena podrškom svojih donatora, članova, volontera koji neumorno sudjeluju i prate djelovanje ove međunarodne organizacije na nacionalnoj i lokalnoj razini djelovanjem Hrvatskoga Crvenog križa i Gradskoga društva Crvenog križa Zadar.

Izložba ostaje otvorena do 8. studenoga 2023. u Kneževoj palači.

Organizatori izložbe su Znanstvena knjižnica Zadar, Hrvatski Crveni križ, Gradsko društvo Crvenoga križa Zadar, Narodni muzej Zadar

Autori izložbe i kataloga su Tomislav Blažević, diplomirani knjižničar, Marijana Senkić-Klapan, v.d. ravnateljice Znanstvene knjižnice Zadar te Mihaela Šimat, diplomirana knjižničarka.

Izložba je postavljena u prigodi obilježavanja 145. godišnjice utemeljenja prve organizacije Crvenoga križa u Hrvatskoj koja je registrirana u Zadru, 70. godišnjice dobrovoljnoga darivanja krvi, 30. godišnjice priznanja Hrvatskoga Crvenog križa kao samostalnoga nacionalnog društva u sklopu Međunarodnoga pokreta Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca, 159. obljetnice potpisivanja Ženevske konvencije, 195. obljetnice rođenja Jeana Henryja Dunanta, te u sklopu manifestacije Dani europske baštine 2023.

Ova je izložba dio nacionalnoga programa svečanoga obilježavanja 145. godišnjice Hrvatskoga Crvenog križa koje je pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora.

05.11.2023., 10:07h
10. studeni 2024 00:37