Kazališna udruga Igrajmo se Zadar i udruga Liga protiv raka Zadar, uz podršku i suradnju HNK Zadar, organizirale su humanitarnu izvedbu predstave Zabranjeno mlađima od 15, Strana A, autorice Matije Šango Šimurina.
Naime, predstava progovara o različitim sadržajima zabranjenim mlađima od 15 godina i preispituje svrhovitost, opravdanost i smislenost zabrana, kao i njihovo djelovanje i moguće posljedice.
Uokvirena kazališna priča vizija je navedene problematike djece i mladih ispričane njihovim svakodnevnim jezikom, a u predstavi sudjeluje 70 glumaca KU Igrajmo se u dobi od 7 do 18 godina.
Slatke brige
U problematiku nas uvode dječje glave koje vire iza zavjesa i ironično oponašaju svoje roditelje koji uvijek govore o nekim zabranama i koji su uvijek puni savjeta što, razumije se, kod djece izaziva bijes i negodovanje.
Bavi se predstava i slatkim brigama odrastanja poput prvih simpatija i prvih poljubaca, kao i potrebi za podrškom i prihvaćenosti među vršnjacima. Simpatično se prikazuje dječja želja da budu odrasli, smatraju da je to "baš fora" nesvjesni da nikad neće biti sretniji i bezbrižniji nego tada, dok su, kako se čini, u okovima zabrana i pravila.
Brojne su scene nadmudrivanja s roditeljima - od pospremanja za sobom do bježanja kroz prozor da bi se družili s ekipom.
Imaju likovi, kako kažu, milijun zabrana, ali i milijun načina da zaobiđu te zabrane...
Problematizira se i neimaština, potreba za radom radi džeparca te zanemarivanje obrazovanja kao posljedica životnih okolnosti likova. Također, upozorava se i na sveprisutnost tehnologije i potencijalnih posljedica.
Lepeza mogućnosti
Za mlade glumce nema tabu tema i u tome leži najveća vrijednost postavljanja ovog djela na daske koje život znače. Glavno obilježje djece i mladih je znatiželja, stoga je sasvim jasno da ih zanimaju i alkohol i cigarete i pornografija.
No, u čitavoj lepezi mogućnosti koju svijet nudi, upozorava predstava, moraju postojati granice, a granice postavljaju oni koji djecu najviše vole, njihovi roditelji. Premda ih često ne razumiju, premda jedva čekaju odrasti, otići od kuće, zarađivati svoj novac i biti samostalni, moraju vjerovati da roditelji znaju što govore i da zabrane postoje s razlogom!
Jednostavnom scenografijom i kostimografijom naglašena su razmišljanja djece i mladih, a posebno je upečatljiva metafora šaha, sve popularnije igre, sa zaljubljenošću.
Suprotstavljanjem "igre, glupiranja i gumenih bombona" s velikim životnim nedaćama i gubitcima vjerno je dočaran život i u tome su glumci, kao i autorica, itekako uspjeli. Rasponom godina prati se gradacija ljudskih težnji, želja, potreba...
Imajući na umu da je gledalište bilo ispunjeno, da su predstavu pljeskom pratili i roditelji, i djeca, i prijatelji, udruga Igrajmo se i kazalište ispunili su svoju ulogu - upozorili su na izazove odrastanja i potrebu međusobnog razumijevanja. Više slikica s prekrasne predstave KU Igrajmo se možete vidjeti u našoj fotogaleriji klikom na ikonicu neposredno iznad teksta...