Jedna od najpoznatijih zadarskih likovnih umjetnica u svijetu sigurno je Noli Novak. Ilustratorica znamenitog američkog Wall Street Journala boravila je ovih dana u Zadru. Noli Novak je kći najistaknutijeg zadarskog fotografskog obrtnika i strastvenog jedriličara Ratka Novaka (1914 - 1998) čija ostavština se mjeri tisućama negativa.
Za razliku od braće Brkan koji su fotografiji prilazili s umjetničke strane, Ratko Novak je bio dokumentarist. Njegove fotografije vrijedan su dokument povijesti Zadra, ali o tome javnost malo zna. Što više, nedavno u javnosti predstavljene čak znanstvene publikacije i knjige s Novakovim fotografijama koje su pripisane drugim autorima ili ovaj zadarski fotograf nije ni spomenut.
Foto Jadran
Želja mi je jednog dana katalogizirati i restaurirati opus mog oca. U svoje vrijeme moj otac je pripadao kulturnoj eliti grada. Snimao je kazališne predstave, zadarske glumce tog doba, sportske manifestacije, ali i sve važne društvene događaje. Njegova radnja Foto Jadran na Kalelargi bila je mjesto okupljališta te elite ali i zbog radija oko kojeg su se okupljali navijači prateći utakmice. Nažalost, kad mu je radnja oduzeta, moj otac je emigrirao u Sjedinjene Američke Države, rekla nam je u uvodu Noli Novak.
U svojoj knjizi “Zadarska Brodarica bez nebuloznih uredničkih intervencija”, zadarski publicist i poznati novinar Abdulah Seferović spominje Ratka Novaka među znamenitim stanovnicima ove zadarske četvrti. Novak je bio jedan od osnivača Jedriličarskog kluba Uskok. Samo tom prilikom sačuvao je čak 300 negativa o aktivnosti ovog kluba. Seferović ističe kako je malu kolekciju od oko 300 Idea negativa (24 x 36 mm), što ih je na regatama i društvenim okupljanjima snimao početkom šezdesetih godina u Uskoku, darovao pasioniranom klupskom aktivistu Anti Iviću.Ivić ih je pak darovao također poznatom fotografu zanatliji Vjekoslavu Suraću.
Fotografije razrušenog Zadra
Medu Novakovim negativima se može naći ne samo dosta vizura Brodarice već još više snimaka poznatih i manje poznatih članova Kluba i stanovnika Brodarice. I sam je posjedovao velikog krstaša, ali mu je hobi i strast bila ručna izrada jedara. Kad je Novak razočarano 1964. otišao u New York, u svom se američkom atelieru bavio retuširanjem negativa za razne kulturne i filmske ustanove.
Seferović je 1979. u tadašnjim novinama posvetio cijelu stranicu Novakovoj izložbi kopija fotografija razrušenog Zadra. Tad je zapisao kako su fotografije Ratka Novaka čista su antiteza tradicionalne likovne umjetnosti.
Autor uopće i ne pokušava prenijeti svoj doživljaj onoga što snima, nego prenosi događaj sam po sebi, bez sentimentalnosti, emocija, patetike, romantiziranja, bez ikakvih umjetničkih pretenzija. To nije idealizirani pojam razrušenog grada, taj razrušeni grad je onakav kakvim ga zamišlja snimatelj, već je onakav kakav jest. Autor ne iskazuje svoj subjektivni pogled na događaj, već događaj u njegovu totalitetu. Sadržaj snimanja stoji na slici onakav kakav jest, bez ikakva ukrašavanja i ogoljen do srži, a autor ga prihvaća kao takvog, ne upuštajući se u analiziranje njegovih umjetničkih aspekata. Te fotografije nemaju pikturalnih pretenzija, jer ne izrastaju iz slikarstva, već iz samog predmeta snimanja. One ne upućuju ni na jedan drugi grafički medij, nego samo na fotografiju. To međutim nisu ni obične ilustracije, jer posjeduju svoju nezavisnost, samostalnost. Nisu ni prazna deskripcija, jer iz njih izbija osjećaj stvarnosti i snaga dokaza, napisao je tad Seferović.
Dokumenti vremena
Mislim da moj otac zaslužuje mjesto u fotografskoj priči Zadra. Što više, mislim da je jedan od znamenitijih predstavnika zadarske škole fotografiranja, velike neprekinute tradicije koja traje i danas. Na meni je posao sistematizacije fundusa kako bi on bio predstavljen zadarskoj javnosti li na samostalnoj izložbi ili u nekakvom stalnom postavu. Radi se o dokumentima vremena koji su jedinstveni i svjedoče o Zadru u velikom rasponu vremena. Stoga bi zaista htjela da se fotografije mog oca sačuvaju, obrade i budu dostupne svima onima koji vole Zadar i žele vidjeti kako je naš grad nekad izgledao, rekla je na kraju Noli Novak.
Zanimljivo je da je iako nezadovoljan komunističkim sustavom, Novak sačuvao i poseban album o Titovim posjetama Zadru.