Većina ljudi smatra da svatko može ispeći jaja, u obliku kajgane ili omleta. No, u kulinarstvu ipak postoji razlika između ta dva jela, a vrhunski kuhari i danas se trude omletu ili kajgani dodati svoj potpis i teže savršenstvu pripreme, iako na prvi pogled priprema ovih jela izgleda jednostavna.
Prozračnost omleta
Omlet (fra. omelette) naziv je za jelo od tučenih jaja i mlijeka, katkada s malo brašna, prženo na maslacu ili ulju. Ovo jelo se često nadijeva sa sjeckanom šunkom, sirom, gljivama, povrćem, ribom, itd.
Francuski omlet spada u gastronomske klasike, a za njegovu pripremu potrebno je tek nešto prakse i znanja. Trebao bi imati Nježnu i prozračnu teksturu, a priprema se od svega dva sastojka. Vjeruje se kako potječe iz 16. stoljeća, no postoje dokazi da su se jaja u tom obliku u Francuskoj pripremala i ranije.
Za pripremu vrhunskog omleta zapravo postoji samo jedan neizostavan preduvjet: dobro, svježe jaje, ne mora čak nužno biti ni kokošje.
Da bi se dobila ispravna tekstura, cijela jaja ili samo bjelanjci se ponekad tuku s malo mlijeka, ili čak vode, a da bi se dobili mjehurići vodene pare. Upravo ti mjehurići daju omletu njegovu teksturu. Tradicionalno, omlet se peče na jednoj strani i ne okreće se kod pečenja.
U trendu od 2015.
Omlet je, dakle, u trendu od 2015., ali je to zapravo tako otkad uopće postoje prvi zapisi o jelu zvanom omelette, a takve su tragove povjesničari gastronomije uočili već u ranom srednjem vijeku, a neki još u klasičnoj perzijskoj kuhinji. Omlet je danas na jelovniku najskromnijih krčmi i najluksuznijih restorana. Zajedničko tim ugostiteljskim polovima je jedno: i u popularnim pučkim lokalima i na ekskluzivnim adresama omleti su jednostavni – jaje uz jedan ili dva sastojka.
U svijetu danas postoji nekoliko varijanti omleta kao što su japanski, kineski, talijanski i indijski, no francuski omlet oduvijek se smatrao svevremenskim klasikom. Priprema se od jaja i maslaca, a ono što je već u početku najbitnije spomenuti jest činjenica da ćete, koristite li provjereno svježe i kvalitetne sastojke, baš uvijek dobiti najbolji rezultat.
Nisu sve kajgane iste
Ako ste se ikada pitali postoji li razlika između omleta i kajgane, odgovor je – postoji. Većina je ove dvije riječi smatrala sinonimima, ali se ispostavilo da one to nisu. Naime, riječ je potpuno različitim jelima.
Kajgana u tanjuru izgleda kao nakupina kremastog jajeta u kojoj je često vidljiv i bijeli dio bjelanca. Priprema se tako da se jaja direktno razbijaju u tavu pa miješaju špatulom ili kuhačom dok se termički ne obrade.
Možda to jest jelo koje zna napraviti svatko, no to ne znači da su sve kajgane iste. Kako postići savršenu teksturu, pravu konzistenciju i idealnu zapečenost?
Kvaliteta namirnice uvijek je važna, a kad je riječ o jajima, svježina je na prvom mjestu. Važno je dobro promiješati, odnosno umutiti jaja. Tako se u mješavinu žumanjaka i bjelanjaka dodaje zrak, koji će pridonijeti laganoj, prozračnijoj teksturi kajgane, kao i ranije soljenje.Kajgana se peče na slaboj do srednjoj vatri. Od masnoće se preporuča maslac.
Kajganu uvijek možete obogatiti dodatnim sastojcima, primjerice sirom i mješavinom začina, vlascem, ribancem ili svježim bosiljkom.
Francuski omlet
Sastojci:
3 jaja
30 ml maslinovog ulja
sol
papar
Priprema:
U maloj posudi razbijte tri jaja i dobro ih zamutite, začinite solju i paprom, a po potrebi dodajte i 15 ml vode da omlet bude lakši i prozračniji. Stavite tavu za omlet na jaku vatru, a kad se tava dobro zagrijala, dodajte maslinovo ulje. Nemojte uzeti preveliku tavu, da vam omlet ne bude pretanak i “suh”. Ulijte jaja u tavu, pa energično tresite tavu naprijed-nazad i miješajte jaja vilicom u tavi. Kad su jaja dovoljno pečena sa stražnje strane (s prednje mora izgledati vlažno i pomalo sirovo), ako želite dodajte punjenje (rajčice, gljive i slično), pa presavijte rub omleta prema sredini tave. Nakon što ste došli do sredine posude, zarolajte omlet do kraja u oblik valjka. Omlet mora biti sočan iznutra, a izvana mekan i žut.
Omlet s patlidžanima, šampinjonima i junetinom
Sastojci:
80 gr nemasne junetine (but)
3 jaja
10 gr patlidžana
80 gr šampinjona
sol
papar
mljeveni češnjak
Priprema:
Meso začinite sa soli, paprom i mljevenim češnjakom te sve dobro promiješajte. Začinjeno meso ostavite stajati 5-10 minuta pri sobnoj temperaturi. Narežite na kockice patlidžan i šampinjone. Na tavi na malo maslinovog ulja popecite meso. Zatim dodajte šampinjone i patliđane te sve zajedno dobro popržite. Razmutite jaja i izlijte ih u tavu. Pokrijte tavu sa poklopcem i stavite na slabu do srednju vatru i pričekajte 6-7 minuta, da se jaja zapeku.
Kajgana po receptu Gordona Ramseya
Sastojci:
3 jaja
malo maslaca
žličica kiselog vrhnja
sol
papar
cherry rajčice
gljive
prepečenac
Priprema:
Na srednje jakoj vatri na tavu ubacite tri jaja. Zatim dodajte maslac u jaja. 30 sekundi lagano miješajte jaja na štednjaku, odvajajući zapečeno dno, a na 30 sekundi ih sklonite s vatre i ponovno miješjte te opet vratite na vatru i tako naizmjenično nekoliko puta pune tri minute.Tek kad se smjesa počne zgrušnjavati, kajganu lagano začinite s malo soli i papra te dodajte žličicu kiselog vrhnja, a zatim ponovno vratite na vatru kako biste završili proces od 3 minute. Kajganu poslužite na prepečenom tostu, uz pečene cherry rajčice i gljive. (ZT)