Nakon 20-tak godina pisanja o zadarskim vinima, odnosno svojevrsnoj “vinskoj revoluciji” ove županije, usponu, širenju, uspjesima i nagradama, imamo prvi slučaj stečaja vinskog ili bolje reći poljoprivrednog posjeda koji je svojevremeno slovio za ponos zadarskog kraja, a govorimo o stečaju vinarije De Georgiis odnosno Jurjević, Damira Dade Jurjevića.
Nekad bilo sad se spominjalo
Govorimo o impresivnom imanju i rijetkom poduzetničkom potezu na zadarskim otocima gdje je obitelj Jurjević, odnosno Damir Jurjević sin poduzetnika Ante Jurjevića otvorio impresivno poljoprivredno imanje, a ne tek vinograd i vinariju, jer je imanje sadržavalo i maslinik i ulje, ovce, ugostiteljsku i svaku drugu uslugu.
Štoviše, Jurjević je s robnom markom De Georgiis među prvima u začetku vinske revolucije ovog kraja krenuo na svjetska nadmetanja sa svojim vinima. Pri tome je posebno istaknut Syrah tada barikirani koji je u Londonu na Decanteru, kada su tek rijetki ovdje znali za Decanter, uzeo srebro i broncu, a bila je riječ o berbi 2009. godine i, ako se dobro sjećam, sve se događalo negdje 2010.- 2011.
Nadalje,Jurjević je prvi koji se pojavio i na ProWeinu u Düsseldorfu, najvećoj vinskoj smotri u nama tržišno zanimljivoj Njemačkoj.
Na krilima toga što tek spominjemo kao uspješan put, prema Ninskim Stanovima pokreće, nikad dovršenu, sadnju ogromnog vinograda po koncesiji na državnom (šumskom) zemljištu. Damir Jurjević tada i predsjeda prvoj formiranoj Udrugi vinara Zadarske županije Vina Liburna, poslije je prestala s radom. No dok je radila tiskan je prvi katalog vina Zadarske županije i na Forumu u Zadru 2011. upriličen prvi vinski svojevrsni spektakl s degustacijama vina i gastro specijaliteta uz odgovarajući program nazvan Donat Wine Festival.
Onda Jurjevića dugo vremena nije bilo, da bi se tek jednom pojavio gdje ga srećem na vinskom festivalu u Ninu, a i od toga je minuo niz godina, a potom su krenule informacije o propadanju i kretanju ka stečaju.
Stečajna sadašnjost
De Georgiis vinarija je već dulje vrijeme u sudskim natezanjima i stečajnom potupku. Sada nam je stečajni upravitelj mr. sc. Draško Lambaša objavom i popisom imovine, one što je ostala i vlasnička jer je dio zemlje bio u zakupu od crkve i tsl., omogućio da vidimo dio onog što je bilo lijepo i puno obećavalo. Naime, imovina će na prodaju, a koliko će interesa biti za biznis na ipak pučinskoj Silbi, tek treba vidjeti.Uglavnom zemljište je procijenjeno na preko 3,2 milijuna eura, vinogradi na gotovo 2.5 milijuna, maslinici na preko pola milijuna,....
Dakle, u onom što se naziva zadarska “vinska revolucije” imam prvu propast. Je li to “kontrarevolucija” odnosno po onoj prastaroj iz francuske revolucije “revolucija jede svoju djecu”, ili tek jedan izoliran slučaj, a ne “klip pod kola revolucije” pokazat će vrijeme. U gašenju nekad cvatućeg posla uz mnoštva drugih stvari stradalo je i vino, nekad i vrhunsko, ali sada nakon godina organoleptički propalo, procijenjeno tek na moguću vrijednost eventualnog njegovog pretvaranja u alkohol.