Sukošan je na pet dana bio istinski epicentar ptica Lijepe Naše. U organizaciji Udruge za uzgoj i zaštitu ptica Zadar i Hrvatskog ornitološkog saveza održan je 8. otvoreni ornitološki Kup Jadrana “Zadar 2024” i 18. specijal mozaičnih kanarinaca. U Dom mladeži “doletjelo” je točno 893 ptica egzota, kanarinaca, ptica fauna Europe, papiga i križanaca.
Čarobni svijet ptica
- Za ljubitelje ornitologije, ali i sve koji vole prirodu, ovo je bila jedinstvena prigoda da budu u čarobnom svijetu ptica, kazao je Krešimir Terkeš, predsjednik zadarske udruge koja ima čak 48-godišnju tradiciju djelovanja i rada te oko 30 članova.
Briga o pticama i svim njihovim vrstama od velike je važnosti za očuvanje prirode.
- Na jednom od najvećih ptičjih festivala u ovom dijelu Europe sudjelovalo je 15 hrvatskih udruga uzgajivača i točno 49 izlagača, pojašnjava Terkeš.
Ptice su dva dana ocjenjivali 4 međunarodna i 4 savezna suca – Vremenko Maričić, Boris Dobrić, Ervino Jelenaca, Krešimir Librenjak, Duško Matošić, Branimir Sentić, Marinko Petrović i Dragan Mihaliček.
Puno ljubavi i strpljenja u uzgoju
- Apsolutni šampion je neprikosnoveni uzgajivač ptica Enver Alidžanović sa zadarske Belafuže, svjetskim i europskim medaljama ovjenčani član Udruge za uzgoj i zaštitu ptica Zadar, koji je osam puta za redom prvak Hrvatske. Alidžanović se natjecao s 82 ptice i osvojio 64 boda, 10 zlata, 6 srebra i 4 bronce. Drugoplasirani je Roko Sikirić iz Bibinja, koji se natjecao s 52 ptice i osvojio izvrsna 61 boda te 14 zlatnih, 6 srebrnih i 1 brončanu medalju, a trećeplasirani s 47 bodova, 11 zlatnih i 3 srebrnih medalja je Stanko Šubr iz Novske koji je izložio 41 pticu, nabrojio je Vremenko Maričić, međunarodni sudac i uzgajivač ptica iz Kukljice na otoku Ugljanu.
Nakon tri prvoplasiranih, slijede uzgajivači: Nediljko Kovačević, Vremenko Maričić, Marin Jusup, Šime Gobbin, Ivan Varžić, Frano Purin, Dražen Dokletal, Ante Pedić, Zdenko Sabo, Dario Kostanjšek, Marinko Petrović, Krešimir Terkeš, Krešimir Markić, Jasmin Brković.
- Ponosan sam što sam među najboljim svjetskim uzgajivačima kanarinaca i sretan zbog uspjeha. Treba biti uporan i znati dosta toga o pticama, genetici, milijun stvari tu igra ulogu. Potrebno je imati puno ljubavi, strpljenja, prakse i iskustva u uzgoju, ali i sreće, ističe 76-godišnji Alidžanović koji je sakupio 65 godina uzgoja, a braku sa suprugom Emirom 54 godine.
Nagrađeni učenici i vrtićka djeca
Zavodljivi cvrkut njegovih ljubimaca oborio je s nogu ljubitelje ptica u Europi i svijetu, gdje je uzgoj kanarinaca stvar kulture i prestiža, a sada višekratno i u Sukošanu.
- Ovo zaista nije jeftin hobi, ali kada nešto voliš, nešto što ti se uvuklo pod kožu, nema nikakvih prepreka, poručio je Enver Alidžanović, koji na Belafuži u obiteljskoj kući ima nekoliko stotina kanarinaca.
Iz Osnovne škole Sukošan i Dječjeg vrtića Zlatna lučica došlo je pregršt crteža na temu ptica, a tri najuspješnija su nagrađena priznanjima i pticama.