Kako će se okončati situacija u virskom Općinskom vijeću, tko je nositelj vlasti na otoku, kako je došlo do stvaranja nove vijećničke većine i pate li zbog toga komunalni i infrastrukturni projekti na otoku? Načelnik Općine Vir Marino Radović u intervjuu za Zadarski tjednik tvrdi:
Oporba želi Vir vratiti 20 godina unazad kada se otok gušio u prašini, blatu, mraku, bez vode i kanalizacije, uređenih plaža i društvenog života: To je njihov Vir!
Zahtjev sedmero virskih općinskih vijećnika iz lipnja ove godine za hitnim održavanjem sjednice Općinskog vijeća – kako bi se na njoj predsjednik OV-a Antonio Vučetić razriješio dužnosti i potom izabrao novi predsjednik, podržan od novoformirane većine – kulminirao je početkom studenoga nakon četiri uzastopno odgođene sjednice. Tada je, naime, na dugoočekivanoj sjednici Općinskog vijeća Općine Vir koju su istovremeno zakazali predsjednik Vučetić te ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, šestero dotad opozicijskih vijećnika uz podršku političkog prebjega Veseljka Orlića, demonstrativno napustilo sjednicu odbivši glasati o razrješenju Vučetića. Nešto prije toga virska sedmorka odbacila je kompletan dnevni red, a jedinu prihvaćenu točku – odluku o Vučetićevom razrješenju – htjeli su na samoj sjednici nadograditi izmjenama i dopunama dnevnog reda, odnosno izborom novog predsjednika. Iz proceduralnih i zakonskih razloga, tu izmjenu i dopunu dnevnog reda nisu prihvatili pročelnica Upravnog odjela za opće, pravne poslove i lokalnu samoupravu Katarina Radović i predsjednik Vučetić, pa je sedmero vijećnika nakon napuštanja sjednice i općinske vijećnice, svoju sjednicu uprizorilo ispred zgrade Općine Vir. Ono što se sada medijski predstavlja kao postojanje dva predsjednika Općinskog vijeća – aktualnog Vučetića i izvan općinske vijećnice novoizabranog Josipa Bašića – posljedica je tog bizarnog čina.
- Oporba pokušava stvoriti lošu javnu percepciju kako je Općina Vir u blokadi, neredu i raspadanju, odnosno kako ništa ne funkcionira i kako se samo čeka da sedmero vijećnika preuzme vlast kako bi stvari profunkcionirale, a u toj se raboti ne srame koristiti neistinama, protuzakonitim i izvaninstitucionalnim radnjama. Mi imamo program kojemu je 70 posto stanovnika otoka dalo podršku na lokalnim izborima 2021. te dobivenu apsolutnu većinu u Općinskom vijeću. To je jedan od najjačih izbornih rezultata u Hrvatskoj uopće. S druge strane, naš sustav funkcionira svakodnevno i bez ikakvih zastoja - kaže načelnik Općine Vir Marino Radović. S prvim čovjekom otoka Vira razgovarali smo o aktualnoj političkoj situaciji, raspletu u Općinskom vijeću, mogućnošću novih izbora i političkim potezima vijećnika Frane Vučetića, Jadranke Okreše, Josipa Bašića, Šime Buškulića, Šime Vučetića, Vesele Vučetić i Veseljka Orlića.
Gospodine Radović, spomenuli ste kako općinski sustav funkcionira bez zastoja. Možete li biti konkretniji?
- Ne postoji ni jedan jedini radni dan unazad 10 godina da se na tereni nisu izvodili radovi na novoj komunalnoj infrastrukturi, bilo da govorimo o vodovodu i kanalizaciji, bilo o javnoj rasvjeti i prometnicama, čija vrijednost iznosi više stotina milijuna kuna. Dodatan posao je svakodnevno održavanje javnih i zelenih površina te postojeće komunalne infrastrukture, a ti se poslovi mjere u nekoliko desetina milijuna kuna. Sve udruge na otoku imaju našu financijsku podršku, dok općinski sustav mjesečno isplaćuje preko 200 plaća koje su iznad prosjeka u Republici Hrvatskoj. Posebno smo ponosni na pronatalitetnu i demografsku politiku, socijalni program te obrazovnu politiku i podršku mladima, jer smo bili pioniri tih politika u Hrvatskoj. Krenuli smo prije 20 godina i do danas ostali nacionalni lider u dosljednoj provedbi. Nadalje, stvorili smo preduvjete za gospodarski razvoj, prvenstveno u graditeljstvu, trgovini, obrtništvu i poljoprivredi te, naravno, u turizmu gdje smo županijski šampioni u noćenjima i među 10 najboljih u Hrvatskoj već 10 godina.
Kako biste opisali trenutnu situaciju u Viru?
- Motiviranim stvaranjem kaosa i izazivanjem nereda kaubojskim metodama. Nitko ne spori da sedmero vijećnika ima pravo i mogućnost voljom većine razriješiti predsjednika Vučetića. No ta im je mogućnost pružena na općinskoj sjednici kada su mogli glasati o smjeni, ali su umjesto toga doslovno bacili izmjene i dopune na stol našoj pročelnici i zahtijevali da se one unesu u dnevni red. To se tako ne radi u pravnoj državi, a pogotovo se ne izvodi performans na mjestu i na način koji ne zadovoljava niti minimum zakonitosti. To je isto kao da smo mi, onda kada smo imali većinu, napuštali sjednice i odlazili u ured načelnika sami glasovati o točkama dnevnog reda. Pa, gdje to ima?
Kako tumačite činjenicu da je sedmero vijećnika, koji su četiri mjeseca čekali sjednicu da bi smijenili predsjednika Vučetića, na kraju povuklo takav potez?
- Ne bih znao, zaista me iznenadilo. No ono što me ražalostilo je činjenica da je novoformirana većina na Općinskom vijeću odbila sve točke dnevnog reda, pa čak i onu koju su sami zahtijevali – razrješenje predsjednika Vučetića. Loše je što su odbacili rebalans proračuna za 2022., a znamo da je proračun temeljni dokument za unaprjeđenje i razvoj svake jedinice lokalne samouprave, a još je gore što nije prošao program poticaja za turizam, poljoprivredu i gospodarstvo. Riječ je o dva milijuna kuna iz proračuna – milijun za turizam i po 500.000 kuna za poljoprivredu i gospodarstvo – s kojima bi u vrijeme krize, recesije i inflacije pomogli virsko gospodarstvo. Posljednji put Općina Vir realizirala je taj program prije devet godina, što znači da smo ga uspjeli obnoviti i ponovno pokrenuti s planom obuhvata do 2030. Željeli smo pomoći Viranima koji planiraju investicije, odnosno da virski investitori znaju kako u nekom apoenu investicije mogu računati na financijsku pomoć od Općine Vir. Suludo je odbiti takav prijedlog, i to Virani moraju znati. Što je najgore, odbijena je odluka kojom bismo dodijelili sredstva virskim učenicima koji prebivaju u Đačkom domu u Zadru. Dobili smo desetak zahtjeva i sve smo ih odlučili podržati, no sedmero većinskih vijećnika nije mislilo tako. Ne mogu shvatiti da nisu htjeli podržati financijska izvješća trgovačkih društava i ustanova, ali posebna su priča rebalans proračuna, financijsku pomoć investicijama u turizmu, poljoprivredi i gospodarstvu te pomoć virskim učenicima u Đačkom domu. Takve bi programe podržao svatko dobronamjeran. Najviše radi samog Vira, jer je proračunska godina ionako pri samom kraju. Ni to nisu podržali.
Želite reći da nikakav znak dobre volje i podrške projektima u interesu otoka nije došao od nove većine?
- Zaista nije. Očekivao sam prihvaćanje tih odluka, ali i bilo kakav kvalitetan prijedlog dojučerašnje opozicije u cijeloj ovoj situaciji. Međutim, do danas nisam dobio ništa slično. Ja sam otvoren: prihvatit ću svaku odluku koja će ići na podizanje kvalitete života na otoku i u korist naših građana, no neću prihvatiti kaubojštine i ulična razvlašćivanja. U takvim situacijama maksimalno ću koristiti sve zakonske mogućnosti i ovlasti. Mi nastavljamo sa svojim planom i proračunom kojeg smo izglasali prošle godine. Evo, upravo smo objavili natječaj za jednokratne materijalne potpore povodom božićnih blagdana i novogodišnjih praznika.
Što će se dalje događati; sazivanje nove sjednice s dopunjenim dnevnim redom? Čeka se i novi potez ministra Malenice.
- Ministar Malenica nije ni ranije trebao sazivati sjednicu, jer je ona već bila sazvana od aktualnog predsjednika Vučetića. Na dnevnom redu bila je odluka o razrješenju Vučetića, što je bio zahtjev sedmero vijećnika i resornog ministra. Sjednica se ranije odgađala zbog nadopune dnevnog reda i upotpunjavanja materijala za sjednicu. Većina je također tražila nadopunu dnevnog reda, ali nikad nije dostavljena potrebna dokumentacija našoj pravnoj službi, kako bi ta nadopuna bila uvažena. Potom je uslijedio spomenuti performans. Ako postoji procedura i pravna forma koja se mora zadovoljiti, onda se to mora uvažiti. Pročelnica Radović je zvala novoformiranu većinu kako bi se zadovoljio pravni okvir cijele situacije, no oni očito ne žele djelovati u skladu sa zakonom. Iako smo utvrdili kvorum u općinskoj vijećnici i imali dnevni red, oni su napustili sjednicu i izabrali svog "predsjednika". Vidjet ćemo što i kako će biti dalje. Mi ćemo svakako postupiti u skladu s uputama resornog Ministarstva.
Neovisno o odluci ministra Malenice, hoće li predsjednik Vučetić sazvati novu sjednicu Općinskog vijeća?
- Hoće. Bez obzira na odluku Ministarstva, vjerojatno će uskoro ići nova sjednica, a definitivno je mora biti i do kraja godine, jer će se njoj izglasavati proračun za 2023. Kao jedini ovlašteni predlagatelj proračuna za 2023. izvršio sa svoju zakonsku obavezu i predsjedniku Općinskog vijeća Antoniju Vučetiću 15. studenoga predao prijedlog proračuna. Sada je obaveza predsjednika Vučetića da u što kraćem roku dostavi prijedlog proračuna drugim vijećnicima.
Pretpostavimo da se proračun za 2023. neće izglasati. Što onda?
- Predstavničko tijelo tada ide na izbore, no vidjet ćemo što će se dogoditi. Teško je iz ove perspektive procijeniti u kojem će smjeru ići novoformirana većina. Postoji također mogućnost da većina vijećnika, u našem slučaju sedam od trinaest, potpiše ostavke, pa onda dolazi do izbora, a do novih izbora za predstavničko tijelo došlo bi i ako bi novoformirana većina, na primjer, konstantno kršila zakone, odnosno donosila nezakonite odluke. Rekao bih kako su prve dvije situacije realnije. Načelnik, s druge strane, kao predstavnik izvršne vlasti ostaje do kraja mandata.
Je li sedmero vijećnika odbijanjem glasanja o razrješenju predsjednika Vučetića, što je uostalom bio njihov prijedlog odluke, već otvorilo vrata novih izbora?
- Ne vjerujem da im je to bila namjera. Rječnikom sporta, mislim da su "izgorjeli" od prevelike želje. Predsjednik Vučetić je inzistirao da se odluka o njegovom razrješenju donese i da se ta priča napokon skine s dnevnog reda, ali se nova većina očigledno pogubila u procjeni situacije. Trebali su ostati u vijećnici i glasati o razrješenju, no izabrali su izvođenje političkog cirkusa. Izlazak iz vijećnice i sazivanje takozvane sjednice bez stručnih službi nije nikome u interesu. Oporbi se na tom potezu smije cijela Hrvatska.
Postoje li ovlasti ili zakonske mogućnosti takvog sazivanja sjednica i donošenja odluka? Vijećnica Jadranka Okreša je vodila taj događaj.
- Ne, to je protuzakonito. Postoje stručne službe koje moraju biti na raspolaganju svim vijećnicima, a postoji i pravna služba koja mora reagirati na prijedlog svakog vijećnika, pogotovo jedne trećine vijećnika. Ta je trećina ovlašteni predlagač za odluke. Čudi me da su napustili vijećnicu nakon što su odbacili cijeli dnevni red, kada je izglasan kvorum i kada je ostala samo jedna točka dnevnog reda, a to je razrješenje aktualnog predsjednika. To je bila točka koju su dugo čekali, pa je pitanje zašto posao nisu odradili do kraja. Ne mogu objasniti takav potez, kao što je očigledno da se sadašnja većina u Općinskom vijeću formirala klasičnom prevarom birača. Lista Antonija Vučetića dobila je na lokalnim izborima 2021. apsolutnu većinu, dok je meni kao kandidatu za načelnika gotovo 70 posto građana ukazalo povjerenje u drugom krugu izbora, a među njima i birači Domovinskog pokreta, HDZ-a, SDP-a i drugih lista koji sada zahvaljujući političkom prebjegu Veseljku Orliću predstavljaju većinu. Neka misli tko god i što god hoće, ali građani Vira nisu glasali za novoformiranu većinu, pa je evidentno ukradena izborna volja birača. Politička volja nove većine i njihove buduće odluke, ako do njih dođe, zato nemaju nikakav izborni legitimitet te ne predstavljaju nikog. Njihov interes je guranje privatnog interesa u prvi plan, kako je to uostalom jasno kazao vijećnik Veseljko Orlić u svom prvom javnom nastupu kao politički prebjeg. Ja, meni, moje.., to je bilo sve što smo čuli od njega. Svi su oni, bez obzira na godine, odnosno bili oni mlađi ili stariji, predstavnici starih destruktivnih virskih politika iz 1990-ih kada je u Viru izvršena višemilijunska pljačka građana. Tu situaciju najbolje simbolizira vijećnik Šime Buškulić koji je bio aktivni sudionik tih radnji. Oni žele Vir vratiti 20 godina unazad u vrijeme kada je otok slovio za besperspektivnu sredinu, kada se Vir gušio u prašini, blatu, mraku te bez vode i kanalizacije, bez uređenih plaža i društvenog života. To je bio Vir kojeg su njegovi stanovnici napuštali u potrazi za boljim životom. To je njihov Vir. Zato nećemo dopustiti povratak na staro, a neće ga dopustiti ni građani koji su nam dali povjerenje.
Spomenuli ste ranije kako ćete podržati bilo koji kvalitetan prijedlog, no kakve ste zahtjeve dosad dobili?
- Većina u vijeću ne može razrješavati i imenovati članove upravnih vijeća, direktore ili članove nadzornih odbora, a do mog radnog stola došli su upravo takvi dopisi i zahtjevi. Dakle, razrješenja i imenovanja novih ljudi. No bilo kome u politici, takve stvari ne bi trebale biti osnovni interes. Nama na lokalnoj razini jedini interes treba biti unaprjeđenje komunalnog i svakog drugog života građana. Svaki takav prijedlog rado ću podržati, ali ću isto tako odbaciti bilo kakve nezakonite odluke.
Dojučerašnja opozicija, a sada većina u vijeću, godinama unazad inzistira na narativu o neuspješnoj Općini Vir, devastiranom mjestu i promašenoj politici. S druge strane, svaka druga percepcija otoka uglavnom je potpuno suprotna – razvojna u komunalnom pogledu, turistička u smislu uspjeha otoka i socijalno usmjerena kada je u pitanju zaštita građana. Vidite li je kao konstantu?
- Naravno. Na temelju proračuna iz 2022. mi i dalje radimo na dva najveća infrastrukturna projekta, a to je podizanje vodovodne i kanalizacijske mreže otoka Vira, modernizacija i izgradnja nove javne rasvjete u svakoj ulici i naselju koji je nemaju. Tijekom sljedeće godine planiramo završiti radove u naseljima Prezida i Virić, čime će više od trećine otoka imati riješene priključke na vodu i kanalizaciju. U međuvremenu lobiramo kako bi dobili sredstva za dovršetak kompletnog projekta izgradnje vodovodne i kanalizacijske mreže otoka Vira, čija je procijenjena vrijednost bila približno milijardu kuna. S rastućom inflacijom i porastom cijena materijala i goriva, taj će iznos u konačnici biti debelo preko milijardu kuna. Očekujemo maksimalnu podršku resornog Ministarstva i države, jer je naša aglomeracija daleko najveći projekt koji se posljednjih godina radi u Zadarskoj županiji i među najvećima u Hrvatskoj. Drugim riječima, ništa na Viru nije stalo, a još manje propalo, iako se takva mantra naročito intenzivno provlači posljednjih nekoliko mjeseci. Sve se radi sukladno planu i programu. Nit je posao stao, niti će posao stati, što znači da ne pati infrastruktura i da u ovoj situaciji ne niti pate građani.
Osim očiglednog napretka u podizanju komunalnog standarda i izgradnje infrastrukture, čime se Vir još može pohvaliti?
- Ako promatramo sve demografske, populacijske, komunalne, infrastrukturne, obrazovne, kulturne, političke, turističke, socijalne, gospodarske i ostale trendove posljednjih 20 godina, na Viru se – najkraće rečeno – dogodio život. Tomu u prilog ne govore dojmovi, nego činjenice. Stanovništvo otoka tako se od 2001. do aktualnog popisa 2021. najmanje udvostručilo. U istom procesu smo prije 20 godina imali svega 11 djece u malom iznajmljenom prostoru za djelovanje Dječjeg vrtića Smješko, a sada je broj korisnika vrtića na maksimalnom broju od 80. Istovremeno je broj školske djece u Područnoj školi na Viru u stalnom porastu, pa ćemo sljedeće školske godine prvi put u povijesti imati dva prva razreda, dok je nekoliko godina unazad broj virske školske djece u OŠ Privlaka prerastao brojku polaznika škole iz Privlake. Ovo je činjenično svjedočanstvo o značajnim demografskim promjenama na otoku, koje su posljedica konkretne demografske, populacijske, obrazovne i socijalne politike koju posljednjih 20 godina provodi Općina Vir. Poznato je kako je Općina Vir prva u Hrvatskoj krenula s besplatnim vrtićem, financiranjem školske opreme, stipendiranjem studenata i naknadama za novorođene, s jasnom idejom da se na otoku potiču roditeljstvo i obrazovanje kako se s otoka ne bi odlazilo u potrazi za boljim životom, što je najčešće bio slučaj u prošlosti, nego da mladi ostaju na otoku te da Vir bude sinonim za dosljedno provođenje socijalne politike, odnosno demografskih mjera i populacijske politike. Ta je politika rezultirala činjenicom da smo lani imali čak 45 virskih studenata prijavljenih na općinski program stipendiranja, što je najveći broj studenata s otoka ikad. U prvoj polovici ove godine uručili smo preko 2.100 rješenja o potporama umirovljenicima, socijalnim kategorijama stanovništva, studentima, roditeljima školske i novorođene djece u vrijednosti većoj od 3.200.000 kuna. Ako uzmete u obzir navedene brojke i dodatno ih osnažite podatkom da imamo potpuno besplatan vrtić te da pomažemo umirovljenike s izrazito niskim mirovinama, odnosno virske pacijente Opće bolnice u Zadru kojima HZZO ne pokriva troškove lijekova i liječenja, zaključak je da nema obitelji na otoku kojoj Općina Vir nije financijski pomogla na bilo koji način. Pored toga imamo i više od 250 zaposlenih u općinskom sustavu te dodatno stotinjak sezonskih radnika tijekom ljetne turističke sezone. Dodao bih kako je prije 20 godina mogućnost zapošljavanja na otoku Viru bila više nikakva nego nekakva, jer nije bilo razvijenog općinskog i komunalnog sustava, a nije bilo ni razvijenog privatnog poduzetništva. Tijekom narednih 20 godina, u vremenu načelnika Kristijana Kapovića s kojim dolazi do velike promjene i ubrzanog razvoja na otoku, u Viru se zapošljavanju doktori znanosti, profesori, inženjeri, pravnici, ekonomisti, odgajatelji, turistički menadžeri, građevinari, zidari, električari, odnosno praktički svi mogući obrazovni profili, struke i zanimanja. Nije u pitanju samo mogućnost dobivanja posla na otoku ili u općinskom sustavu, nego i pokretanja privatnog biznisa. Vir je postao sinonim za uspjeh, što su prepoznali mnogi poduzetnici iz cijele Hrvatske, ali i građani Europske unije, u prvom redu Slovenci, Nijemci, Mađari, Česi, Slovaci i Austrijanci koji su pokrenuli posao na otoku. Paralelno s ovim pozitivnim procesima koji su Vir učinili nacionalno i globalno prepoznatljivom te poželjnom sredinom za život i posao, strahovit je napredak ostvaren u podizanju komunalne i krupne infrastrukture. Slikovito rečeno, od mjesta s jedva desetak tijela javne rasvjete, s prometno neoznačenim i neasfaltiranim ulicama, strujom bez koje su otočani i vikendaši ostajali pri svakom malo većem opterećenju te bez sustava vode i odvodnje, Vir je danas uređeno mjesto sa zavidnom kvalitetnom života. O svim građanima brine šest komunalnih tvrtki i dvije ustanove kojima je osnivač Općina Vir. Istina je da smo još uvijek daleko od željenog komunalnog standarda, ali još je veća istina kako prije 20 godina nismo krenuli od neke solidne početne točke razvijenosti. Doslovno smo krenuli od ničega, ili još gore, iz dubokog bunara stoljetne nerazvijenosti. Rezultat komunalnog rada na otoku u proteklih 20 godina također je činjeničan: Vir će završetkom projekta podizanja javne rasvjete imati preko 5.000 rasvjetnih tijela i potpuno asfaltirane ulice u svim virskim naseljima, a bitno je napomenuti kako smo sve ove projekte realizirali vlastitim sredstvima. Odgovor je bio opširan, ali je sadržajno bitan radi razumijevanja prilika na otoku. Ništa nam nije palo s neba, niti nam je bilo što bilo poklonjeno. To javnost mora znati.